Išguiti Baltarusijos kūrėjai reikalauja laisvės

2011-01-23 lrytas.lt, 2011 01 23
Baltarusių teatralų susitikimas su Hilary Clinton JAV valstybės departamente

aA

Rita Stankevičiūtė 

„Mes negalime grįžti namo, nes, ko gero, būtume areštuoti", - sakė Mikalajus Chalezinas, vienas Baltarusijos Laisvojo teatro įkūrėjų.

Aliaksandro Lukašenkos režimui nepataikaujantys baltarusių aktoriai nepageidaujami Minske, tačiau jie sulaukė neįtikėtinos paramos Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Vašingtono „J" teatro scenoje nebuvo nė vieno Laisvojo teatro aktoriaus, bet salė buvo pilna.

Mat Vladzimiro Ščerbanio sukurtą pjesę „Būti Haroldu Pinteriu" skaitė amerikiečių aktoriai. Tuo metu baltarusiai ją vaidino Niujorke.

Šiame spektaklyje supintos Baltarusijos politinių kalinių laiškų ištraukos ir garsaus britų rašytojo, politinio veikėjo H.Pinterio pjesės ir jo kalba, pasakyta Nobelio premijos gavimo proga.

Mąstymas - pavojingas

„Mąstymas esant diktatūrai yra pavojingas. Aktoriai yra pavojingi. Baltarusijoje draudžiama tai, kas verčia mąstyti", - žiūrovams pasakojo amerikiečių aktorė Leigh Jameson.

Ji buvo viena iš daugybės JAV aktorių, kuriuos sujaudino baltarusių kolegų areštai bei apklausos.

Amerikiečiai palaikė Laisvąjį teatrą - surengė jo atstovų pjesės skaitymus JAV sostinėje Vašingtone, Baltimorėje, Portlande, daugybėje kitų miestų.

Prieš šešerius metus Minske įkurtas nepriklausomas teatras visą laiką buvo Baltarusijos prezidento A.Lukašenkos nemalonėje, o po praėjusių metų gruodžio 19-ąją Minske vykusių demonstracijų prieš suklastotus prezidento rinkimų rezultatus keli aktoriai buvo areštuoti.

Vieną trupės vadybininkų Arciomą Železniaką baltarusių pareigūnai suėmė jo namuose, kur vaikinas rašė angliškus pranešimus apie įvykius Minske opozicijos tinklalapiams.

Trupės vadovė Natalja Koliada taip pat atsidūrė areštinėje, bet netrukus buvo paleista.

A.Železniakas kalėjo ilgiau. Kiti persekiojami aktoriai pasitraukė į pogrindį, o jų teatro ateitis tapo labai neaiški.

Prašo žmonių palaikymo

Laisvasis teatras šių metų sausio pradžioje turėjo vykti į Niujorką, kur buvo pakviestas dalyvauti tarptautiniame festivalyje „Po radaru".

Patys atsidūrę po KGB radaru 11 aktorių nesiruošė nuleisti rankų. Kad neatkreiptų valdžios dėmesio, jie paliko Baltarusiją po vieną arba mažomis grupelėmis.

„Mes, kaip menininkai, jaučiame alkį rengti pasirodymus, bet taip pat jaučiame pareigą kalbėti apie savo šalį, - sakė N.Koliada. - Mes, kaip moralūs žmonės, privalome kreiptis į visus geros valios žmones, kad jie palaikytų mus."

Į teatrą - tik su pasu

Dvi Laisvojo teatro spektaklio rodymo savaites Niujorke bilietai buvo išpirkti. Nors Jungtinėse Valstijose teatras jau seniai tapęs pramoga, o ne pažiūrų išraiškos įrankiu, laisvąjį pasaulį jaudina režimo slegiamų menininkų istorijos.

Prieš šešerius metus 37 metų N.Koliada ir 9 metais vyresnis jos vyras M.Chalezinas Minske subūrė drąsių aktorių trupę. Ji apleistose patalpose, žmonių butuose ir net miškuose pradėjo statyti tokias pjeses, kurios valstybiniuose Baltarusijos teatruose buvo neįsivaizduojamos.

Žmonės rinkdavosi į spektaklius apie tai sužinoję internetu arba trumposiomis žinutėmis.

Visi atsinešdavo pasus, nes bet kada į salę galėjo įsiveržti policija ir išvežti į areštinę net žiūrovus.

Lietuvoje rodytas M.Chalezino sukurtas ir atliekamas monospektaklis „Džinsų karta" Baltarusijos valdžios buvo paženklintas „nerekomenduojamu".

Jame Baltarusijos istorija nuo sovietinių laikų iki šiandienės diktatūros įsigalėjimo atskleidžiama per pagrindinio herojaus ir jo draugų areštus, grobimus, režimo pakalikų smurtą.

Užėmė kvapą tikroviškumas

Šį mėnesį JAV rodomas spektaklis „Būti Haroldu Pinteriu" amerikiečius pribloškė galingu emocijų užtaisu.

Garsusis rašytojas H.Pinteris prieš mirtį buvo vienas didžiausių Laisvojo teatro rėmėjų ir leido naudoti savo pjeses be jokio atlygio.

Baltarusių spektaklis „Būti Haroldu Pinteriu" gerą įspūdį paliko ir „The New York Times" teatro kritikui Benui Bentley.

„Man kartkartėmis užimdavo kvapą prisiminus, kad tai, kas buvo rodoma scenoje, mažai skyrėsi nuo aktorių tikro gyvenimo.

„Būti Haroldu Pinteriu" eina valdžios pareigūnų smurto pėdomis, kaip tai aprašoma H.Pinterio pjesėse, ypač jo vėlyvojoje kūryboje, kuri primena alegorinius pasakojimus apie valstybės sankcionuotus kankinimus ir pažeminimus.

Priešais mane stovėję aktoriai per daug gerai pažino šiuos dalykus. Kai kurie jų juos patyrė patys, gyvendami paskutinėje Europos diktatūroje", - teigė įtakingojo dienraščio kritikas.

Parėmė ir Holivudo žvaigždės

Ne tik paprasti amerikiečiai, bet ir Holivudo bei muzikos žvaigždės tapo Laisvojo teatro rėmėjais.

Niujorke prie trupės prisidėjo aktorius Philipas Seymouras Hoffmanas, muzikantas Lou Reedas.

Aktorius Kevinas Spacey net įrašė savo kalbą. „Kartais teatras gali pasiekti ir pasakyti daugiau nei politikai", - teigė K.Spacey. Į Minską grįžusi Laisvojo teatro trupė, ko gero, išsyk patektų į pareigūnų rankas.

Todėl Goodmano teatras suteikė aktoriams galimybę visą vasario mėnesį vaidinti ir gyventi Čikagoje.

Patys baltarusiai teigė nesirengiantys užsičiaupti. „Kai gyveni diktatūroje, visko gali nutikti. Bet jokiu būdu negalima tylėti, jei yra bent menkiausia galimybė ką nors pakeisti. Mes tai ir darysime", - kalbėjo N.Koliada.

Laisvojo teatro sąsajos su Lietuva

2006 m. balandžio 4-8 d. Baltarusijos Laisvasis teatras viešėjo Lietuvoje. Valstybiniame jaunimo teatre buvo surengtas šio teatro forumas, kuriame buvo parodyti naujausių baltarusių pjesių eskizai ir skaitymai. Forumą lydėjo ir Baltarusijos roko grupių koncertai.

2009 m. rugsėjo 16 d. Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė aukščiausiu lygiu priėmė Baltarusijos diktatorių A.Lukašenką. Baltarusijos prezidento vizitas į Lietuvą sukėlė daug diskusijų. Laisvojo teatro aktoriai, protestuodami prieš šį susitikimą, tąsyk apsivilko marškinėliais su užrašu „Fuck Real Politique" (lietuviškai - „Velniop realiąją politiką").

LRYTAS.LT

 

 

Užsienyje