Lietuviški paramos Ukrainai akcentai Avinjono festivalyje

2022-07-18 menufaktura.lt
Avinjono festivalyje dalyvauja ir teatro kūrėjai iš Lietuvos. Čia savo spektakliais, susitikimais ir diskusijomis jie išreiškia paramą Ukrainai. Jacques’o Genino nuotrauka iš LR Kultūros ministerijos archyvo
Avinjono festivalyje dalyvauja ir teatro kūrėjai iš Lietuvos. Čia savo spektakliais, susitikimais ir diskusijomis jie išreiškia paramą Ukrainai. Jacques’o Genino nuotrauka iš LR Kultūros ministerijos archyvo

aA

Prancūzijoje prasidėjusiame viename didžiausių scenos menų renginių pasaulyje - 76-ajame Avinjono festivalyje - vyksta ir speciali Lietuvos inicijuota programa „Vilnius: Carrefour de l´ar(t)ésistance“ (liet. „Vilnius: menininkų pasipriešinimo kryžkelė“).

Programoje numatyti spektakliai, koncertai, profesionalų susitikimai, apskritojo stalo diskusijos su Ukrainos menininkais, išvykusiais iš šalies dėl karo, ir nuo Rusijos bei Baltarusijos režimų pabėgusiais kūrėjais. Sekmadienį surengtą diskusiją apie menininko ir valdžios santykį bei kūrybinės laisvės ribas atidarė kultūros viceministrė Daina Urbanavičienė ir Avinjono miesto tarybos narys Bernard´as Hokmayanas.

„Prasidėjęs karas įrodė, kad niekas negali likti nuošalyje ir būti neutralus žiaurių nusikaltimų stebėtojas. Dar neseniai, kai kurie kultūros lauko veikėjai ragino nemaišyti meno ir politikos, tarsi menas pagal savo apibrėžimą galėtų būti apolitiškas reiškinys“, - atidarydama diskusiją kalbėjo D. Urbanavičienė. Diskusijoje ši jos mintis plėtota akcentuojant pilietišką menininkų vaidmenį karo kontekste. Diskusijoje dalyvavusi nuo Rusijos autoritarinio režimo pabėgusi teatro kritikė Marina Davydova pabrėžė, kad šiandien kūryba nebėra neutrali zona ir menininkas kaip pilietis turi prisiimti poziciją, išlaikydamas kūrybos laisvę.

„Labai svarbu, kad šiandien galime susitikti Avinjone ir skirti laiko išklausyti iš karo zonos pabėgusius menininkus, taip pat tuos, kurie pabėgo nuo nedemokratinių režimų savo šalyse“, - pabrėžė D. Urbanavičienė. Diskusijoje, be lietuvių kūrėjų ir ukrainiečių atstovų, dalyvavo prancūzų teatro režisierius ir „Théâtre de l´Unité“ įkūrėjas Jacques´as Livchine´as, buvusi Prancūzijos kultūros atašė Rytų Europos šalyse Anne Duruflé. Diskusiją moderavo „Radio France Internationale“ žurnalistė Murielle Pompone.

Kultūros viceministrė dalyvavo ir viename pagrindinių Lietuvos pristatomos programos akcentų - spektaklio „Dievų aušra“ (dramaturgas - Marius Ivaškevičius, režisierius - Vladimiras Gurfinkelis) premjeroje. Spektaklyje, kurį specialiai festivaliui parengė Lietuvos rusų dramos teatras, vaidina aktorių trupė iš Lietuvos, Baltarusijos ir Ukrainos. Šis dokumentinio žanro spektaklis pasakoja apie stiprias moteris, dėl karo Ukrainoje žiaurumų netekusias savo brangių žmonių. Spektaklis remiasi ir Annos Bilobrovos istorija - šių metų kovo pabaigoje Mariupolyje buvo nužudytas jos mylimasis, režisierius Mantas Kvedaravičius. Festivalyje numatyta šį spektaklį parodyti dešimt kartų.

D. Urbanavičienė taip pat susitiko su Avinjono miesto mere Cécile Helle ir padėkojo jai už paramą lietuviškai programai.

Avinjono festivalis - seniausias scenos menų festivalis Europoje, nuo 1947 m. kasmet vykstantis Prancūzijos Pietuose.

LR Kultūros ministerijos informacija

Užsienyje
  • „Pasišiukšlinę“, arba Pasakojimas vaikams apie klimato kaitą

    Vaikai nelaikomi idiotais, nesistengiama jų mokyti, gąsdinti ar slėpti situacijos rimtumo. „The Storymakers“ kuria gana nuoširdų paveikslą, kurį būtų galima pavadinti „Suaugusieji nežino, ką daryti“.

  • Teatras grėsmės akivaizdoje

    Savo forma keturi Rygos spektakliai skirtingi, tačiau visiems be trauminių dabarties laiko ir istorinės praeities atspindžių svarbi ir menininko bei meno misijos tema grėsmingų politinių tendencijų metu.

  • „Focus Lituanie“ Paryžiaus centre: dėmesys Lietuvos politinio performanso scenai

    Dėmesys Lietuvos teatrui išplėtė Paryžiaus žiūrovų akiratį spektakliais, pažangiais ne vien savo turiniu, bet ir forma.

  • Laiškai iš Rygos

    Laiškai apie Rygoje vykusį Baltijos šiuolaikinės operos tinklo susitikimą ir ryškiausius metų scenos meno darbus pristatančią Latvijos teatro vitriną: spektakliai, erdvės, patirtys, įspūdžiai ir vertinimai.

  • Lietuvos teatras prancūzų akimis

    Diskusija su prancūzų kritikais apie Lietuvos teatro programą Paryžiuje ir jų nuostabą ne tik dėl spektaklių kokybės, bet ir kad kūrėjos moterys imasi lyderystės, – „Lituanie c’est l’Europe“.

  • Atvirukas iš Moravijos

    Alvis Hermanis „Jenufoje“ išgrynina stebėtinai paprastą, tyrą grožį, kurį tikriausiai taip šiltai išskleisti gali tik stereotipams nepasiduodantis ir mažų šalių kultūros paveldui empatizuojantis kūrėjas.

  • Menas ir laikmetis

    Latvių scenos meno kritikės ir literatūrologės svarsto apie meną ir menininką laikmečių peripetijose. Ar reikia sieti politiką ir meną? Ar teatro istoriją reikia redaguoti ir tirti iš naujo?

  • Prasideda programos „Focus Lituanie“ renginiai Paryžiuje

    Viename svarbiausių Paryžiaus teatrų „Théâtre de la Ville“ startuoja tris savaites truksianti itin plati ir įvairi Lietuvos scenos meno kūrinių programa.