Kaip tyliai triukšmauti dėl taikos

2015-07-03 Menų faktūra

aA

2015 metų birželio priešpaskutinę savaitę Italijos Tore del Lago miesto Operos teatre įvyko pirmasis Europos jaunimo teatro mokyklų festivalis „Rumore di Pace"  (liet. kelkime  triukšmą dėl taikos), kurį inicijavo  italų moksleivių ir jaunimo dramos mokykla  „Teatro Rumore".

Festivalio programoje buvo parodyti dešimt jaunuolių (14-19 metų amžiaus) sukurtų spektaklių.

Anot „Teatro Rumore" vadovo, režisieriaus ir dramaturgo Davide Moretti, šio festivalio pagrindinis tikslas yra sutelkti jaunus europiečius ir paskatinti juos teatro kalba pasisakyti apie dabartinio pasaulio problemas ir grėsmes mūsų visų ateičiai. „Šiandien itin svarbu išgirsti jauno žmogaus aktyvią pilietinę poziciją," - teigia Moretti.

Festivalio organizatoriai, remiami kasmetinio Pučinio operos festivalio fondo bei Fondazione Banca del Monte di Lucca, savaitei sukvietė keturioms šalims (Vokietija, Jungtinė Karalystė, Lietuva ir Italija) atstovaujančias penkias jaunimo teatro mokyklas  (Leipcigo „Ubi" teatras, Birmingemo „Stage2", Braitono „ACT", Viaredžio „Teatro Rumore" bei Vilniaus „Mažąją teatro akademiją"). 

Festivalio metu taikos žinią pasauliui perdavė du skirtingo amžiaus ir likimo žmonės - Andreas Schendelis iš Vokietijos ir Enrico Pieri iš Italijos. Andreaso Schendelio dėdė buvo SS karininkas, vienas iš 1944 m. įsakiusių sušaudyti ir sudeginti Sant Ana di Stacema (Sant´Anna di Stazzema, vietovė greta Tore del Lago) daugiau kaip 500 gyventojų. Enrico Pieri - atsitiktinai išlikęs gyvas šių žudynių liudytojas, kurio akyse kruvinų įvykių metu buvo išžudyta visa jo gausi šeima.

Ilgus metus Schendelio šeima slėpė šį gėdingą faktą nuo jo. Būdamas 15 metų, sužinojęs apie dėdės tamsią praeitį, Andreas pradėjo gaivinti atmintį. Tuo tarpu Enrico Pieri, priešingai, ilgus metus gramzdino atsiminimus. Prieš 10 metų, jau būdamas žymiu Vokietijos vaikų knygų rašytoju, Schendelis parašė pirmąjį laišką Pieri.  Festivalio metu tragedijos vietoje įvyko jų pirmasis susitikimas...

Drauge tai buvo nelengvas, tačiau atviras pokalbis su festivalio dalyviais, jaunimu, miesto gyventojais, baisiuose įvykiuose žuvusiųjų artimaisiais. „Teatro Rumore", atiduodama pagarbą tragedijos vietai, festivalio programoje taip pat parodė spektaklį „70-1 70+l Nella mano la memoria", paremtą tikrais įvykiais. Pagal Schendelio pjesę pastatytas spektaklis nepaliko salėje nė vieno abejingo žmogaus. „Man tai buvo pats geriausias festivalio spektaklis, " - sako Meda Jokubauskaitė iš Mažosios teatro akademijos. „Mes pamatėme siaubingą fašizmo aktą, ir todėl jaučiamės dar labiau atsakingi už mūsų ateitį," - teigia jaunoji britų aktorė Anna iš Birmingemo teatro mokyklos. Ne visi pritarė emociškai itin aktyviam spektaklio sprendimui - spektaklyje dalyvavo gyvu likęs tragedijos liudytojas. „Prisipažinsiu, aš, kaip ir visi, finale braukiau ašaras. Ir nors pateisinu tokį spektaklio sprendimą šioje skaudžių įvykių žemėje, pats asmeniškai ieškočiau kitokių teatrinių išraiškos priemonių," - atviravo teatro „UBI" iš Leipcigo (Vokietija) vadovas.

Vilniaus „Mažoji teatro akademija" parodė spektaklį pagal Wolfgango Borcherto pjesę „Lauke, už durų"  (spektaklio režisierė - Silva Krivickienė).  Spektaklyje vaidino įvairių Vilniaus mokyklų auklėtiniai, jiems talkino Saulė Bliuvaitė, studijuojanti Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje kino režisūrą.  Po spektaklio Lietuvos atstovų laukė spektaklio esmines vertybes suvokusių ir pajutusių, o svarbiausia - dėkingų žiūrovų mintys. Jie įvertino jautrią poetinę spektaklio kalbą, jaunųjų aktorių atsakingą  vaidybą.

Birmingemo mokykla rodė „Requiem for Ground Zero" pagal Steveno Berkoffo pjesę apie Rugsėjo 11-osios įvykius Niujorke,  o „ACT" iš Braitono vaidino Beno Ockrento „Hacktivists". Leipcigo teatro „UBI" jaunieji kūrėjai parodė improvizaciją tema „Solo. Variacijos vienatvės tema".

Atsisveikindamas rašytojas Andreas Schendel džiaugėsi festivaliu. „Tai puiki proga jauniesiems Europos teatro kūrėjams kartu dalyvauti tarptautiniame projekte, kartu pasireikšti kaip neabejinga šių dienų  tarptautiniams įvykiams jėga.

„Festivalyje apmąstant nesenus istorijos įvykius skelbiama labai konkreti žinia apie taiką ir kartu apie mūsų ateitį," - tęsia Davide Moretti.

Susitikimą filmavo BBC radijas ir televizija. Internetiniame laikraštyje www.ilfattoquotidiano.it   pasirodžiusiame straipsnyje „Mažoji teatro akademija" tarsi reziumavo viso festivalio atmosferą: „Esame karta, kuri netoleruoja karo... Juk  įvykiai Ukrainoje, Sirijoje, Palestinoje parodė, kad žmonija vėl balansuoja ant karo ribos. Štai kodėl jaučiame atsakomybę kalbėti apie atjautą, humanizmą, tarptautinį bendradarbiavimą".

MTA inf.

Užsienyje