Startuoja tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „New Baltic Dance“

2025-04-23 menufaktura.lt
Akimirka iš šokio spektaklio „Harmonia“, choreografė Adrienn Hód, trupė „Unusual Symptoms“ (Vengrija / Vokietija). Joergo Landsbergo nuotrauka
Akimirka iš šokio spektaklio „Harmonia“, choreografė Adrienn Hód, trupė „Unusual Symptoms“ (Vengrija / Vokietija). Joergo Landsbergo nuotrauka

aA

Šiandien, balandžio 23 dieną, Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) Didžiojoje salėje startuoja tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „New Baltic Dance“. Festivalio išvakarėse Lietuvą pasiekė vilkikas iš Madrido su festivalio atidarymo spektaklio scenografija – jungtinė Ispanijos ir Italijos trupė „Kor’sia“ Lietuvos publikai atvežė įspūdingą kūrinį „Mont Ventoux“.

Kūrinys inspiruotas kelių šimtmečių senumo laiško, kuriame aprašomas kopimas į kalną ir kartu kalbama apie grįžimą į save, gamtą – ims publiką už rankos ir ves naujosios eros link. Kūrėjai tiki, kad šokio kalba yra geriausia priemonė susigrąžinti dėmesį į žmogų, žmoniją, gamtą, tarpusavio ryšius. Šią transformaciją scenoje šoks devynių šokėjų trupė, kurioje – ir lietuvis Dovydas Strimaitis. Efektingame šokio reginyje netrūks kūno kalbos, intensyvaus judesio, garso ir įspūdingų vizualinių efektų. 

Prieš festivalio atidarymo spektaklį Lietuvos kūrėjams bus tradiciškai įteiktos Šiuolaikinio šokio asociacijos premijos, taip pat žiūrovų laukia staigmena – pasirodymą, sukurtą choroeografės Agnietės Lisičkinaitės, pristatys Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Šokio ir judesio katedros studentai.

„Šių metų programa turės dvigubą jėgą ir vertę – tiek sodrų meninį svorį, tiek refleksijos aspektą, kviesiantį žiūrovus pagilinti santykį su spektaklių kūrėjais ir susitikti su jais specialiose diskusijose. Apie įsiklausymą, savęs bei kito išgirdimą kalba ir festivalio įvaizdžio kampanija. Viliamės, kad žiūrovai atsilieps į mūsų kvietimą ir turėsime bendruomeninę skubėjimo pauzės ir kūno išminties patirtį“, – kviečia festivalio vadovė Gintarė Masteikaitė.

Akimirka iš šokio spektaklio „Harmonia“, choreografė Adrienn Hód, trupė „Unusual Symptoms“ (Vengrija / Vokietija). Joergo Landsbergo nuotrauka

Žiūrovų susitikimai su kūrėjais

Balandžio 26 dieną, po spektaklio „Harmonia“ vyks pokalbis su choreografe Adrienn Hod; susitikimą moderuos žurnalistas, lektorius ir tinklalaidžių prodiuseris Karolis Vyšniauskas. Gegužės 4 dieną, po spektaklio apie menopauzę „When the Bleeding Stops“ vyks diskusija su islandų choreografe Lovísa Ósk Gunnarsdóttir. Pokalbį moderuos Sigita Ivaškaitė – šokio dramaturgė, teatrologė, scenos menų kritikė. Pokalbyje dalyvaus Ramunė Andrė, 22 metus moterų grupėse nagrinėjanti moterų pasauliui aktualias temas.

Gegužės 17 d. po festivalio uždarymo spektaklio NON+ULTRAS vyks pokalbis su choreografu Moritzu Ostruschnjaku, kurį moderuos žurnalistas, sporto naujienų redaktorius, komentatorius ir keliautojas Vytaras Radzevičius.

Aspektas, praplečiantis kūrinio reflektavimą, „matymą daugiau“ atsispindės ir festivalio metu, gegužės 3-10 dienomis, „Menų spaustuvėje“ vyksiančioje Vyčio Jankausko choreografinėje instaliacijoje „Homo humus“: „Noriu, kad žiūrovai susimąstytų regėdami tai, ko šiaip plika akimi negali matyti. Tai – savotiška įvairių dirvožemyje gyvenančių mikroorganizmų ir kitų gyvių choreografija, dėl kurios net tokiais užterštais ir neramiais laikais žemė vis tiek dovanoja mums gyvybės grožį“. Instaliaciją lydės Utenos krašto dirvožemio garsas.

Festivalyje bus pristatyta Vyčio Jankausko choreografinė instaliacija „Homo humus“. Linos Navickaitės nuotrauka

Dėmesys šokio bendruomenės profesionalams

Festivalis bus dosnus susitikimais ir šokio profesionalams: atidarymo trupė „Kor’sia“ balandžio 24 dieną rengia šiuolaikinio šokio dirbtuves, kurios kvies kopti į savo vidinį kalną per judesį ir vaizduotę. Balandžio 26 dieną vyks ir vengrų choreografės Adrienn Hód vedamos dirbtuvės, kur dalyviai galės drauge tyrinėti asmeninius judesio ir suvokimo modelius bei atsargiai žengti už jų ribų. Dirbtuvės skirtos skatinti dalyvius atrasti ir eksperimentuoti su naujomis performatyvaus buvimo formomis per fizinę ir žodinę improvizaciją.

Balandžio 27 d. vyks susitikimas su dramaturgu, vienu iš Brėmeno teatro šokio skyriaus (Vokietijoje) ir trupės „Unusual Symptoms“ vadovu Gregoru Runge. Susitikimo metu jis pristatys trupės veiklą ir aptars įvairius bendradarbiavimo bei priėmimo modelius, per kuriuos teatras atsiveria miesto ir tarptautinėms bendruomenėms. Pristatymas skirtas scenos menų profesionalams, besidomintiems bendradarbiavimo galimybėmis su teatru ir yra ypač aktualus artėjant Lietuvos sezonui Vokietijoje.

Gegužės 6 dieną vyks atviras flamenko seminaras su Ispanijos choreografe La Chachi, pavadintas „Flamenko – ne flamenko kūnams“ ir skirtas visiems, kurie eksperimentuoja judesiu. Gegužės 7 ir 8 dienomis šokio bendruomenė turės progą susitikti su praėjusių metų festivalio viešnia, kūrinio „Zonder“ choreografe Ayelen Parolin ir paeksperimentuoti įkūnijant neįtikėtinas, absurdiškas, nelogiškas ir proto ribų nepaisančias situacijas.

Akimirka iš šokio spektaklio „Mont Ventoux“, trupė „Kor’sia“ (Ispanija / Italija). Marios Alperi nuotrauka

Gegužės 16-17 dienomis festivalyje lankysis šiuolaikinio šokio ekspertai iš Vokietijos, Prancūzijos, Švedijos, Šveicarijos, Estijos, Latvijos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos, kurie atvyksta susipažinti su Lietuvos kūrėjais ir pamatyti tarptautinę Moritzo Ostruschnjako (Vokietija) premjerą NON+ULTRAS.

„New Baltic Dance“ festivalis tampa vieta, kuri suburia menininkus, augina naują šokio profesionalų kartą ir kartu publiką, teikdamas galimybę pamatyti pasaulinius aukščiausio lygio kūrinius ir premjeras bei Lietuvos kūrėjų darbus.

Festivalio organizatorių informacija

Naujienos