Po Edinburgo – pasijusti karaliais

2015-08-27 Menų faktūra

aA

Agnė Tuskevičiūtė

Edinburgo maratonui  persiritus į antrąją pusę jau pripratome prie įtempto ritmo. Anksti ryte visi devyni be žodžių žinome, kieno eilė eiti į dušą, kieno eilė dviejų kvadratinių metrų virtuvėje daryti pusryčius ar kaisti kavą. 40 minučių žygis pėsčiomis iki salės skiriamas prasimankštinti, pasimąstyti ir kartotis žodžius. Ryto tyla yra vienintelė visos dienos tyla. Po spektaklio susitinkame su aktyvia lietuvių bendruomenės Škotijoje nare Daiva, kuri ruošia interviu su „Contemporary?“ komanda (interviu rasite čia. Kūrėjai (Agnė, Mantas ir Paulius) grįžta į šio, galima sakyti - autobiografinio spektaklio kūrybos pradžią, pasakoja, kaip gimė spektaklis, apdovanotas Lietuvoje, įvertintas pasaulyje ir vis dar ieškantis savo vietos Fringe festivalyje. Galbūt kitais metais.

***

Jungtinė lietuvių komanda Edinburgo Fringe kelia susidomėjimą ir nuostabą. Žymūs kitų šalių trupių prodiuseriai nuoširdžiai stebisi, išgirdę, kad pirmą kartą susiruošę į tokio masto festivalį atvykome net su dviem spektakliais. Be patirties, be žinių... Kai kurie jų į Fringe važiuoja dešimt metų, - tam, kad suprastų šios didžiulės meno mašinos veikimo principus ir tik vienuoliktą kartą vykdami atveža pristatyti spektaklį. Na, o mus tikriausiai lydi naujokų sėkmė - net ir vienu nepatogiausiu spektakliui laiku ne visiems žinomoje scenoje sugebame sulaukti žiūrovų, kritikų ir įvairių festivalių organizatorių. Suprantame savo klaidas, o pamatę viską iš arti savo akimis, jau dėliojame kitų metų reklamos ir komunikacijos strategiją. O tai bus labai paprasta, kai aštuoni šalia esantys ekspertai kiekvienas turi savo nuomonę...

***

Vienas mano bičiulis visuomet sako - contacts, contacts, contacts.... Išties tokiame intensyviame renginyje kiekvienas prodiuseris kasdien sulaukia dešimčių kvietimų į spektaklius ir susitikti. Daugelio jų dienotvarkė sudėliota minučių tikslumu, tad parodyti ar papasakoti apie save, o juo labiau sudominti reikia sugebėti per maksimaliai trumpą laiką. Mūsų prodiuserė Gintarė nupasakoti apie spektaklius išmoko per penkias minutes - tiesą pasakius, per penkias minutes ji jau sugeba ir įsiūlyti spektaklį. Svarbiausia kalbėti su tinkamais žmonėmis, kad šie pasakytų kitiems žmonėms, o tie perduotų reikalingiems, kad anie parekomenduotų tam, kas galėtų pasakyti anam, kuris tikrai žino, kam viso šito reikia. Yra ir tokių, kurie patys nematę pasikliauja jiems pažįstamų ir patikrintų žmonių rekomendacijomis. O yra tokių, kurie vis tik sugeba priešpaskutinę dieną pagaliau laiku atsikelti ir pamatyti mūsų spektaklius. Gera dienos pradžia jiems - geras ženklas mums.

***

Paskutinę spektaklių dieną svečiuose sulaukiame Lietuvos Kultūros tarybos pirmininkės. Pasiruošiame ataskaitą, jeigu paklaustų:

1. Spektaklis „Mozaika“ derina gastrolių Kinijoje ir Japonijoje datas, turi kvietimus į du vaikiškų spektaklių festivalius Jungtinėje Karalystėje, vyksta derybos dėl  gastrolių skirtinguose Londono teatruose;

2. Spektaklio „Contemporary?“ komanda Edinburgo dėka derina galimybes pasirodyti festivalyje Lenkijoje, laukia recenzijos žurnale „Dance Time“, žiūrovus įkvepia kurti eiles (skaityti čia)

3. Birutės Banevičiūtės choreografija spektakliui „Mozaika“ įvertinta keturiomis žvaigždutėmis ir vadinama Royal - „karališku spektakliu, kuriame vaikas yra karalius“.

(recenzijas galima skaityti čia)

 ***

Pirmas blynas neprisvilo. Išmokome pamokas. Išbandėme vieni kitų kantrybę. Sukaupėme patarimų ir patirties. Kraunamės lagaminus, tačiau  stengiamės ką nors palikti, kad sugrįžtume. Kitais metais Edinburgo Fringe festivalyje būsime nebe naujokai - išmaišę miestą žinome, kuri salė būtų geresnė, kuris laikas tinkamesnis. Norėtume pristatyti ir daugiau kūrėjų iš Lietuvos, jeigu tik jie nepabūgs gyvenimo komunoje su vienu dušu. Išvykstame sustiprėję ir aukštai pakelta galva, nes žinome, kad mūsų produkcija meninės kokybės atžvilgiu nenusileidžia daugelio žymių kūrėjų darbams ir gali konkuruoti pasaulinėje šiuolaikinio meno rinkoje.

Pakelti galvą skatina ir tai, kad patyrėme, jog Lietuvos publikai kartais išpuola galimybė stebėti vienus geriausių šiuolaikinio šokio, cirko spektaklių. Ne viena trupė, prisistatanti Fringe scenose ir įvertinta komisijos bei kritikų, jau yra viešėjusi mūsų šalyje arba jos pasirodymas Lietuvoje jau numatytas.

Tad ir žiūrovai turėtų vaikščioti pakelta galva, bent jau Menų spaustuvėje tikrai.

Užsienyje