Pamokos išmoktos. O kaip kurti?

Kristina Steiblytė 2015-02-18 lrytas.lt, 2015 02 17

aA

Klaipėdos jaunimo teatras ritminiais spektakliais budina uostamiesčio kultūrinį gyvenimą. Tai jaunas, produktyvus, daug su lietuviškais tekstais dirbantis teatras, vadovaujamas Valentino Masalskio. Šiųmetės gastrolės sostinėje parodė Klaipėdos jaunimo teatrą kiek kitokį nei prieš metus.

Pernai vasarį teatras priminė dvi pagrindines savo kryptis - muzikinius ritminius spektaklius ir psichologinius pastatymus. Tada rodėsi, kad nuo ritminių pasirodymų teatras jau norėtų atsitraukti. Jau kelis metus buvo aišku, ką V.Masalskio auklėtiniai moka gerai. Ar jie sugebėtų kurti kitaip?

Vilniuje parodyta antiopera „Pamoka", Mindaugo Nastaravičiaus pjesės „Man netinka tavo kostiumas" pastatymas ir edukacinis-muzikinis-akrobatinis-interaktyvus spektaklis vaikams „Knygų personažai atgyja". Teatras turėjo rizikuoti, kad sukurtų naują kokybę - panašiai kaip Christiano Anderseno pasakos karalius, nutaręs pasipuošti naujais drabužiais. Kaip ir anam karaliui, Klaipėdos jaunimo teatrui teko ir šiek tiek apnuoginti savo galimybes.

Jaunimas šiame teatre užsiima viskuo, išskyrus režisūrą. Situacija šiek tiek keičiasi, tačiau V.Masalskio indėlis jaučiamas visuose trijuose Vilniuje rodytuose spektakliuose.

Teatras džiugino savotiška kūrybiškumo, kūno ir proto mankšta. Ir liūdino turinio, noro kalbėti su žiūrovu stoka. Žiūri vieną spektaklį po kito ir įsitikini, kad po išraiškinga forma slepiasi nedaug turinio. Ir čia, regis, skleidžiasi Valentino Masalskio mokyklos problemos - išmokę dirbti kartu, Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai neišmoko savarankiškai kurti. Išmokę mušti, trypti ritmus, neišmoko įžūliai priešintis mokytojui. Išmokę manipuliuoti balsu, neišmoko pasakoti istorijų.

Eugene´o Ionesco „Pamoka", atlikta pagal Giedriaus Kuprevičiaus partitūrą, vėl virto ritminiu spektakliu. Personažai buvo supaprastinti iki lengvai atpažįstamų, paviršutiniškų tipažų: Mokytojas (Donatas Želvys) - išprotėjęs mokslininkas, Mokinė (Rugilė Latvėnaitė) - kvaila blondinė.

Kiek kitokia spektaklyje Tarnaitė, atlikta dvylikos aktorių, nugrimuotų vienodai ir aprengtų juos po keturis sujungusiais kostiumais. Iš dalies apriboti languoto drabužio, iš dalies - savojo teatro suvokimo, Tarnaitę aktoriai sukūrė trepsinčią, mušančią ritmus ar ritmiškai dainuojančią. Būtent tokie ir buvo dauguma ankstesnių teatro darbų, kad ir kiek kitais kostiumais, ir be grimo. Gal taip nutiko, per daug dėmesio skyrus ritminiam tekstų atlikimui ir per mažai pastangų įdėjus nagrinėjant, apie ką absurdo klasika galėtų kalbėti dabar. Tai, kad 21-as amžius kvailėja, vargu ar yra pakankama priežastis būtent dabar ir būtent taip statyti „Pamoką".

Spektaklį vaikams „Knygų personažai atgyja" režisavo Neringa Krunglevičiūtė, viena iš trupės aktorių.  Nuo įprastų ritminių trupės spektaklių režsierė pernelyg nenutolo. Nusprendusi skatinti skaitymą, iš tikrųjų Neringa Krunglevičiūtė pastatė spektaklį, kuris skatina valgyti saldainius ir neskaityti - kam imti knygą, jei personažai ir taip atgis? Tačiau spektaklyje buvo galima pamatyti, kad be dainavimo ir ritmų kūrimo dalis trupės scenoje moka ir labai įvairiai judėti.

Kitoks buvo Valentino Masalskio režisuotas spektaklis „Man netinka tavo kostiumas". Mindaugo Nastaravičiaus pjesė parodė Tėvo ir Sūnaus tarpusavio santykį ir iš to kilusį abiejų požiūrį į gyvenimą ir mirtį. Veiksmas vyksta laidojimo namų poilsio kambaryje. Čia ne tik užklysta įvairiausi gedintieji, bet ir toliau savo santykius aiškinasi Tėvas (Valerijus Jevsejevas) ir Sūnus (Donatas Stakėnas).

Kaip ir „Pamokoje", čia neišvengiamai atsirado dainuojantis, ritmus mušantis personažas - raudotojai. Ironiškos giesmės, atliktos kaip dainų dainelės pasirodymai, buvo kažin ar reikalingas spektaklio priedas. Į vieną gretą su tokiu giesmių atlikimu galima įrašyti veidų apsišvietimą prožektoriais, perspaustą vaidybą, paukščio iškamšą, netvarkingus kostiumus.

Gastrolės parodė, kad trupės uždarumas, darbas su vienu režisieriumi neišėjo tik į naudą. Akivaizdu, kad teatras dabar ieško ir privalo surasti kur ir kaip eiti toliau.

recenzijos
  • Besivejant gulbę iš padangos

    Spektaklis „Pažadink savo vidinę deivę“ ne pamokslauja, o kviečia kartu juoktis – iš savęs, iš absurdiškų, bet įspūdingai pateiktų praktikų, ir iš visko, kas galbūt pernelyg rimtai pateikiama mūsų kasdienybėje.

  • Pakibęs tarp praeities ir dabarties

    Vilniaus senojo teatro transformacijos – jau atskira tema, tačiau spektaklyje „Toli toli“ paliečiamas įdomus aspektas – kaip tuos pokyčius išgyvena ir supranta aktoriai ir teatro kolektyvas.

  • Nesmurtinė lėlės prigimtis

    Kone pramoginio žanro siausmas, idealiai tinkamas restoranų aplinkai, virsta aktorę transformuojančia terapija, o daugeliui gerokai įkyrėjusi Édith Piaf muzika – artefaktu, kuris leido ištverti baisiausias gyvenimo minutes.

  • Iščiupinėjant, išglostant kūnus

    Čia vyksta intymi pažintis: scenoje šie kūnai turi pakankamai laiko vienas kitą atidžiai apžiūrėti, apčiupinėti ir nuglostyti. Pasitikėjimui sukurti tarp veikiančiojo ir žiūrinčiojo taip pat paliekama užtektinai laiko.

  • Be pauzių

    „When the bleeding stops“: spektaklis čia reikalingas kaip susitikimo forma, atvirumo įrankis. Kol kiekviename kambaryje neįvyks daugiau atvirų, gėdos atsikračiusiųjų pokalbių, dar ilgai šis projektas nenustos būti aktualus.

  • Apie sustojimus, atsisveikinimus ir pažadus

    Spektaklis „Arrivederci“ yra atsisveikinimas. Atrodo, kad režisierius ne tik referuoja, bet ir bando užbaigti kituose spektakliuose („Jona“, „Makbetas“, „Sala, kurios nėra“) pradėtas dramaturgines linijas.

  • Kas būtų, jei nustotų rūgti kopūstai?

    Keistumas meno kūrinyje savaime nėra trūkumas, dažnai net priešingai, bet „Fermentacijoje“ jis tiesiog nuobodus. Siužeto posūkiai ne stebina, o smegenų ekrane įžiebia užrašą KPŠ.

  • Mirtis lietuviškame užmiestyje

    Nurodoma, kad Jasinsko ir Teteruko režisuota „Chroma“ – „pasakojimas apie kalbos, vaizdo ir žmogaus grožio troškimo ribas“, tačiau man spektaklis suskambėjo kaip engtų ir neigtų jausmų prasiveržimas.