„Nepaisant mūsų“: 8-ąjį uostamiesčio festivalį „TheATRIUM“ pasitinkant

2024-03-18 menufaktura.lt
Festivalio „TheATRIUM“ simbolio - Apolono - fragmentai. Iliustracija iš festivalio organizatorių archyvo
Festivalio „TheATRIUM“ simbolio - Apolono - fragmentai. Iliustracija iš festivalio organizatorių archyvo

aA

Artėjanti vasara pajūryje sutampa su vienu iš svarbiausių Vakarų Lietuvoje teatrinių įvykių. Jau aštuntą kartą vyksiantis tarptautinis teatro festivalis „TheATRIUM“ savo renginiais skleisis gegužės ir birželio mėnesiais. Iki festivalio starto likus porai mėnesių, jo rengėjai atskleidė šiemetę ilgainiui festivalio simboliu tapusio meno globėjo Apolono metamorfozę, ją lydintį šūkį „Nepaisant mūsų“ bei paskelbė pirmąją programos dalį.

„Daugybė dalykų gyvenime nutinka nepaisant mūsų. Katastrofos, gamtos kataklizmai, epidemijos, karai - mes visi norėtume, kad to nebūtų. Bet tai ima ir nutinka, ir kaskart iš naujo nustembame, - apie kiekvieną žmogų užklumpantį neišvengiamybės jausmą kalbėjo festivalio meno vadovas Gintaras Grajauskas. - Ar tikrai visa tai vyksta mums neprisidedant? Gal kažkuris iš mūsų padarė kažką ne taip, o dauguma tiesiog nepadarė nieko, kai reikėjo skubiai kažką padaryti? Ir staiga prasidėjo domino kauliukų griūtis, pasaulis ėmė byrėti. Nepaisant mūsų? O taip, kai prasideda didžioji griūtis, ji jau nepaiso nieko, nebesirenka, kas kaltas, o kas be kaltės.“

Mįslingai skambantį festivalio šūkį lydi ir netikėtas jo simbolio - Apolono - vizualinis sprendimas. Tradiciškai festivalio simbolio įvaizdį kūręs Gediminas Pranckevičius šįkart Apoloną suskaldė. Maištingas gestas atskleidė po laiko nugludintu marmuru brandžiai švytintį auksą. Anot G. Grajausko, subyrėjusiame Apolono veide slypi paguodos žinutė, „gerai į jį įsižiūrėjus, galima įžvelgti kai ką ypatingo: tos nuoskilos, tie byrančios civilizacijos gabalai nesunkiai susidėlioja atgal į visumą. Reikia tik kruopštumo ir kantrybės. Japonai suskilusių dalykų taisymui turi atskirą metodą, kintsugi - jie sujungia nuoskilas auksu. Ir toks daiktas įgyja dar didesnę vertę nei tada, kai tebebuvo sveikas ir vientisas“.

Gamta gali išgyventi siaubingus kataklizmus ir vėl atsitiesti, iš naujo rasti būdą augti ir tarpti, lygiai taip pat ir žmonių bendruomenės atsitiesia po joms tekusių išmėginimų. Šiuo atveju „Nepaisant mūsų“ gali būti perskaitomas ir kaip nuoroda į erdvės ir laiko mastelį, sunkiai aprėpiamą pavieniams žmonėms, nepertraukiamą gyvybės srautą, supintą iš visų rūšių bei jų laiko.

Festivalį lydintis šūkis, kaip visada, atviras interpretacijoms, kiekvienam lankytojui jis gali turėti savitą reikšmę.

„TheATRIUM“ tradiciškai susidės iš dviejų dalių: Lietuvos teatro vitrinos ir tarptautinės programos. Stipriausių įvairiuose Lietuvos teatruose gimusių kūrinių konsteliacija bus rodoma gegužės 15-19 dienomis. Lietuviškojo teatro savaitės renginių tinklelis ir bilietai jau paskelbti Klaipėdos dramos teatro repertuare bei festivalio internetinėje svetainėje. Ši svarbi tinklaveikos savaitė sutraukia iki pusšimčio teatro profesionalų iš įvairių pasaulio šalių - jie žiūrės spektaklius, bendraus su kūrėjais, turėdami laiko susipažins su Klaipėda. Gegužės 24 d. prasidės tarptautinė programa, joje esančius spektaklius lydės pokalbiai su jų kūrėjais.

Festivalį nuo 2017 m. rengia Klaipėdos dramos teatras.

Festivalio organizatorių informacija

Naujienos