KOSMOS LAB – tai 7-ąjį kartą organizuojama vizualinio teatro laboratorija, skirta jaunosios kartos menininkų profesiniam tobulėjimui, kūrybinei saviraiškai bei vizualinio teatro ir tarpdisciplininio meno raidai Lietuvoje. Šių metų laboratorijos tema – judesys ir fizinis teatras kaip vaizdas. Organizatoriai kviečia profesionalius atlikėjus, turinčius šokio, fizinio ir vizualinio teatro patirties teikti paraiškas į KOSMOS LAB ʼ25 iki gegužės 23 dienos.
„Kosmos Theatre“ organizuojamoje kasmetinėje laboratorijoje jau sudalyvavo apie šimtas atviro konkurso būdu atrinktų profesionalių Lietuvos scenos menų kūrėjų, kurie mokėsi iš tarptautinį pripažinimą pelniusių profesionalų: režisierių prof. Heinerio Goebbelso (Vokietija), dr. Yarono Abulafia (Nyderlandai / Izraelis), Dudos Paivos (Brazilija / Nyderlandai), Matteo Spiazzi (Italija), Adriano Schvarzsteino (Ispanija), kompozitoriaus Pierre’o Jodlowskio (Prancūzija), inžinerinio teatro „Akhe“ kūrėjų. Taip pat iškilių lietuvių kūrėjų: filosofo prof. dr. Kristupo Saboliaus, kompozitoriaus doc. Mantauto Krukausko, režisierių Marijos Baranauskaitės, Kornelijaus Jaroševičiaus, Lino Jurkšto, choreografės Godos Žukauskaitės, inžinieriaus Deivido Dzikevičiaus, videomenininkų Rimo Sakalausko ir Miko Žukausko bei kitų.
Šių metų dirbtuvių mentoriai – pasaulinio garso šokio ir vizualinio teatro trupės iš Belgijos „Cie Mossoux-Bonté“ įkūrėjai Nicole Mossoux ir Patrickas Bonté.
„Cie Mossoux-Bonté“ jungia šokio, teatro ir vizualiųjų menų strategijas į vieną meninę kalbą, įkvėptą psichoanalizės. Trupės spektakliai tyrinėja problemines jautrumo sritis, siekdami apmąstyti santykį su pasauliu per keistą familiarumą, humorą bei šaltą intymumą. Trupės spektakliai rodomi visame pasaulyje.
Patrickas Bonté – belgų dramaturgas ir režisierius, studijavo filosofiją, literatūrą ir dramaturgiją. Parašė daugybę tekstų teatrui, radijui ir kinui, režisavo Briuselyje, Antverpene ir Kvebeke. Siekdamas pasitelkti teatrą temoms, susijusioms su būties mįslingumu, Bonté siekia išrasti kalbą, kuri atsisakytų tekstinio pasakojimo, realizmo ir psichologizmo. 1985 m. jis sutiko choreografę Nicole Mossoux, su kuria pasidalijo noru „sukurti sceninį vaizdą, turintį prasmę, nepretenduojantį į tiesą, bet skleidžiantį įtampą ir susijusį su prieštaravimais, kuriais minta“. Nuo to laiko jie kartu su trupe „Cie Mossoux-Bonté“ kuria teatro ir šokio spektaklius. Nuo 2010 m. Patrickas yra Briuselio šiuolaikinio meno centro „Les Brigittines“ generalinis ir meno vadovas.
Nicole Mossoux – belgų šokėja ir choreografė, po studijų Mauriceʼo Béjartʼo Mudros mokykloje pradėjo plėtoti autentišką choreografinę ir judesio metodologiją. Susipažinusi su dramaturgu ir režisieriumi Patricku Bonté, 1985 m. drauge sukūrė ilgo ciklo choreografiją „Juste Ciel“, kurią režisavo Frédéricas Flamandʼas. Po kelerių metų menininkai įkūrė trupę „Cie Mossoux-Bonté“, kuri aktyviai veikia iki šių dienų.
Ji kilusi iš šokio. Jis – iš teatro. Nepasitikėjimas savo disciplinų ribomis ir konvencionalaus kūrybinio gyvenimo diktatu privertė juos peržengti savo galimybių ribas ir eksperimentuoti kuriant naują meninę kalbą.
Pagrindinis šio kūrybinio dueto dėmesio objektas – žiūrovo vaizduotė, tad savo įkvėpimo šaltiniais jie įvardija ne teatro ar šokio sritis, o vizualiuosius menus, psichoanalizę ir muziką. Trupė taip pat dirba su įvairiomis auditorijomis: rengia dirbtuves autizmo sutrikimų turintiems vaikams, scenos menų studentams, žiūrovams, konsultuoja įvairių šalių menininkus.
Šiųmetės KOSMOS LAB ’25 dirbtuvės skiriamos atlikėjams, turintiems šokio, fizinio ir vizualinio teatro patirties, tiems, kurie norėtų tirti ir plėtoti naujus buvimo scenoje ir judėjimo būdus, naudojantis įvaizdžiais ir intencijomis kaip atspirties tašku.
Kūrėjai, norintys dalyvauti laboratorijoje, turi užpildyti atrankos formą. Atrinkti dalyviaidirbtuvėse tobulinsis nemokamai.
Laboratorija vyks rugsėjo 8-13 dienomis. Paskutinę dirbtuvių dieną numatomas viešas darbų pristatymas.
Paraiškos priimamos iki gegužės 23 d., ČIA.
Kasmet laboratoriją organizuoja „Kosmos Theatre“ – tai vizualinis teatras, kuriantis hipermedialius meno ir technologijų kūrinius. Pripažinimo sulaukusi profesionali scenos meno organizacija puoselėja savo ir žiūrovų vaizduotę darbais, kurių neįmanoma nusakyti žodžiais. Teatras siekia įkvėpti domėtis šiuolaikiniais mokslo klausimais, ugdyti vaizduotę bei skatinti kūrybišką ir smalsų požiūrį į pasaulį. „Kosmos Theatre“ veiklą grindžia nuolatiniu tyrinėjimu ir eksperimentavimu, inicijuoja kūrybines ir edukacines platformas, menines programas, kurios jungia skirtingas disciplinas. Siekdami tvariai plėtoti vizualinio teatro žanrą Lietuvoje bei skatinti meno ir technologijų iniciatyvas, „Kosmos Theatre“ kuria partnerystes su prestižinėmis meno, mokslo ir technologijų organizacijomis Lietuvoje ir užsienyje.
„Kosmos Theatre“ informacija