Dramaturgės G. Labanauskaitės sėkmė Niujorke

2025-05-02 menufaktura.lt
Akimirka iš Gabrielės Labanauskaitės pjesės „Kraujo broliai“ skaitymo repeticijos Niujorke. Nuotrauka iš asmeninio archyvo
Akimirka iš Gabrielės Labanauskaitės pjesės „Kraujo broliai“ skaitymo repeticijos Niujorke. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

aA

Neseniai iš JAV parvykusi dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė dalijasi, kaip jos pjesė „Kraujo broliai“ (angl. „Blood Brothers“) buvo šiltai sutikta kasmetiniame šiuolaikinio Vidurio ir Rytų Europos teatro festivalyje „Rehearsal for Truth“ Niujorke. Balandžio 18 dieną, režisierės Patrice Miller parengti pusantros valandos trukę pjesės skaitymai sulaukė didelio publikos susidomėjimo – Bohemijos nacionalinėje salėje (Bohemian National Hall) susirinko pilna salė žiūrovų, kurie po renginio aktyviai dalyvavo diskusijoje su kūrėjais. Pjesę skaitė ir vaidmenis atliko aktoriai: Hershelas Blattas, Nalina Mann, Nathanielis Meekas, Luca Napierala, Sophie Rossman, Thomasas Shumanas, Morgan Zipf-Meister.

Šiuolaikinė tragikomedija – biblinių brolių Kaino ir Abelio parafrazė, pasakojanti apie meilę, draugystę ir neapykantą kitoniškumui, kurią kursto kraštutiniai dešinieji nacionalsocialistai. „Kraujo broliai“ savo gyvavimą pradėjo kaip pjesė „Raudoni batraiščiai“ (premjera – 2012 m., Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, rež. Yana Ross) ir jau tuomet pelnė tarptautinį pripažinimą. 2011 m. šis kūrinys laimėjo Nacionalinės dramaturgijos konkursą „Versmė“ bei Baltijos dramaturgijos konkursą, o 2012 m. „Kraujo broliai“ buvo įtraukti į šimto geriausių Europos pjesių sąrašą. Pagal šią pjesę sukurti spektakliai rodyti ne tik Lietuvoje (Vilniuje ir Klaipėdoje), bet ir Latvijoje (Rygoje) bei Ispanijoje (Madride).

Dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė Niujorke. MF fotomontažas iš asmeninio archyvo nuotraukų

Nors pjesė kurta remiantis lietuvišku kontekstu, skaitymai Niujorke dar kartą patvirtino jos universalumą ir aktualumą. Pjesėje nagrinėjamos temos – pavojingas nacionalizmas, galintis virsti fašizmu, neapykanta kitokiems: rasei, lyčiai, orientacijai. „Pastebėjau, jog nepaisant pjesės vertimo į skirtingas kalbas ir kūrinio perkėlimo į skirtingas scenas skirtingose šalyse, žmonės verkia ir juokiasi tose pačiose vietose“, – įžvalgomis dalijosi G. Labanauskaitė. Niujorko auditorijai ypač surezonavo pjesės sąsajos su dabartinėmis JAV socialinėmis ir politinėmis įtampomis: „Vietiniai žiūrovai susirūpinę, kad net tokia demokratinė šalis kaip JAV šiuo metu patiria nemažai sunkumų, kai žmogaus teisės vėl apribojamos, ypač LGBTQ+ bendruomenės. Manau, kad tai turėjo įtakos tam, jog būtent ši pjesė buvo atrinkta ir atsidūrė šiame festivalyje, tad tos problemos, kurios mums buvo aktualios provincijos miestelyje prieš 14 metų, gali būti aktualios ir dabar, šių dienų Amerikoje.“

Pasak dramaturgės G. Labanauskaitės, kūrybinis procesas Niujorke buvo itin produktyvus ir efektyvus. „Viskas vyko labai intensyviai, kasdien repetuodavome. Nustebau, kaip greitai čia dirbama. Skaitymai buvo pusiau suvaidinti, dirbome realistiniu principu – medžiagą išnagrinėjame tiek psichologiniu aspektu, tiek Lietuvos įstatymų kontekste, režisierė domėjosi ir dabartine Lietuvos politine situacija. Aktoriai, perskaitę tekstą, iškart pradėjo improvizuoti, ieškoti sceninio judesio, krypties, tyrinėjo veikėjų tarpusavio santykį“, – apie darbo su režisiere Patrice Miller ypatumus pasakoja Gabrielė. Lietuvių dramaturgei įspūdį paliko ir režisierės dėmesys kūrybinei komandai: „Mane sužavėjo režisierės Patrice atida psichologinei aktorių gerovei. Jau nuo pat repeticijų pradžios ji skatino aktorius atkreipti dėmesį į savo psichinę sveikatą, siūlė savo pagalbą ir įspėjo dėl jautrių, paveikių temų pjesėje. Man, kaip dramaturgei, taip pat labai svarbu, jog būtų atsižvelgiama į žmogiškąjį faktorių, kuris paveikia visą komandos darbą.“

Dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė su pjesės „Kraujo broliai“ skaitymų Niujorke kūrybine komanda. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Gabrielės kelionę į festivalį „Rehearsal for Truth” Niujorke rėmė Lietuvos kultūros institutas. Tai – tęstinės Gabrielės Labanauskaitės veiklos Jungtinėse Amerikos Valstijose dalis. Dramaturgė jau kelerius metus dalyvauja įvairiose scenos menų dirbtuvėse, pristatymuose, vykdo Lietuvos dramaturgijos sklaidą. Praėjusiais metais kartu su režisiere Greta Štiormer Jungtinėse Amerikos Valstijose rinko medžiagą pjesei apie dipukus (projektą įgyvendina VšĮ „Darbininkai“), kurios premjera planuojama 2026 metais. Džiugu, kad dalis praėjusiais metais kalbintų žmonių atvyko ir į šiuos „Kraujo brolių“ skaitymus, taip patvirtindami besitęsiančią kūrybinę draugystę. Siekiant ir toliau populiarinti lietuvių dramaturgiją, Gabrielės Labanauskaitės pjesių rinkinys PLAYS (leidėjas – Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) buvo įtrauktas į Niujorko scenos menų bibliotekas The New School ir Niujorko universitetuose bei Niujorko viešojoje ir Džefersono bibliotekose. Tikimasi, kad sėkmingi skaitymai Niujorke dar labiau įtvirtins iki šiol užmegztas pažintis ir nuties tolimesnio bendradarbiavimo tiltus.

Organizatorių informacija

Užsienyje