MMLAB pradeda naują sezoną: tarptautiniai ryšiai ir nauji žinomų kūrėjų darbai

2024-10-07 menufaktura.lt
Akimirka iš sceninio vyksmo „Pilėnai*“, idėjos autoriai ir atlikėjai - Naubertas Jasinskas ir Matas Dirginčius („Meno ir mokslo laboratorija“, 2024). Martyno Norvaišo nuotrauka
Akimirka iš sceninio vyksmo „Pilėnai*“, idėjos autoriai ir atlikėjai - Naubertas Jasinskas ir Matas Dirginčius („Meno ir mokslo laboratorija“, 2024). Martyno Norvaišo nuotrauka

aA

Šį antradienį, spalio 8 d., „Meno ir mokslo laboratorija“ (MMLAB) pradeda sezoną Nauberto Jasinsko ir Mato Dirginčiaus performansu „Pilėnai*“. Pilėnų ir Sausio 13-osios rezistencijos bei asmeninių patirčių inspiruotas performansas jautriai tiria vyrų draugystės ir vyriškumo temas. Performansas tampa simboliniu naujo MMLAB sezono pradžios ženklu, žadančiu žiūrovams stiprias emocijas, autentiškus pasakojimus, drąsius eksperimentus bei kviečiančiu atsiverti netikėtiems teatriniams iššūkiams.

„Naująjį MMLAB sezoną apibrėžčiau pradžios raktažodžiu – skatiname debiutus, pradedame bendradarbiavimą su Lietuvos scenai puikiai žinomais, tačiau MMLAB dar nekūrusiais menininkais, bei analizuojame užsienio scenos meno rinkas, – sako MMLAB prodiuserė dr. Rusnė Kregždaitė. – Sezonas pateiks nemažai staigmenų: kai kuriuos kūrėjus pamatysime jiems neįprastuose amplua. Simboliška, kad sezono pradžioje susitiksime su jaunaisiais menininkais „MMLAB erdvės“ programoje – tikiuosi, kad MMLAB mentorystė bus puikus startas jų būsimoms karjeroms.“

„MMLAB erdvės“ debiutai

Spalio 30-31 d. įvyks „MMLAB erdvėje“ debiutuojančių menininkų darbų pristatymas. Prieš penkerius metus Vilniaus Vokiečių gatvėje įsikūręs ir didelio menininkų bendruomenės palaikymo sulaukęs „MMLAB erdvės“ projektas šiais metais reziduoja Energetikos ir technikos muziejuje. Atviro kvietimo metu buvo atrinkti trys kūriniai, kurie buvo užbaigti bendradarbiaujant su MMLAB mentoriais: kompozitore, muzikos krypties doktorante Agne Matulevičiūte, režisieriumi ir dramaturgu Naubertu Jasinsku, aktoriumi ir režisieriumi Gediminu Rimeika ir prodiusere Rusne Kregždaite.

„Punktas“ – tai vienos dalies nepakeliamai lengvas spektaklis. Režisierės Ievos Tamoševičiūtės darbas buvo įkvėptas istorijos iš Nyderlandų, kai jauna, 29-erių metų moteris išreiškė norą eutanazijos dėl daugiau nei 10 metų gydomos negerėjančios lėtinės depresijos, nerimo ir asmenybės sutrikimo. Spektaklyje nagrinėjamas mirtį pasirinkusio žmogaus būvis, o dramaturgija kuriama remiantis Milano Kunderos romanų „Nereikšmingumo šventė“ ir „Nepakeliama būties lengvybė“ motyvais.

„MMLAB erdvėje“ taip pat bus pristatyta šiuolaikinė opera „Jūreivis“, kuriama pagal mistinės atmosferos, simbolinės kalbos ir neapibūdinamos nuotaikos Fernando Pessoa pjesę. Režisierius Lukas Butkus savo „Jūreivio“ interpretacijoje nagrinės ribą tarp realybės ir vaizduotės, gilinsis į netekties ir skausmo temas.

Trečioji „MMLAB erdvėje“ debiutuos režisierių Armandos Rudelytės, Vaivos Onos Makūnaitės, dramaturgės Eglės Poškevičiūtės, kompozitoriaus Igno Šoliūno ir šokėjo Povilo Jurgaičio komanda, pristatysianti judesio ir muzikos spektaklį „Garsas nr. X“. Bendradarbiaudami su kurčiųjų bendruomenėmis, spektaklio kūrėjai pasitelks negirdinčiųjų istorijas, perteiks, kaip jie supranta garsą, ir žiūrovams leis pajusti visiškai kitokį ir iki šiol nepažintą pasaulio skambesį.

Ryškiausi jaunosios kartos režisieriai

Lapkričio mėnesį įvyks naujausio choreografės ir šokėjos Gretos Grinevičiūtės spektaklio „Šokis cigaretei ir geriausiai draugei“ premjera. Šiame darbe bus gilinamasi į sudėtingą moteriškos draugystės dinamiką, kuri balansuoja tarp besąlygiško palaikymo ir nuolatinio konkuravimo.

Scenoje nuolat veiks dvi moterys – šokėja Agnietė Lisičkinaitė ir aktorė Aistė Zabotkaitė, kurių sulėtinti judesiai taps galingais savasties praradimo santykiuose vaizdiniais, simbolizuojančiais intymų, bet ne romantinį artumą.

Sausio mėnesį savo pirmąjį tyrimu paremtą spektaklį „tremolo“su MMLAB kurs režisierė Laura Kutkaitė.„tremolo“ bus performatyvi paskaita, kuri jungs akademinį žanrą su dokumentinėmis žmonių, kurie identifikuojasi kaip moterys, seksualinio malonumo istorijomis. „tremolo“ stengsis kelti pasitikėjimą savimi ir savo seksualumu per sociokultūrinę plotmę bei remdamasis moksliniais tyrimais paaiškinti, kaip veikia ir kokias kultūrines žinutes apie moterų lytiškumą siunčia religija, medicina bei žiniasklaida.

Kitų metų balandį  įvyks spektaklio„Chroma“premjera. Kūrėjai Naubertas Jasinskas ir Maksymas Teterukas spektaklyje ieškos fundamentalių atsakymų apsvarstydami pasaulio radikalėjimo, kartų konflikto bei tarpusavio smurto priežastis. Dabarties pasaulyje vienišas senstantis rašytojas traukinyje slapčia stebi priešais sėdintį jauną gražų jaunuolį – panašiai, kaip Thomo Manno „Mirtyje Venecijoje“ Gustavas von Aschenbachas stebėjo Tadzio. „Mirtis Venecijoje“ parašyta 1912, bręstant pirmajai praėjusio šimtmečio globaliai katastrofai. Spektaklio rašytojas jaučia artėjančią pasaulinę tragediją.

Nauberto Jasinsko režisuojamo darbo eskizas laimėjo 2024 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkursą.

Stiprėjantys tarptautiniai ryšiai

Šį sezoną MMLAB ypač aktyviai veiks ir tarptautinėje scenoje. Rugsėjį naujausio MMLAB darbo – Gintarės Šmigelskytės performanso „Viduje“ premjera buvo suplanuota Jerzyʼio Grotowskio institute Vroclave, tačiau dėl Lenkiją užklupusių smarkių potvynių ir paskelbtos ekstremalios situacijos premjera buvo nukelta.

Gruodžio mėnesį įvyks pirmoji MMLAB tarptautinė koprodukcija – su Bristolio teatro kūrėjais „Mechanimal“ kuriamas spektaklis STILL LIFE. Žmogaus būklę dabartyje ir egzistencijos trapumą atspindinčio kūrinio centre – biologinė ir kultūrinė vėžio ligos samprata. Kūrybinė komanda kels klausimus, kaip susidoroti su sekinančiais genetinio polinkio į vėžį padariniais bei analizuos planetą „ėdančius“ dabartinės civilizacijos modelius. 2025 m. spektaklio premjera įvyks ir Junginėje Karalystėje.

MMLAB intensyviai ruošiasi Lietuvoje ir Japonijoje kuriamo muzikinio performanso „Sayonakidori“ (liet. – „Lakštingala“) premjerai. Tai yra garsinis tyrimas, kurį įkvėpė Nijō pilis, esanti Kioto mieste, Japonijoje. Ji garsi savo „lakštingalų grindimis“, kurių girgždesys panašus į paukščių balsus. Performanso idėjos autorė, kompozitorė Agnė Matulevičiūtė šiuo darbu debiutuos kaip režisierė.

Šią vasarą performanso kūrybinė komanda – Agnė Matulevičiūtė, choreografas Pawełas Sakowiczius bei prodiuserė Rusnė Kregždaitė – Japonijoje atliko meninį tyrimą: įrašinėjo skirtingų „lakštingalų koridorių“ garsus, Japonijos garsovaizdžius, bendravo su Japonijos menininkais tam, kad galėtų sukurti garso takelį ir atrasti metodus, leisiančius performanso atlikėjams savo kūnais „įgirgždinti“ Trakų Vokės dvarą Lietuvoje ir groti juo kaip instrumentu.

Kovo mėnesį performanso premjera įvyks Lietuvoje, o kitų metų rudenį numatoma šį darbą pristatyti gastrolėse Japonijoje.

MMLAB informacija

Naujienos