Šokio festivalį Pekine atidarė lietuviai

2016-08-25 menufaktura.lt

aA

Vakar Kinijos sostinėje prasidėjusį Pekino naujojo šokio festivalį (Beijing NEW Dance Festival) atidarė Menų spaustuvės spektaklis „Contemporary?“. Rugpjūčio 15-31 dienomis vykstančio festivalio programoje - užsienio pedagogų ir choreografų laboratorijos su kinų šokėjais, paskaitos, o vakar Pekino teatre 9 (Beijing 9 Theater) įvyko oficialus renginio atidarymas ir prasidėjo spektaklių programa. Joje pristatomi JAV, Kanados, Vengrijos, Slovakijos, Makedonijos, Švedijos ir Lietuvos trupių spektakliai arba choreografų darbai su kinų šokėjais. Festivalio spektaklių programoje - net trys skirtingi Lietuvos šiuolaikinio šokio scenos pavyzdžiai: ironiškasis „Contemporary?“, konceptualusis „ID:D&G” ir vienintelis vaikiškas šokio spektaklis programoje „Maži stebuklai“.

Vakar, rugpjūčio 24 d., pirmą kartą publikai Kinijoje parodytas Menų spaustuvėje sukurtas, Auksiniu scenos kryžiumi apdovanotas bei Metų scenos įvykiu paskelbtas saviironiškas ir nuoširdus šokėjų Pauliaus Tamolės, Agnės Ramanauskaitės ir Manto Stabačinsko darbas „Contemporary?“. Spektaklis, kurį stebėjo ir Lietuvos ambasadorė Kinijoje Ina Marčiulionytė, rengėjų pasirinktas neatsitiktinai. Šiuolaikinis šokis Kinijoje tik dabar pradeda pirmuosius savo žingsnius, tad tiesiai iš Edinburgo Fringe festivalio į Pekiną išvykę lietuvių menininkai Kinijos publiką pažindino su universaliomis šiuolaikinio šokio spektaklio kūrimo paslaptimis, šokėjų kasdienybe bei kūrybos užkulisiais.

Šiandien, rugpjūčio 25 d., Mantas Stabačinskas tęs pasirodymų maratoną, kartu su kolega Mariumi Pinigiu pristatydamas darbą „ID:D&G”. Nebe pirmą kartą Azijoje viešintis spektaklis šokio kalba pasakoja apie istorinių Lietuvos herojų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žygį per Atlantą. Atsispyrę nuo visiems žinomo pasakojimo, padariusio įtaką kelioms lietuvių kartoms, šokėjai ieško sąlyčio taškų tarp praeities herojų ir šiuolaikinio žmogaus.

Nebe pirmą kartą Kinijoje, bet pirmąkart Pekine vieši ir choreografės Birutės Banevičiūtės šokio teatras „Dansema“. Savaitgalį, rugpjūčio 27 ir 28 d., čia pristatomas šiuolaikinio šokio spektaklis 3-6 metų vaikams „Maži stebuklai“. Pirmasis Lietuvoje pradėjęs kurti šiuolaikinio šokio spektaklius vaikams ir jaunimui teatras „Dansema“ ypač laukiamas Pekino naujojo šokio festivalio rengėjų, kad pasidalintų patirtimi, kaip ugdyti jaunąją auditoriją.

Pekinas antrą kartą atsiduria didelės šalies šiuolaikinio šokio dėmesio centre - šis naujas tarptautinis festivalis pradėtas rengti tik pernai, jo pradžiai įtakos turėjo jau keletą metų intensyvėjantys Kinijos ir Rytų bei Vidurio Europos kultūros mainai - todėl festivalyje gausiai atstovaujamas šio geografinio regiono šokis. Anot festivalio meno vadovės Xi Zhao, tiek daug dalyvių iš šios Europos dalies sukviesti todėl, kad ir įkvėpimas rengti festivalį atėjo būtent iš šio regiono, jo šokio vadybininkų bei kūrėjų vizitų į Kiniją. Jai pačiai mūsų regiono šokis atrodo labai šviežias, šokio žmonės - labai stiprios asmenybės, peržiūrinėdama spektaklius ji galėjo juste justi tų šalių istoriją ir individualumą.

Kinijos cenzūra nurodė pakoreguoti vieną spektaklio „Contemporary?“ sceną. Paprašyta pakomentuoti tai, festivalio vadovė atsakė, kad rinkdama programą ji neišvengiamai turi galvoje ir tai, kad viską reikia derinti su cenzoriais. Kita vertus, tą patį turi daryti visi festivaliai - ji tikisi, kad su laiku, pristatydami vis daugiau šiuolaikinio teatro ir šokio, Kinijos rengėjai palaipsniui keis ir savo tautiečių cenzorių požiūrį į meno reiškinius. Komentuodama festivaliui pasirinktą erdvę, Xi Zhao sakė, kad Pekino 9 teatras ir jo vadovas Xu Wei jau bene keturis dešimtmečius žinomi kaip vieni aktyviausių šiuolaikinės ir modernios kultūros propaguotojų Kinijos sostinėje. Skaičius „9“ teatro pavadinime reiškia devynias skirtingo dydžio čia esančias scenas - o dauguma jų puikiai tinka šokio spektakliams. 

Pasak Lietuvos šokio informacijos centro vadovo Audronio Imbraso, mūsų šalies šiuolaikinis šokis tolimojoje Kinijoje yra išties vertinamas - per šiuos metus Pekine, Šanchajuje, Šenzene ir Guandžou bus parodyti aštuoni šokio spektakliai, atstovaujantys šešioms Lietuvos trupėms ar organizacijoms, lietuviai dalyvauja ir įvairiuose Kinijos-Rytų ir Vidurio Europos kultūros bei meno forumuose, mezgasi įvairūs dvišaliai projektai. O naujojo festivalio Pekine kontekste Lietuva atrodo itin solidžiai - rodomi net trys mūsų spektakliai, kuriuos pamatys pagrindinis šio didmiesčio šokio profesionalų sluoksnis, festivalio rengėjai pripažįsta Lietuvą viena pagrindinių savo įkvėpėjų.

Lietuvos šokėjų dalyvavimą festivalyje rengia Lietuvos šokio informacijos centras, dalinai remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos ambasada Pekine.

 Lietuvos šokio informacijos centro informacija

Užsienyje