Nuo rugsėjo 12 d. iki gruodžio 12 d. vyksiantis Lietuvos sezonas Prancūzijoje pristatys daugiau nei 200 renginių, kuriuose dalyvaus per 500 menininkų. Į renginių programą yra įtrauktas didžiausias iki šiol Lietuvos teatro, šokio ir tarpdisciplininių scenos kūrinių pristatymas Paryžiaus Théâtre de la Ville. Projektą „Focus Lituanie“, kuriame dalyvauja daugiau nei 14 menininkų grupių, pristatomų daugiau nei 50 kartų, organizuoja VšĮ „Teatro informacijos centras“ (TIC). Tris savaites šio istorinio, su Paryžiaus miestu glaudžiai susijusio, teatro scenos bus atiduotos Lietuvos kūrėjams: teatrui, šokiui, performansui, muzikai, lėlių teatrui, literatūros skaitymams ir performatyvioms instaliacijoms.
Nuo idėjos iki programos
Projekto idėja gimė 2022 m., kai Teatro informacijos centro organizuojamame festivalyje „Sirenos“ dalyvavo Théâtre de la Ville meninės programos vadovas Christopheʼas Lemaireʼas. Kadangi šis teatras kiekvieną sezoną rengia vienos ar kitos šalies pristatymus, kilo mintis surengti lietuviško meno fiestą Lietuvos sezono Prancūzijoje metu. 2023 metų pavasarį trys organizacijos – Teatro informacijos centras, Lietuvos šokio informacijos centras (LŠIC) ir VšĮ „Operomanija“ – suvienijo jėgas ir, bendradarbiaudamos su Lietuvos kultūros institutu bei Prancūzų institutu, surengė pirmąją Lietuvos scenos menų platformą. Šioje platformoje buvo pristatyti teatro, šokio ir muzikos teatro kūriniai gausiai į Lietuvą atvykusiems Prancūzijos scenos menų ekspertams (jų atvyko per 50).
Sudaryti programą užtruko daugiau nei metus. Pagrindinė „Focus Lituanie“ programos kuratorė Claire Verlet Lietuvoje lankėsi ne kartą, o Lietuvos organizacijos teikė pasiūlymus dėl papildomų spektaklių, kūrėjų, temų ir renginių, jungiančių bei suartinančių Lietuvą su Paryžiaus publika. „Focus Lituanie“ bukletas skelbia: „Lietuvos sezonas Prancūzijoje – tai unikali galimybė susipažinti su turtinga menine tradicija, kurios šaknys glūdi neseniai vykusiuose istoriniuose perversmuose. Programoje dominuoja jaunosios kartos menininkai, kurių didžioji dalis – moterys. Mus patraukė šių kūrėjų nagrinėjamos rimtos temos, atskleidžiančios laisvos ir į ateitį orientuotos vaizduotės turtingumą. Teatras, šiuolaikinė opera, šokis, koncertai, skaitymai, spektakliai jauniesiems žiūrovams, gatvės hepeningai, gastronomija... Trijų savaičių programa yra skirta visų kartų auditorijai (nuo 6 mėnesių) ir ji vyks Théâtre des Abbesses, trijose Sarahʼos Bernhardt teatro scenose ir kitur.“
Pasak projekto vadovo ir vieno iš „Focus Lituanie“ idėjos autorių Vido Bizunevičiaus, šis projektas yra unikali galimybė pristatyti mūsų menininkų kūrybą Paryžiaus publikai. Tikimės, kad šis renginys taps tvirtu pagrindu ilgalaikiam Lietuvos ir Prancūzijos scenos menų kūrėjų bendradarbiavimui. Mūsų tikslas – parodyti, kad Lietuvos scenos menai yra gyvi, aktualūs ir dinamiški. Esame pasiruošę nustebinti prancūzų auditoriją šiuolaikinės kultūros įvairove ir kokybe.
Nepriklausomybės kartos kūrėjai
„Focus Lituanie“ programos startas vyks rugsėjo 29 d., Romainʼo Gary kūrybos skaitymais, pianisto Augustino Eidukonio koncertu, tradicinėmis dainomis, šokėjos Loros Juodkaitės solo pasirodymu, instaliacijomis ir daugybe kitų staigmenų.
Beveik visi Lietuvos kūrėjai, kurių darbai buvo atrinkti į „Focus Lituanie“ programą, priklauso Nepriklausomybės kartai. Jų kūryboje žmogiškas trapumas puikiai dera su tvirtybe ir atsparumu – šios temos jungia labai skirtingus kūrinius, kūrėjus ir formas, atskleisdamos mūsų, kaip mažos Europos tautos, unikalumą, atsparumą ir artumą gamtai.
Eglės Švedkauskaitės „Fossilia“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras) – spektaklis, kuris prakalbina Europos užmarštin nugrimzdusią Lietuvos tremtinių temą; Agnietės Lisičkinaitės „Hands up“ („Be kompanijos“) – šokio vyksmas, pateikiantis demokratijos skrodimą ir pamatinių teisių analizę, puikiai papildytas Karolio Kaupinio „Radvila, Darius Vytauto“ („Operomanija“) projektu, atskleidžiančiu Lietuvos demokratijos užgimimą ir visuomenės dialogą. Kamilės Gudmonaitės „Šventė“ (OKT / Vilniaus miesto teatras) – kvietimas atsigręžti į žmones su negalia, kurie vis dar retai matomi teatro scenoje.
Choreografų Dovydo Strimaičio ir Rachido Ouramdaneʼo premjeroje „Hairy“ pasirodys Prancūzijoje karjerą tęsianti šiuolaikinio šokio kūrėja Lora Juodkaitė. Gabrielės Labanauskaitės, Gailės Griciūtės ir Viktorijos Damerell muzikinis performansas „Sporto grupė“ („Operomanija“) prisilies prie šiuolaikinio žmogaus patirčių pasaulyje, kuriame vyrauja saviieška, savikūra ir nuolatinis tobulėjimas.
Jaunajai Paryžiaus auditorijai bus pristatyti du darbai: Zvi Saharo lėlių teatro spektaklis „Didysis sprogimas“ (Klaipėdos lėlių teatras ir „Itim Ensemble“) bei Birutės Banevičiūtės šokio spektaklis „Neregėtas pasaulis“ („Dansema“).
Programą papildys naktinės kultūros renginiai su performatyviais Miss Plastika ir dueto „Magnetinė Dainava“ pasirodymais, o „Focus Lituanie“ programą užbaigs „Ambulance on fire“ ir prancūzų DJ dueto Paulette Sauvage koncertas.
Théâtre de la Ville ir Lietuvos teatras
Lietuvos scenos meno kūrinių pristatymas tokioje svarbioje pasaulio scenoje kaip Théâtre de la Ville yra didelis laimėjimas. Prancūzų scenos menai visada buvo Europos menų avangarde, o svarbiausias Europos teatro festivalis vyksta Avinjone. Théâtre de la Ville, kuris veikia jau pusantro šimto metų ir yra įsikūręs greta Eliziejaus laukų alėjos esančiuose keliuose pastatuose, yra vienas iš Prancūzijos teatrų flagmanų. Vienas iš jų – garsiosios prancūzų aktorės Sarahʼos Bernhardt vardo teatras, kuriam ji vadovavo 24-erius metus. Šiandien teatrui vadovauja režisierius Emmanuelis Demarcy-Mota, kuris pabrėžia, jog Théâtre de la Ville misija – tiesti tiltus tarp skirtingų kultūrų, tapatybių, siekti dialogo ir suartinti žmones.
Teatro informacijos centro vadovė Kristina Savickienė atkreipia dėmesį, kad tokio masto Lietuvos teatro, šokio ir muzikos darbų pristatymo viename pagrindinių Paryžiaus teatrų dar nėra buvę. „Pradėję plėtoti šią idėją 2022 m., matėme, kad prancūzai labai mažai žino apie Lietuvos kūrėjus. Ieškojome galimybių sudominti ir atskleisti gyvybingą, įvairią žanrų, kūrėjų ir temų aspektu unikalią Lietuvos kultūrą. Palankiai susiklosčius aplinkybėms – Lietuvos sezono finansavimo ir Théâtre de la Ville entuziazmo bei atsidavimo dėka – galime didžiuotis beprecedenčiu Lietuvos pristatymu Paryžiaus scenose“.
„Focus Lituanie“ programą įgyvendina Teatro informacijos centras kartu su Théâtre de la Ville. Projekto partneriai – VšĮ „Operomanija“ ir Lietuvos šokio informacijos centras. „Focus Lituanie“ yra Lietuvos sezono Prancūzijoje dalis. Sezoną organizuoja Lietuvos kultūros institutas kartu su Prancūzų institutu Paryžiuje.
#SaisonLituanie2024
TIC informacija