Paroda „Vytautas Tomkus – aktorius, fotografas, dailininkas“

2024-08-30 menufaktura.lt
Parodos plakatas ir Kauno dramos teatro aktoriaus Vytauto Tomkaus portretas (1966). MF fotomontažas iš NKDT archyvo iliustracijų
Parodos plakatas ir Kauno dramos teatro aktoriaus Vytauto Tomkaus portretas (1966). MF fotomontažas iš NKDT archyvo iliustracijų

aA

Nuo rugpjūčio 28 dienos, Nacionaliniame Kauno dramos teatre (NKDT) eksponuojama aktoriaus Vytauto Tomkaus (1940-2022) fotografijų paroda, skirta artėjančiai Vytauto Tomkaus 85 metų sukakčiai paminėti. Būtent šiame teatre prabėgo patys produktyviausi ir džiugiausi aktoriaus gyvenimo bei kūrybos metai.

Vytauto Tomkaus pavardę Lietuvoje žino daugelis. Žino, kad jis buvo aktorius, suvaidinęs legendinį personažą „svieto lygintoją“ Tadą Blindą. O ar galėtų pridurti daugiau? Vargu. „Vyresni teatro ir kino gerbėjai atsimintų vaidmenis Kauno ir Vilniaus dramos teatruose, išvardytų keletą populiarių kino filmų ir serialų. Tačiau nedaugelis žino, kad Tomkus yra suvaidinęs ne tik garsųjį Blindą, po kurio ilgam tapo tautos numylėtiniu, bet ir daugiau nei 100 vaidmenų Lietuvos teatruose ir daugelio šalių kino studijose. Kad buvo puikus dailininkas, turėjęs šmaikščią ranką ir taiklią akį. Kad buvo azartiškas fotografas, nepaleidęs fotoaparato iš rankų keletą dešimtmečių ir sukūręs visą seriją įsimintinų Lietuvos kultūros ir teatro žmonių jaunystės portretų“, – sako parodos sudarytoja, dailininkė, aktoriaus dukra Dovilė Tomkutė.

Impulsu surengti šią parodą tapo Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus darbuotojos, žurnalistės Liucijos Armonaitės parengta paroda „Režisierius Jonas Jurašas. Būties kaina“. Paroda buvo atidaryta Kauno dramos teatre 2021 m., joje buvo eksponuojama nemažai Vytauto Tomkaus fotografijų ir piešinių. Net parodos sudarytojai nežinojo visų jų autorystės! Jonas Jurašas ir Vytautas Tomkus buvo bendrakursiai Lietuvos valstybinės konservatorijos (dabar – LMTA) pirmame kurse 1957-1958 m., tapo gerais draugais. Jonui Jurašui išvykus studijuoti režisūros į Maskvą, Vytautas Tomkus tęsė aktorystės studijas ir jas baigė 1961 metais. Tada jie vėl susitiko, jau kaip kolegos Kauno dramos teatre. Čia dirbo ir Vytauto Tomkaus žmona, aktorė Lilija Mulevičiūtė-Tomkienė, jų abiejų bendrakursė. Vytautas ir Lilija vaidino beveik visuose Jono Jurašo statytuose Kauno dramos teatro spektakliuose, kol 1971 m. buvo pakviesti į Vilnių ir tapo Akademinio dramos teatro aktoriais.

Parodos ekspocizija. MF fotomontažas iš NKDT archyvo iliustracijų

Vytautas Tomkus aktyviai fotografavo nuo vidurinės mokyklos vyresniųjų klasių – dar būdamas paauglys, pats nuvyko prekiniais traukiniais iš Radviliškio į Sovetską ir nusipirko fotoaparatą „Zorkij“. Įstojęs į Lietuvos valstybinę konservatoriją, tapo savo kurso foto metraštininku. Vytauto Tomkaus bendramoksliais buvo nemažai vėliau žinomų Lietuvos teatro žmonių: aktoriai Eugenija Pleškytė, Ferdinandas Jakšys, Regina Paliukaitytė, Lilija Žadeikytė, Lilija Mulevičiūtė (Tomkienė), režisieriai Jonas Jurašas, Valdas Lencevičius, Alvyda Čepaitytė, Romualdas Jarašauskas ir kt. Vytauto fotoaparatas lydėjo kurso draugus per paskaitas, šventes ir atostogas. Šioje parodoje pavyko sudėti tik palyginti nedidelį šių nuotraukų kiekį.

Greta fotografijos, Vytautas Tomkus reiškėsi ir kaip gabus piešėjas su puikiu humoro jausmu. Jis piešė savo aplinkos žmonių portretus, įvairius linksmus studijų vaizdelius, savo iniciatyva ilgą laiką kūrė Konservatorijos sienlaikraštį, šmaikščiai vaizdavo studentiško gyvenimo aktualijas. Piešimas lydėjo jį per gyvenimą, dirbant įvairiuose Lietuvos teatruose ir kine.

Lietuvos žiūrovams mažai žinoma ir gausi Vytauto Tomkaus filmografija. Be daugelio įsimintinų vaidmenų Lietuvos kino studijoje ir televizijoje, Tomkus daug filmavosi Latvijoje, Estijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Prancūzijoje, Čekijoje, Meksikoje ir kt. Buvo vienas pagrindinių aktorių Nacionaliniame Kauno dramos ir Vilniaus Akademiniame dramos teatruose. Darbo jam niekada netrūko, bet dažnas režisierius reikalavo suvaidinti taip, kaip tai jau darė viename ar kitame filme ar spektaklyje. Jis pyko, nes kiekvienas vaidmuo jam buvo naujas iššūkis ir kiekvieno herojaus charakterį jis išanalizuodavo ir perleisdavo per savo sielos ir asmenybės filtrą. Jam dalyvaujant, filmai ir spektakliai įgydavo gyvybės, o jo griausmingas balsas skambėjo iš TV ir kino ekranų ir nuo teatro scenų, pasiekdamas paskutines parterio eiles. Savo personažais Tomkus įėjo į Lietuvos teatro ir kino istoriją. Jis sukūrė išoriškai stipraus, bet vidumi jautraus ir kartais pažeidžiamo savo laikmečio herojaus portretą. Vytauto Tomkaus vaidmenys, piešiniai ir fotografijos visa tai spalvingai atskleidžia.

Akimirka iš parodos atidarymo: parodos dailininkė ir sudarytoja Dovilė Tomkutė ir NKDT generalinis direktorius Egidijus Stancikas. Donato Stankevičiaus nuotrauka

Mintį parengti parodą palaikė Radviliškio, Vytauto Tomkaus gimtojo miesto, kurio Garbės pilietis Nr. 1 jis yra, kultūros centras ir Lietuvos kultūros taryba. Ši paroda – tai pirmas žingsnis, siekiant susisteminti ir aprėpti gausų Vytauto Tomkaus kūrybinį palikimą. Liko daug fotografijų, negatyvų, dokumentinių kadrų, interviu, jo paties filmuotų šeimos ir draugų gyvenimo epizodų. Iš turimos medžiagos galėtų išeiti kelios parodos, išsami knyga ar dokumentinis filmas.

Ši paroda – tai pasakojimas ne tik apie vieną žmogų, bet apie visą jo kartą ir jų laiką, apie gyvenimą nuo sunkaus pokario iki sudėtingos šiandienos. Kiek šviesos, optimizmo, tikėjimo ateitimi ir savo jėgomis iš jų sklinda. Vytautas Tomkus buvo žmogus-fakelas. Jis degė stipriai ir karštai. O tie, kuriems teko prie jo ugnies bent trumpam prisiliesti, neliko jam abejingi. Tikimės, kad ši paroda, atskleidžianti mažai žinomas aktoriaus kūrybos puses, bus įdomi Lietuvos žiūrovams.

-----

Prasminga, kad pirmasis parodos pristatymas vyksta Nacionaliniame Kauno dramos teatre, kur prabėgo patys produktyviausi ir džiugiausi Vytauto Tomkaus gyvenimo ir kūrybos metai. Paroda skirta artėjančiai Vytauto Tomkaus 85 metų sukakčiai paminėti.

Spalio 1 d. paroda bus atidaroma Radviliškio kultūros centre, vėliau ją numatoma eksponuoti Šiaulių dramos teatre, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Vilniuje, ir kituose Lietuvos miestuose.

Nacionaliniame Kauno dramos teatre paroda veiks iki rugsėjo 26 d. Ją galima pamatyti prieš spektaklius.

Dailininkė, parodos sudarytoja – Dovilė Tomkutė.
Parodos organizatoriai – Radviliškio miesto kultūros centras.
Dizaineris – Vilmas Narečionis.

NKDT informacija

Anonsai