Vienu ypu – teatro ir šokio maratonas

Goda Dapšytė 2009-10-07 Lietuvos žinios, 2009 10 05
Scena iš šokio spektaklio „Processus”, kurį režisavo A.Naginevičiūtė. RGB nuotrauka

aA

Šią savaitę pirmą kartą Lietuvoje per vieną renginį bus pristatyti ir teatro, ir šiuolaikinio šokio spektakliai.

Vilniuje spalio 8-11 dienomis susirinkę apie 400 įtakingiausių scenos menų veikėjų iš beveik visų Europos Sąjungos šalių, taip pat Kanados, JAV, Singapūro, Japonijos, Australijos, Kongo, Islandijos, Armėnijos, Gruzijos, Azerbaidžano ir kitų valstybių ne tik dalyvaus seminaruose, paskaitose bei diskusijose, bet ir stebės plačiausią iki šiol surengtą Lietuvos teatro ir šokio programą.

Spektaklių margumynas

Aštuoniose Vilniaus teatrų scenose festivalis „Sirenos" ir Lietuvos šokio informacijos centras pristatys 24 įdomiausius per pastaruosius kelerius metus mūsų šalyje sukurtus teatro bei šokio spektaklius. Ši programa skirta ne tik užsienio prodiuseriams, bet ir vilniečiams bei sostinės svečiams. Tai reta proga per tokį trumpą laiką susipažinti su naujausiomis Lietuvos scenos tendencijomis, pamatyti geriausius šalies spektaklius.

Renginio programoje greta garsių teatro kūrėjų Oskaro Koršunovo, Rimo Tumino, Jono Vaitkaus, Gintaro Varno, Cezario Graužinio, Aido Giniočio spektaklių bus galima išvysti ir įdomiausius šokio darbus. Tarptautinio šiuolaikinių scenos menų tinklo IETM (Informal European Theatre Meeting) susitikimui skirtoje meninėje programoje bus galima išvysti retai rodomą, bet kaip vieną geriausių šokio spektaklių pripažįstamą choreografės Airos Naginevičiūtės „Processus", nagrinėjantį žmogaus kaitos būsenas. Bus rodomas ir šiemet „Auksiniu scenos kryžiumi" už metų choreografiją apdovanotas, dvasinio būdravimo būseną tyrinėjantis Vyčio Jankausko spektaklis „Budėjimai", kuriame kalbama apie besikartojantį tikėjimo, nusivylimo, išsižadėjimo ir sugrįžimo prie pasirinkto tikslo ciklą.

Kauno šokio teatras „Aura" šiame teatro ir šokio maratone pristatys Vokietijoje gyvenančio čekų kilmės choreografo Karelo Vaneko sukurtą šokio spektaklį „Interjerai", pagrįstą „Auros" šokėjų improvizacijomis. Neliks nuskriausti ir choreografų Anželikos Cholinos bei Gyčio Ivanausko gerbėjai: A.Cholinos šokio teatras pristatys naujausią šokio spektaklį „Vyrai ir moterys", kuriame šoka ne tik baleto šokėjos, bet ir jauni, publikos pripažinimo jau susilaukę aktoriai, o G.Ivanausko teatras parodys tango ritmo persmelktą spektaklį „8 kvadratiniai metrai".

Be Vilniaus ir Kauno trupių, programoje bus galima išvyti ir tai, koks šokis kuriamas Klaipėdoje. Roterdame (Olandija) studijas baigusi ir Klaipėdos universitete dėstanti choreografė Agnija Šeiko pristatys poetinį duetą „La Mariee", kuriame du žmonės iš savo minčių, nuostatų ir įsivaizdavimų bando dėlioti gyvenimą.

Nenuobodžiaus ir vaikai

Jaunajai choreografų kartai atstovaus Tautvilas Gurevičius, Menų spaustuvės jaunųjų menininkų programai „Atvira erdvė" sukūręs intymų ir asmenišką spektaklį „Keturios su puse vizijos. Supratimai". Neliks nuskriausti ir mažiausieji žiūrovai - jiems šokio programoje skirtas „Db projektų" pristatomas šokio spektaklis „Bala žino". Choreografė Birutė Banevičiūtė ir šokėjos Giedrė Subotinaitė bei Edita Stundytė 3-6 metų vaikams skirtame spektaklyje mėgindamos atsakyti į klausimus, kas atsitinka, kai į galvą „šauna mintis", arba ten švilpia vėjas, kai „susipyksti su protu", arba „akys ant kaktos iššoka", o pilvas „groja maršą", žaidžia žodžiais ir judesiais.

Tai tik dalis programos, iš kurios Vilniaus publika turės galimybę išsirinkti įdomiausius arba išmėginti visą teatro ir šokio maratoną - kartu su įžymiausių užsienio teatro ir šokio trupių, festivalių, agentūrų ar scenų vadovais.

Kodėl IETM Vilniuje

Prieš daugiau negu ketvirtį amžiaus nedidelė grupė Europos prodiuserių suprato, kad siekiant skatinti scenos menų kokybę ir plėtrą, reikalinga juos vienijanti tarptautinė organizacija.

Šiandien Tarptautinis šiuolaikinių scenos menų tinklas IETM vienija 450 narių 49 pasaulio šalyse ir yra bene įtakingiausia šios srities organizacija. Vilniui tapus Europos kultūros sostine, garbė surengti šios milžiniškos organizacijos plenarinį susitikimą teko vieninteliam Lietuvoje scenos menų centrui - Menų spaustuvei. IETM susitikimas Vilniuje, kurį Menų spaustuvė rengia kartu su Tarptautiniu Vilniaus teatro festivaliu „Sirenos", yra oficialus nacionalinės programos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" renginys.

LIETUVOS ŽINIOS

 

Naujienos