„Pasišiukšlinę“, arba Pasakojimas vaikams apie klimato kaitą

Belinda Mathieu 2024-12-02 menufaktura.lt
Akimirka iš spektaklio „Pasišiukšlinę“, trupė „Teatro istorijos“; režisierius-konsultantas Franckas Dinet, aktorės – Kristina Mauruševičiūtė, Indrė Lencevičiūtė. Nuotrauka iš trupės archyvo
Akimirka iš spektaklio „Pasišiukšlinę“, trupė „Teatro istorijos“; režisierius-konsultantas Franckas Dinet, aktorės – Kristina Mauruševičiūtė, Indrė Lencevičiūtė. Nuotrauka iš trupės archyvo

aA

Paryžiaus priemiesčio Banjolė dramos mokykloje ir teatre „Samovar“ rodytame spektaklyje „Pasišiukšlinę“ duetas „Teatro istorijos“ kalbasi su vaikais klimato kaitos tema. Aktorės suaugusiųjų nerimą išreiškia klounada, o poetiškiems peizažams kurti pasitelkia žavingą objektų teatrą.

Kaip su mažaisiais šnekėtis apie klimato kaitą? Šį klausimą lietuvių trupė „Teatro istorijos“ sprendžia spektaklyje „Pasišiukšlinę“, kurio režisierius – Franckas Dinet, Paryžiaus priemiestyje Banjolė veikiančio teatro ir dramos mokyklos „Le Samovar“ direktorius. Spektaklyje, kuris yra iš dalies klounada, iš dalies – objektų teatrui priskirtinas kūrinys, dvi aktorės vaizduoja suaugusiųjų ir institucijų klimato krizės neišmanymą bei nerimą dėl jos.

Scenoje vaidina dvi klounės, apsirengusios žaliais kostiumais, viena su sijonu, kita su kelnėmis. Mums įžengus į salę, jos maivosi, atsakinėja į telefono skambučius, maigo iš rankų slystančius popierius. Mažesnioji, ilgų rudų plaukų, komiškai nerangiai pasisveikina su mumis angliškai. Išvargusiomis akimis ir drebančiomis rankomis ji paskiria mums vietą. Galima pamanyti, kad patekai į „Gala“ pobūvį, kuriame liepiama nuolat keisti vietas!

Artisčių gestai perteikia akivaizdų sutrikimą, jų tarimas ir tekstas taip pat persmelkti abejonių, nedrąsūs. Aktorės mus klaidina, supindamos kelias kalbas: prancūzų, anglų ir lietuvių; tai gana stebina spektaklyje, skirtame „visoms auditorijoms“, nes toks pasirinkimas priverčia tėvus versti tam tikras ištraukas vaikams. Vis dėlto tekstas atrodo dirbtinis, juo siekiama pabrėžti tvyrančią sumaištį, kurioje gyvena abi klounės, – jos susipainioja, prašo mūsų išversti jų pokalbį, o galiausiai prabyla akademine prancūzų kalba, kurios, regis, pačios nesupranta. Minėtoji sumaištis užkrečia žiūrovus – pusiau suglumina, pusiau prajuokina.

Akimirka iš spektaklio „Pasišiukšlinę“, trupė „Teatro istorijos“; režisierius-konsultantas Franckas Dinet, aktorės – Kristina Mauruševičiūtė, Indrė Lencevičiūtė. Nuotrauka iš trupės archyvo

Taigi, kas yra šios nerimastingos kalbėtojos? Klimato ambasadorės pasaulinėje konferencijoje? Politikės, bandančios mus išmušti iš vėžių? Viena jų su plačia šypsena veide pareiškia: „Esame pasaulinės klimato krizės pradžioje“. Pasipūtusios, juokingos ir prislėgtos veikėjos įkūnija suaugusiųjų diskomfortą ir baimę, kai šneka pasisuka apie klimatą. Jos taip pat atskleidžia disonansą bei paradoksus tarp to, kas šiuo klausimu kalbama ir kas daroma. Fone matome kritiką neveiksnumui klimato atžvilgiu bei portretą pasaulio, kuris dėl vyriausybių neveiklumo artėja prie katastrofos.

Ar tai „geras“ būdas kalbėti apie klimato krizę? Ar jis tinkamas jaunai auditorijai, į kurią orientuotas spektaklis? Pastaraisiais metais pjesių šia tema padaugėjo, kaip ir pozicijų, iš kurių imtasi problemą spręsti. Prancūzų non-danse (nešokio) maestro Jérôme’as Belas 2019-aisiais įsipareigojo nebeskraidyti lėktuvais ir per kiekvieną spektaklį šiek tiek moralizuojančiu tonu primena apie savo pasišventimą aplinkosaugai, nors tai nebūtinai susiję su pjese. Šveicarų atlikėja Pamina de Coulon spektaklyje „Fire of Emotions: Niagara 3000“  („Emocijų ugnis: Niagara 3000“, 2024) atliko kvapą gniaužiantį monologą, skatindama susimąstyti apie klimato katastrofą, užgriuvusią šokiruojančių faktų lavina. Savo ruožtu australų choreografė Joanne’a Leighton, siekdama atkreipti dėmesį į 2020-aisiais Australiją nusiaubusius gaisrus, kūrinyje jaunimui „The Path of the Hairy-Nosed Wombat“ („Vombato plaukuota nosimi kelias“, 2024) seka žavingą pasaką, pilną mielų gyvūnų.

„Pasišiukšlinusių“ komandos laikysena kitokia. Vaikai nelaikomi idiotais, nesistengiama jų mokyti, gąsdinti ar slėpti situacijos rimtumo. Naudodamos humorą, „Teatro istorijos“ kuria gana nuoširdų paveikslą, kurį būtų galima pavadinti „Suaugusieji nežino, ką daryti“. Tokiu būdu šios klounės išsiduoda ir atskleidžia savo poziciją, sugriaudamos visagalio suaugusiojo mitą. Ar tai gali būti būdas suteikti naujoms kartoms raktą, kaip įveikti neigimą, ankstesniąją kartą privertusį nieko nesiimti?

Akimirka iš spektaklio „Pasišiukšlinę“, trupė „Teatro istorijos“; režisierius-konsultantas Franckas Dinet, aktorės – Kristina Mauruševičiūtė, Indrė Lencevičiūtė. Nuotrauka iš trupės archyvo

Už aktorių esančiame ekrane iš maišelio ant grindų krinta vandens lašai. Jame slepiasi nedidelis viso pasirodymo metu iš lėto tirpstantis ledkalnis. Ar tai smėlio laikrodis, rodantis, kiek liko laiko? Žodžių neveiksmingumo skubos akivaizdoje metafora? Ekosistemų trapumo simbolis? Atmosfera tampa santūresnė, nervingumas užleidžia vietą ramybei ir poezijai. Prožektoriaus apšviestas ledo gabalas įgyja skulptūros pavidalą. Atlikėjos išrikiuoja mažus popierinius laivelius, kurie keliauja scenos galo link, kur vienas po kito išplaukia į paviršių. Galimybė būti kitur, pabėgimas įgyja formą. Spektaklis „Pasišiukšlinę“ kartu nerimastingas ir poetiškas, jame pasitelkiant atvirumą, subtilumą bei poeziją nagrinėjama globalinio atšilimo problema. Ar grožis ir stebuklas gali būti sprendimas, padėsiantis mums išbristi iš šios bėdos ar bent jau geriau su ja susidoroti?

Spektaklis rodytas lapkričio 9 d. Banjolė dramos mokykloje ir teatre „Samovar“ kaip Lietuvos sezono Prancūzijoje dalis.

Iš prancūzų kalbos vertė Ignas Zalieckas

Publikaciją finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Lietuvos kulturos tarybos logo
Užsienyje
  • Prisiminimų ir tikrovės peizažai

    Teatrą Alvis Hermanis atranda tik per žmogų, todėl jo teatras labai subtilus, tylus, aristokratiškas. „Arkadija“ – ypač ryškus pavyzdys. Ji prasideda lyg tylus fortepijono balsas ir baigiasi vargonų polifonija.

  • Mūzos ir medūzos

    Iš septynių spektaklių ekranai buvo trijuose, bet tik viename kaip konceptuali priemonė. Kitur, deja, ekranas atlieka tą pačią paslaugą: išnaikina aktorinę meistrystę ir kuria prastą mėgėjišką videofilmą.

  • Integracija kaip teisė priimti sprendimus

    Pokalbis su festivalio „No Limits“ organizatorėmis Elisabeth ir Christina Schelhas: ne tik pristato negalios paliestus žmones kaip profesionalius kūrėjus, bet ir sprendžia problemas.

  • Lietuvos šiuolaikinis cirkas Prancūzijoje: vertingos pamokos menininkams ir žiūrovų „Cʼest génial“

    Baigėsi Lietuvos sezonas Prancūzijoje. Šiuolaikiniu cirku garsėjančioje šalyje buvo pristatyti trys lietuviški spektakliai.

  • Gaivaus oro gūsis šokio scenoje

    Lietuvos sezone Prancūzijoje pristatyta plati choreografinių darbų panorama: „Lietuvos šokis atrodo nepaveiktas griežtų kodų ir kartais dulkėtos istorijos, supančios šią meno formą Prancūzijoje“.

  • Teatras grėsmės akivaizdoje

    Savo forma keturi Rygos spektakliai skirtingi, tačiau visiems be trauminių dabarties laiko ir istorinės praeities atspindžių svarbi ir menininko bei meno misijos tema grėsmingų politinių tendencijų metu.

  • „Focus Lituanie“ Paryžiaus centre: dėmesys Lietuvos politinio performanso scenai

    Dėmesys Lietuvos teatrui išplėtė Paryžiaus žiūrovų akiratį spektakliais, pažangiais ne vien savo turiniu, bet ir forma.

  • Laiškai iš Rygos

    Laiškai apie Rygoje vykusį Baltijos šiuolaikinės operos tinklo susitikimą ir ryškiausius metų scenos meno darbus pristatančią Latvijos teatro vitriną: spektakliai, erdvės, patirtys, įspūdžiai ir vertinimai.