Avinjono festivalio interesai

Justina Jurgaitytė 2015-07-04 lrytas.lt - Menų faktūra

aA

Liepos 4 d., šeštadienį Prancūzijos Pietuose prasideda Avinjono teatro festivalis, sukviečiantis trupes ir publiką nuo 1947 metų.

Pirmojo vakaro akcentas - režisieriaus Olivier Py "Karalius Lyras". Surepetuoti net du variantai, ir abu bus rodomi devynis kartus. Pirmasis - "versija galopu trims aktoriams, šokėjai ir aikštės publikai" - truks 20 minučių ir bus vaidinamas improvizuotoje scenoje, kuri suręsta aikštėje ties Popiežių rūmais. Po tokios įžangos antrasis - dviejų su puse valandų vaidinimas - vyks garbingiausioje Avinjono festivalio scenoje Popiežių rūmų Garbės kieme. Olivier Py yra aktorius, dainininkas, poetas, vertėjas, jis iš naujo išvertė Williamo Shakespeare´o tragediją - laisvai, aštriai, kad išryškintų pragarišką laiko mašineriją, kuri vienus paverčia herojais, kitus niekšais, tėvus supriešina su vaikais, ir visi kartu veržiasi pasaulio pabaigos link.

Festivalio atidarymo dienai parengtas ir spektaklis „Valstybė", kuriame dalyvaus ne tik profesionalūs aktoriai ir aktorystės studentai, bet ir paprasti miestiečiai. Mat tai spektaklis, įtrauksiantis į diskusiją, kokia turi ir gali būti ideali valstybė.Pjesės pagrindas - graikų filosofo Platono apmąstymai apie teisingumą, politinio gyvenimo organizavimą, filosofų vaidmenį valstybėje. Šiuos apmąstymus, parašytus maždaug prieš 2500 metų, pjese pavertė šiuolaikinis prancūzų filosofas ir dramaturgas Alainas Badiou. Senuosius Platono tekstus jis pritaikė šiems laikams, papildė istorinėmis žiniomis apie evoliucijas, revoliucijas ir politinio gyvenimo filosofijas, kilusias po Platono laikų.

„Valstybė" bus ypatingas 69-ojo Avinjono festivalio spektaklis, kurį ketinama rodyti kasdien visas tris savaites. Galbūt nevisai tikslu vadinti tai vaidinimu - tai bus greičiausiai pokalbiai, į kuriuos įsitrauks ir žiūrovai. Toks režisierių Valérie Dréville, Didier Galas´o ir Grégoire Ingoldo sumanymas. Visų trijų kūrėjų patirtys teatre yra skirtingos. Režisierė Valérie Dréville mėgsta drąsų, provokuojantį teatrą. Didier Galas iš pradžių studijavo aktorystę, o susidomėjęs kaukių teatru, nuvyko mokytis į Japoniją ir ten tapo režisieriumi. Jo spektakliai jungia vizualųjį meną, šokį, literatūrą. Apie dvi dešimtis spektaklių režisavęs Grégoire Ingoldas iš pradžių taip pat buvo aktorius, vėliau jis studijavo režisūrą įvairiose mokyklose. Spektakliai diskusijos - jo pasirinktas kelias.

"Valstybę" repetuoja Kanų regioninės aktorių mokyklos studentai kartu su Avinjono gyventojais, tarp kurių - ir studentai, ir slaugės, ir verslininkai. Platono išmintimi ir istorinėmis žiniomis jie dalinsis su kiekvienu spektaklio žiūrovu. Festivalio rengėjai tikisi, kad „Valstybė" padės sukurti tikrą diskusijų, pasikeitimo nuomonėmis atmosferą. Tai turėtų būti unikalus ir vienijantis projektas, itin reikalingas šiais laikais, kai žmonija gyvena pasaulyje, kuris atrodo praradęs visas prasmes.

Avinjono teatro festivalis vyks iki liepos 25 dienos. Jo programoje šiemet - ir spektaklis „Kirtimas", kurį pagal Thomaso Bernhardo kūrybą pastatė Lietuvos teatro žiūrovams pažįstamas lenkų teatro meistras Krystianas Lupa (apie „Kirtimą" galima pasiskaityti „Menų faktūroje" ). Aktorė Izabelle Huppert Popiežių rūmų Garbės kieme skaitys markizo de Sade´o tekstus. Rusų režisierius Kirilas Serebrenikovas pakviestas su spektakliu „Idiotai" pagal Larso von Triero scenarijų. Vokiečių režisierius Thomas Ostermeieris ir jo vadovaujamas Berlyno teatras „Schaubühne" net 11 kartų suvaidins Shakespeare´o „Ričardą III", kurį proza pavertė nuolatinis Ostermeierio dramaturgas Marius von Mayenburgas. Šiuo spektakliu režisierius ketina įrodyti, kad Ričardas III - karalius-žudikas - nėra unikalus reiškinys, kiekviename žmoguje slypi panašus instinktas. Festivalyje nufilmuotą spektaklio versiją liepos 13 d. transliuos kanalas „Arte".

Šiemet Avinjono publika pažins Estijos teatrą "NO99", kuris rodys savo įkūrėjų Enne-Liis Semper ir Tiito Ojasoo spektaklį "NO51 Mano žmona supyko ir sunaikino visas mūsų atostogų nuotraukas". Tai bus istorija apie vyrą, kurį paliko žmona ir vaikas. Jų buvusio gražaus gyvenimo vaizdai - tikri? įsivaizduoti? - virtę skutais.  Žmogus žiūrovų akivaizdoje bando atkurti, taisyti, švelninti, suprasti savo praeitį, o jo pastangos - keistos ir beviltiškos.

Tai tik dalis gausios festivalio programos, kurią galima rasti čia

Kasmet Avinjono festivalio pagrindinėje programoje - nuo 30 iki 50 pavadinimų spektaklių iš Prancūzijos ir viso pasaulio. Šie spektakliai - arba premjeros, ruošiamos specialiai Avinjono festivaliui, arba spektakliai, pirmąkart vaidinami Prancūzijoje. Parodoma apie 300 vaidinimų. Jie vyksta maždaug dvidešimtyje aikštelių, talpinančių nuo 50 iki 2000 žiūrovų. Festivalyje dalyvauja apie 3500 profesionalių menininkų - teatro, muzikos, vizualiojo meno kūrėjų. Festivalio apžvalgas rašo apie 500 akredituotų žurnalistų.

2015 metų Avinjono festivalio biudžetas - 13, 3 milijonų eurų. Festivalis kasmet suteikia Avinjono miestui nuo 23 iki 25 milijonų eurų ekonominės naudos.

Užsienyje