Daiva Baronienė
Panevėžio J.Miltinio scenoje perteiktas vilties ir meilės triumfas masinių žudynių fone - čia parodytas Valerijaus Jevsejevo režisuotas spektaklis „Visada tavo. Ana Frank“.
Gyvenimo džiaugsmas, juokingos ir nuotaikingos situacijos, siaubo kupinoje atmosferoje gimstanti meilė. Ir dar - itin ryškūs charakteriai, perteikti žydaitės paauglės Anos Frank. Pagal šios koncentracijos stovykloje nužudytos mergaitės paliktą dienoraštį pjesę drauge parašė Frances Goodrich ir Albertas Hackettas, o suvaidino Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktoriai. Tragikomediją „Visada tavo. Ana Frank“ režisavo V.Jevsejevas.
Krematoriume žuvusios Anos Frank dienoraštis, parašytas daugiau nei porą metų slapstantis palėpėje, - viena populiariausių knygų, ji išversta į 55 kalbas. Mūsų šalyje ši knyga įtraukta į moksleiviams privalomų perskaityti knygų sąrašą. Pedagogai pastebi, kad pradėję skaityti šią gana storą knygą, moksleiviai negali atsitraukti, kūriniu sudomina ir tėvus. Visus žavi lengvas, intriguojantis paauglės rašymo stilius, tragikomiškos situacijos, į kurias patenka trys žydų šeimos, slapstydamosi nuo mirties. Stebėti pasaulį šie žmonės gali tik pro palėpės langelį. Nepaisant to, palėpėje vyksta intensyvus, įvairiausių emocijų ir aistrų kupinas gyvenimas.
Intensyvus palėpės gyvenimas atskleistas ir Panevėžio teatro scenoje. Režisieriaus V.Jevsejevo sumanymu, per visą spektaklį aktoriai nepasitraukia nuo scenos į užkulisius. Tačiau net šiems sėdint scenos gilumoje, nerimas ir įtampa niekur nadingsta. Žmogiškųjų jausmų įtampą ir kursto, ir sklaido pagrindinė pjesės veikėja - Ana Frank. Rašyti dienoraštį ji pradėjo būdama trylikos, baigė prieš nužudymą, kai jai sukako penkiolika. Tuos dvejus metus palėpės gyventojai aiškinosi santykius. Ana nuo mirties besislapstančių „bendrapalėpių“ gyvenimą perteikė su nemenka sveiko humoro doze. Pabrėžtina, kad ir paauglės parašyta knyga, ir pagal ją sukurta pjesė - brandūs, gyvenimo išminties kupini kūriniai.
Pjesę „Visada tavo. Ana Frank“ pedagogų padedami į lietuvių kalbą prieš dešimt metų išvertė Panevėžio moksleiviai. Įteikdami ją V.Jevsejevui moksleiviai tvirtino šio darbo ėmęsi dėl to, kad Lietuvos niekas nedrįstų vadinti žydšaudžių tauta. Režisierius pjesę brandino ilgai, o perkelti ją į sceną paprašė scenografo Mariaus Jacovskio ir kostiumų dailininkės Aleksandros Jacovskytės.
Anos Frank vaidmenį sukūrė prieš metus į Juozo Miltinio dramos teatrą įsiliejusi Toma Razmislavičiūtė. Spektaklyje taip pat vaidina Julius Tamošiūnas, Ligita Kondrotaitė, Rimantas Jovas, Laimutis Sėdžius bei kiti ir vyresnės, ir jaunesnės kartos artistai. Visi jie sukūrė įsimintinus vaidmenis.