Algis Vaškevičius
„Lietuvos ryto“ spec. korespondentas, Londonas
Gali būti visiškai kitoks
Aktorius čia visiškai kitoks, įrodantis, kad gali kurti ir sudėtingus vaidmenis. Nuotrauka iš www.gothamist.com |
Šešiolika savaičių iš eilės, kas savaitę – po aštuonis pasirodymus. Šitokiu grafiku Londone dabar dirba paauglių dievaitis Danielis Radcliffe´as, pasaulį užkariavęs Hario Poterio vaidmeniu. Jo darbas spektaklyje „Equus“ – visiškai kitoks, įrodantis, kad aktorius gali kurti ir sudėtingus dramatiškus vaidmenis scenoje.
Senutėlis garsaus anglų aktoriaus ir režisieriaus Johno Gielgudo vardu pavadintas teatras Londone kas vakarą – pilnutėlis. J. Gielgudas (1904-2000) – lietuviškas šaknis turinti anglų teatro ir kino legenda. Jo tėvas buvo lenkų imigrantas, o prosenelė – lietuvė, vaidinusi teatre.
Toks anšlagas šiame teatre – jau nuo vasario vidurio, kai pirmąkart čia buvo parodyta amerikiečių dramaturgo Peterio Shafferio pjesė „Equus“, parašyta dar 1973 metais. Dramaturgas už šią pjesę gavo „Tony“ apdovanojimą, o režisierius Sidney Lumetas pagal ją lygiai prieš tris dešimtmečius pastatė trims „Oskarams“ nominuotą to paties pavadinimo kino filmą.
Šį maratoną D.Radcliffe´as turės ištverti iki birželio vidurio, suvaidinęs iš eilės daugiau kaip 120 kartų. Vaidinti pjesėje jis ėmėsi iš karto po to, kai buvo pabaigtas filmuoti penktasis filmas apie Harį Poterį „Haris Poteris ir Felikso brolija“.
Dalis žiūrovų sėdi scenoje
Johno Gielgudo teatras. Nuotrauka iš en.wikipedia.org |
„Equus“ į Londono sceną sugrįžo po daugiau kaip trisdešimt metų pertraukos. Apie tai, kad režisierė Thea Sharrock stato šią pjesę ir pagrindiniam vaidmeniui pasikvietė turtingiausią Didžiosios Britanijos paauglį D. Radcliffe´ą, kuriam netrukus sukaks 18 metų, buvo kalbama nuo praėjusių metų rudens. Visus intrigavo ir faktas, kad jaunoji žvaigždė scenoje turėtų apsinuoginti.
P. Shafferio pjesė pasakoja apie paauglį Alaną Strangą, turintį psichikos sutrikimų. Jaunuolis vieną naktį šešiems arkliams, kuriais labai žavisi, strypu išbado akis. Kodėl jis taip pasielgė, bando atsakyti su vaikinu bendraujantis psichologas Martinas Dysartas.
J. Gielgudo teatre telpa apie 500 žiūrovų. Senajame kupolo formos pastate nėra drabužinių, tvanku, tačiau žiūrovai dramą stebi itin atidžiai, gyvai reaguoja į aktorių replikas. Dalis žiūrovų, įsigijusių brangesnius bilietus, sėdi scenoje, todėl aktorius gali matyti ir girdėti iš labai arti.
Iš pradžių ilgą monologą sako psichiatrą M.Dysartą vaidinantis aktorius Richardas Griffithas. Jis – garsus teatro ir kino aktorius, sukūręs vaidmenis filmuose „Gandis“, pirmose trijose „Hario Poterio“ dalyse, „Vatelis“, „Prancūzų leitenanto moteris“, taip pat „Nuogas ginklas 2“ ir kituose.
Dekoracijų beveik nėra
Pasirodžius scenoje D. Radcliffe´ui, žiūrovai trumpam subruzda. Vaikinas gerokai išaugęs, pasikeitęs, mažai primena pirmųjų filmų apie jaunąjį burtininką Harį Poterį personažą.Jaunasis aktorius iš pradžių sunkiai bendrauja su psichiatru, jis piktas, kalba pakeltu tonu, ima nervingai dainuoti.
Pamažu pjesė įsibėgėja. Scenoje beveik nėra dekoracijų – tik keletas stačiakampių figūrų, kurios kartu yra ir kėdės, ir lova. Labai svarbūs personažai – šeši arkliai, kuriuos kuria aktoriai. Jie dėvi specialiai pagamintas geležines kaukes, kurių blizgesys rėžia akį prožektorių šviesoje.
Pamažu spektaklio žiūrovai susipažįsta ir su kitais pjesės personažais – jaunuolio tėvais, jo drauge. Būtent scenos su drauge, kada Alanas, bandydamas su ja fiziškai suartėti, patiria nesėkmę, šalia girdėdamas arklio žvengimą, – pačios dramatiškiausios.
Scenoje drąsiai apsinuogina
„Arkliai” su šviečiančiomis kaukėmis. Nuotrauka iš www.next-stage.co.uk |
Beveik dešimt minučių D. Radcliffe´as vaidina scenoje visai nuogas. Jis blaškosi po sceną, bėgioja, šaukia, vaitoja. Dramatišką įspūdį sustiprina įdomūs šviesos ir garso efektai.
Dar iki spektaklio premjeros, kai pasklido kalbos apie tai, jog žvaigždė apsinuogins spektaklyje, būta daug pasipiktinimo – Hario Poterio personažą pamėgusių vaikų tėvai teigė nenorį, kad šis išsirengtų.
Pjesės statytojai apsidraudė – „Equus“ afišoje atsirado eilutės, kad kai kurie vaidinimo epizodai gali šokiruoti jaunesnius žiūrovus. Tačiau toks užrašas turbūt pritraukia dar daugiau žmonių.
„Tai simbolinė pjesė. Pagal scenarijų aš privalėjau apsinuoginti. Prieš premjerą mes repetavome šį epizodą daug kartų ir man visai nebuvo gėda. Pagrindinis profesionalumo įrodymas ir yra sugebėjimas nugalėti visus kompleksus“, – taip aktorius atsakė skeptikams ir savo kritikams.
Buvo statoma ir Lietuvoje
Savo vaidmeniu aktorius turbūt siekė atsikratyti ir gerojo berniuko burtininko įvaizdžio, su kuriuo jis dabar pirmiausia yra siejamas. Vaikinas pernai nusifilmavo ir kino filme „Gruodžio berniukai“, o jo debiutas teatre įvyko dar 1999 metais – jis sukūrė Deivido Koperfildo vaidmenį.
Pasibaigus beveik trijų valandų trukmės spektakliui, dauguma žiūrovų atsistojo ir sukėlė ovacijas. Išraudęs ir besišypsantis D.Radcliffe´as kelis kartus nusilenkė ir net pamojavo. Neatrodė, kad scenoje tą patį vaidmenį jis kuria jau tris mėnesius iš eilės ir pasirodo kasdien, išskyrus sekmadienį, o dvi dienas per savaitę vaidina du kartus.
Pjesė „Equus“ yra žinoma ir Lietuvos teatro mėgėjams. Ją 2000-aisiais pastatė Vilniaus Gedimino technikos universiteto teatras-studija. Dar anksčiau, beveik prieš du dešimtmečius, „Equus“ buvo vaidinamas ir Marijampolės municipaliniame dramos teatre – spektaklyje pasirodė aktoriai, vėliau sudarę Keistuolių teatro branduolį.