Suomių dramaturgo Mikos Myllyaho „Chaosas", kurį praėjusį sezoną Lietuvos nacionaliniame dramos teatre pastatė režisierė Yana Ross, sėkmingai gastroliuoja ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Spalio 19 dieną „Chaosas" bus vaidinamas Lenkijoje, Olštyne vyksiančio tarptautinio teatro festivalio „Demoludy" programoje.
Tai jau ketvirtosios tarptautinės šio spektaklio gastrolės. Pavasarį susilaukęs palankų įvertinimų po viešnagės Maskvoje, kur dalyvavo garsiojo festivalio „Auksinė kaukė" surengtoje programoje „Naujoji pjesė", rugpjūčio 11, 12 dienomis „Chaosas" rodytas Tamperės teatro festivalyje, kuris organizuojamas nuo 1968 metų, o spalio 1 ir 2 dienomis buvo vaidinamas Helsinkyje, Suomijos nacionaliniame dramos teatre, kuriam nuo 2010 m. vadovauja šios pjesės autorius Mika Myllyaho. Dramaturgas, matęs ne vieną pastatymą pagal jo sukurtą pjesę, džiaugėsi, kad lietuviai dramą pakylėjo nuo buitinio lygmens. Šis pavojus dažnai slypi, statant šiuolaikinę dramaturgiją.
Daugelio teatrinių projektų iniciatorė ir suomių dramaturgijos propaguotoja Helena Autio-Meloni po spektaklio, kurį žiūrėjo Lietuvoje, svarbiausiame Suomijos teatro žurnale „Teatteri-lehti" rašė: „Šeši puikūs aktoriai sukasi šiandienos „juodojoje skylėje" su kalbėtojų pakylom, kapučino kava, tekstų kopijomis, reklamomis ir mikrofonais. Įtikinantis aktorių darbas, stilinga ir tikslinga scenografija, vizualiai drąsi ir psichologiškai įtaigi režisūra piešia mūsų laikų ir mūsų pačių paveikslą. Mika Myllyaho linksminasi vaizduodamas mažojo žmogaus sutrikimą, bet kartu rimtai apmąsto ir galimybę - o jei vis dėlto."
„Chaosas" susilaukė palankių vertinimų Tamperės festivalyje: „Lietuviškojo „Chaoso" pastatymo precizika, naudojami teatriniai metodai ir pjesės esmės atskleidimas neabejotinai verti aplodismentų." (Ana Ala-Korpela, „Aamulehti"). Teatro kritikų tinklaraštyje pastebėta: „Įdomiausias ir kartu patraukliausias spektaklio rakursas yra tai, kaip kūrybinė grupė susidorojo su pjesės fragmentiškumu, kaip scenoje suvaldė pjesėje sparčiai besikeičiantį laiką ir erdves, ir sujungė tai į ekspresyvų valandos trukmės reginį. Vienas įdomiausiai išspręstų veikėjų yra psichoterapeutės Julijos pacientas: vyrą, sergantį asmenybės susidvejinimu išradingai ir komiškai įkūnija du aktoriai. Na, o neatremiamai simpatiška ir verta paminėjimo yra scena, kurioje visi aktoriai netikėtai užtraukia suomių liaudies dainą. (...) Spektaklio scenografija kalba tiesiai - jūsų mokykla, jūsų darbas, ta kavinė, kurioje ryte geriate kavą, jus kas dieną bukina ir slegia. Šiuolaikinio gyvenimo atributus šaržuojanti scena, spektaklio atlikimo ekspresija ir jo nuotaika atgręžia publikai veidrodį ir priverčia susimąstyti, kiek iš tiesų streso pakelti galime kiekvieną mielą dieną? Gal jau šiandien reikia pradėti kvėpuoti lygiau?" (Lauri Salmela, „Super Spectator Blog").
Parengė Daiva Šabasevičienė