Jubiliejinis „Stalo teatro“ meniu

2024-08-22 menufaktura.lt
Scena iš spektaklio „Bitės ir pasiklydusi meška“ („Stalo teatras“). Tomo Tereko nuotrauka
Scena iš spektaklio „Bitės ir pasiklydusi meška“ („Stalo teatras“). Tomo Tereko nuotrauka

aA

2024 metų spalio 19-ąją, Vilniaus „Stalo teatrui“ sukaks lygiai 20 metų. Susikūręs 2004-aisiais kaip dviejų menininkių eksperimentinis objektų teatras, per 20 metų „Stalo teatras“ išaugo į profesionalųjį savito, atpažįstamo braižo, naujų raiškos formų ir būdų tebeieškantį teatrą, kuriantį spektaklius įvairaus amžiaus, įvairių skonių ir galimybių žiūrovams. Didžioji „Stalo teatro“ spektaklių ir renginių dalis skirta vaikams ir jaunimui.

Šiandienis „Stalo teatro“ veidas – objektų ir daiktų teatro entuziastės, režisierės, aktorės, muzikės, scenografės Saulės Degutytės ir jos bendraminčių kūryba. Šis teatras ypatingas tuo, kad jame vaidina ne tik aktoriai, bet ir įvairūs daiktai bei objektai – nuo senovinių ar dabarties namų apyvokos ir buities daiktų, rakandų, prietaisų, įrankių (pavyzdžiui, virtuvės) iki režisierės ar net pačių žiūrovų rankomis sukonstruotų objektų ir personažų, tampančių scenoje pasakojamos istorijos dalimi.

Scena iš spektaklio „Sibiro haiku“ („Stalo teatras“). Lauros Vansevičienės nuotrauka

„Stalo teatro“ spektakliai pritaikyti įvairiems skoniams, bet kuriami iš visai paprastų ingredientų. Be jau minėtų spektaklyje atgyjančių daiktų ir objektų, vienas pagrindinių komponentų – tai pats žiūrovas. „Stalo teatras“ visada buvo ir yra gyvas, su žiūrovu bendraujantis teatras, kurio spektakliai vyksta abejose rampos pusėse. Ar, vaizdžiai tariant, aktoriams ir žiūrovams susėdant prie vieno teatro  vaišių stalo. Subtilus spektaklio veiksmo įgarsinimas, gyvas muzikavimas – dar vienas svarbus „Stalo teatro“ kūrybinės virtuvės ingredientas, padedantis aktoriams užmegzti ryšį su publika. Priklausomai nuo temos, žiūrovų amžiaus ir gebėjimų, „Stalo teatro“ spektaklius dažnai papildo pokalbiai, kūrybinės ar įtraukaus teatro dirbtuvės įvairių fizinių ir psichinių galimybių jauniesiems žiūrovams.

Per du dešimtmečius „Stalo teatre“ gimė daugiau kaip 30 spektaklių, tarp jų – teatralizuotos lietuvių pasakos ir mitai, sceniniai iškilių Lietuvos asmenybių, jų gyvenimų ir kūrinių vaizdai, spektakliai aktualiomis sudėtingomis temomis, knygų vizualizacijos. Aštuonis iš jų penkiose Vilniaus miesto erdvėse „Stalo teatras“ patieks publikai šį rudenį, savo 20-ojo gimtadienio proga. Po spektaklių smalsučiai galės iš arčiau susipažinti su kūrybine objektų ir daiktų teatro virtuve, sužinoti įvairių teatro patiekalų receptų, gaminimo būdų ir paslapčių. Kad vėliau, pagauti įkvėpimo, mokėtų „žaisti teatrą“ savo ar draugų namuose.

Jubiliejinio sezono repertuare numatyti keli atskirai paminėtini įvykiai: rugsėjo 15 d., Vilniuje, „Stalo teatras“ dalyvaus Baltijos šalių vizualinio teatro vitrinoje (Baltic visual theatre showcase) su audiovizualiniu spektakliu pagal Issos Watanabe knygą „Migrantai“; o lapkričio 16-ąją, Tarptautinės tolerancijos dieną, pakvies į ypatingą – įtraukaus spektaklio „Ką siūlai?“ – premjerą, skirtą ypatingiems vaikams, jų tėvams bei mokytojams. Į premjerą žada atvykti svečiai iš Paukščių tako, kurie kartu su mažaisiais žiūrovais suks siūlą, megs kontaktą ir keliaus pojūčių takais, ieškodami Meistro.

Akimirka iš „Stalo teatro“ spektaklio. Lauros Vansevičienės nuotrauka

Šventiniais patiekalais šį rudenį „Stalo teatras“ vaišins ne tik Vilniaus, bet ir Panevėžio, Dubingių, Utenos, Kauno, Varėnos, Kelmės, Širvintų, Zarasų, Molėtų gyventojus. Palangos festivalio „Kurhauzo nykštukas“ žiūrovų laukia susitikimas su magiškais muzikinio objektų veiksmo „Deivių archeologija“ personažais. Belieka pridurti, kad turiningą ir plačią „Stalo teatro“ spektaklių sklaidą Lietuvos regionuose finansuoja Lietuvos Kultūros taryba, o „Stalo tetaro“ 20-ojo gimtadienio programą – Vilniaus miesto savivaldybė. Visi spektakliai ypatingiems vaikams bei juos lydintiems asmenims, taip pat prieglobstį Lietuvoje radusių šeimų vaikams iš Ukrainos, įvairių pažeidžiamų socialinės atskirties grupių vaikams ir jaunimui rodomi nemokamai.

„Stalo teatras“ yra nevalstybinis teatras, jis neturi savų patalpų, tad daugelį metų buvo „Menų spaustuvės“ rezidentu, o repertuarinius spektaklius rodė įvairiose Vilniaus erdvėse – „Menų spaustuvėje“, Valstybiniame Jaunimo teatre, „Dūmų fabrike“, taip pat meno erdvėse – „Vileišio 18“, Lietuvos teatro sąjungoje, Vilniaus įgulos karininkų ramovėje ir kitose. Teatro biografijoje ir daugybė gastrolių ne tik po Lietuvos rajonų bibliotekas, mokyklas, kultūros centrus, bet ir svetur – aplankyta daug Europos šalių ir miestų bei tolimesnės šalys, tokios kaip Pietų Korėja, Izraelis, Kanada, Kinija, Farerų salos ir kt. 20-ojo gimtadienio spektakliai vyks penkiose erdvėse: Lietuvos teatro sąjungoje, sostinėje esančioje salėje adresu A. Juozapavičiaus g. 9, Valstybiniame jaunimo teatre, „Menų spaustuvėje“ ir meno erdvėje „Vileišio 18“.

Daugiau informacijos apie teatrą, spektaklius, jo kūrėjus ir jubiliejinį sezoną rasite apsilankę teatro svetainėje www.staloteatras.lt/.

„Stalo teatro“ informacija

Naujienos