„Kosmos teatras“ kviečia profesionalius kompozitorius, vaizdo menininkus, šviesų dailininkus, šokėjus, aktorius, muzikantus, scenos ir vaizdo režisierius, choreografus, medijų menininkus, kompozitorius, scenografus, vizualiųjų menų atstovus ir tarpdisciplininius kūrėjus aplikuoti į KOSMOS LAB ʼ24 iki gegužės 10 d.
KOSMOS LAB - tai šeštą kartą organizuojama vizualinio teatro laboratorija, skirta jaunosios kartos menininkų profesiniam tobulėjimui, kūrybinei saviraiškai bei vizualiojo teatro ir tarpdisciplininio meno raidai Lietuvoje plėtoti. Per pastaruosius šešerius metus laboratorijoje jau sudalyvavo daugiau kaip 70 viešais konkursais atrinktų Lietuvos profesionalių scenos menų kūrėjų, kurie mokėsi iš pasaulio ir Lietuvos profesionalų: rež. prof. Heineris Goebbelsas, dr. Yaronas Abulafia, rež. Duda Paiva, rež. Matteo Spiazzi, rež. Adrianas Schvarzsteinas, inžinerinis teatras „Akhe“, prof. dr. Kristupas Sabolius, doc. Mantautas Krukauskas, rež. Marija Baranauskaitė, rež. Kornelijus Jaroševičius, choreogr. Goda Žukauskaitė, inžinierius Deividas Dzikevičius, videomenininkai Rimas Sakalauskas ir Mikas Žukauskas, rež. Linas Jurkštas ir kt.
Šių metų laboratorijos kryptis - tarpdiscipliniškumas. Dirbtuvių mentorius - prancūzų mixed music kompozitorius, multimedijos menininkas Pierre´as Jodlowskis, kurio įprastas muzikos ribas peržengianti kūryba apima šiuolaikinės muzikos, šokio, cirko, teatro, vizualiųjų menų, elektroninės muzikos, filmų ir interaktyvių instaliacijų sritis. Savo kūrybą Pierre´as Jodlowskis apibūdina kaip „aktyvų procesą“ tiek fiziniu lygiu (muzikiniai gestai, veikimas ne tik garsais laike, bet ir kūnu erdvėje), tiek psichologiniu lygiu (analizuojamas santykis su atmintimi, garso vizualizacija, kūnu ir medijomis). Nuo 1998 m. kūrėjas yra vienas iš „éOle“ (Tulūzoje įsikūrusios tyrimų ir prodiusavimo studijos) meno vadovų, o nuo 2019 m. - festivalio „Musica Electronica Nova“, kurį rengia Nacionalinis muzikos forumas Vroclave (Lenkija), meno vadovas. Šiuo metu jis yra asocijuotas IRCAM kompozicijos kurso kompozitorius.
Prancūzų kompozitorius Nathanaëlis Bergèse teigia: „Jodlowskio idėjos remiasi performatyvaus žodyno kūrimu, tarnauja pasakojimui“. Pierre´o Jodlowskio kūryba apima atlikėjo veikimą kūnu erdvėje („Mad Max“), muzikinį atlikimą („Respire“), teatro kaukes („Diary Random and Pickles“), unikalią fizinių gestų sistemą („Time´n´Money“) bei tyrinėja fiziškumo ir medijų santykius („Ghostland, Territory of Shadows“). Nuolat plėsdamas tiek žiūrovo-klausytojo patirtį, tiek atlikėjų veiklos ribas, jis pasitelkia šiuolaikines technologijas, precizišką darbą su atlikėjais ir medijų meną, kad kurtų polifoniškas ir struktūriškai daugiasluoksnes audiovizualines kompozicijas bei intermedialius kūrinius, gyvai atliekamus skirtingų sričių profesionalų: aktorių, muzikantų, kino operatorių, šviesų operatorių, šokėjų ir kitų. 2002 m. menininkas laimėjo Claudeʼo Arrieu SACEM prizą, 2012 m. - Hervé Dugardin SACEM prizą, 2003 ir 2004 m. rezidavo Berlyno menų akademijoje. 2013 m. už vieną iš savo kompaktinių plokštelių jis pelnė „Academie Charles Cros“ apdovanojimą. 2015 m. jis tapo Didžiojo licėjaus prizo Prancūzijoje laureatu už kūrinį „Time & Money“. Nuo 2017 m. iki 2019 m. jis buvo Nacionalinio teatro „Lux“ reziduojantis menininkas Valanse (Prancūzija).
Dirbtuvių metu su dalyviais dirbs choreografė, šiuolaikinio šokio atlikėja, kūrėja, pedagogė, LMTA doktorantė Greta Grinevičiūtė. Kaip atlikėja, Greta aktyviai bendradarbiauja su choreografais Lietuvoje ir užsienyje - AIROS šokio teatru, Vyčio Jankausko šokio teatru, Simonu Pedersonu, Tonyʼiu Vezichu, Andriumi Katinu, Mauricia Berreira Nueves ir kitais. Greta yra sukūrusi kelis šokio filmus - vienas jų vis dar yra postprodukcijos stadijoje. Pirmasis video „Faked David“ [„Deivido fikcija“] buvo parodytas šokio filmų festivalyje „From Jaffa to Agripas“ Jeruzalėje, Izraelyje. Kūrėja yra pristačiusi ir keletą scenos šokio darbų - „Šokis dulkių siurbliui ir tėčiui“ (monopasirodymas, „Menų spaustuvė“, Vilnius, 2018), „Banana Dream“ („Menų spaustuvė“, Vilnius, 2018), „B & B Dialogas“ (spektaklis apkeliavo nemažai šalių ir buvo nominuotas kaip geriausias metų šokio spektaklis 2016-aisiais vykusiuose „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimuose), „Kamuolys“ („Menų spaustuvė“, 2015), „Garbė močiutėms“ (Kauno menininkų namai, 2016) ir kt. G. Grinevičiūtė taip pat vaidina jaunųjų teatro kūrėjų spektakliuose: „Dalykai“, „Neišmoktos pamokos“, „YesMoonCan“.
Atviras laboratorijos kvietimas skiriamas profesionaliems: kompozitoriams, videomenininkams, šviesų dailininkams, šokėjams, aktoriams, muzikantams, scenos ir vaizdo režisieriams, choreografams, medijų menininkams, scenografams, vizualiųjų menų atstovams ir tarpdisciplininiams kūrėjams.
Atsispiriant nuo Pierreʼo Jodlowskio suformuluotos OVERWHELMANCE koncepcijos, kiekvienas dalyvis / dalyvių grupė turės parengti šią temą reprezentuojantį idėjos pristatymą - tai gali būti eskizai, piešiniai, muzikinės partitūros, scenarijai, nuotraukos, video ar kitais formatais pateikta medžiaga. Išvardyti elementai bus kolektyviai analizuojami bendradarbiaujant skirtingų disciplinų kūrėjams, o galutiniu dirbtuvių rezultatu taps viešas pristatymas „Menų spaustuvėje“. Pierreʼas Jodlowskis vadovaus šiam procesui tiek teoriniu, tiek praktiniu aspektu, organizuos bendras užduotis, skatindamas tarpdisciplininį požiūrį. Dirbtuvių tikslas - išbandyti ir pritaikyti tinkamus darbo metodus tarpdisciplininio bendradarbiavimo kontekste, ieškant bendros kūrybinės kalbos ir raiškos formų.
Dirbtuvių tvarkaraštis:
Birželio 12 d. - virtualūs susitikimai su dirbtuvių mentoriumi Pierre´u Jodlowskiu.
Rugpjūčio 13 d. - virtualūs susitikimai su dirbtuvių mentoriumi Pierre´u Jodlowskiu.
Rugpjūčio 19-22 d. - kūrybinės dirbtuvės Kompozitorių namuose, Vilniuje.
Rugpjūčio 23-25 d. - kūrybinės dirbtuvės „Menų spaustuvėje“.
Rugpjūčio 25 d. - kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymas „Menų spaustuvės“ Juodojoje salėje.
Projektą pristato nepriklausoma audiovizualinių eksperimentų kompanija KOSMOS THEATRE. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto partneriai: LMTA Scenos menų tyrimų centras, Lietuvos kompozitorių sąjunga.
Atrankos forma yra ČIA.
„Kosmos Theatre“ informacija