Šiuolaikinio šokio asociacija (ŠŠA), siekianti atstovauti šiuolaikinio šokio bendruomenės interesams, formuoti visuomenės poreikį profesionaliam šokio menui bei skatinti jo sklaidą Lietuvoje ir užsienyje, šiuos metus pradeda su aiškiai išgrynintais strateginiais tikslais – stiprinti šiuolaikinio šokio matomumą, plėsti jo prieinamumą regionuose ir telkti bendruomenę bendriems kūrybiniams projektams.
Praėjusių metų pokyčiai ir naujos iniciatyvos
2024-aisiais buvo išrinkta nauja Šiuolaikinio šokio asociacijos taryba, kurioje šiuo metu dirba: Andrius Katinas, Dovydas Strimaitis, Agnietė Lisičkinaitė, Laurynas Žakevičius ir pirmininkė Agnija Šeiko. „Šiuo metu mūsų prioritetai yra įtraukti naujus narius į veiklas, bendradarbiauti su kitomis organizacijomis ir institucijomis stiprinant regioninę sklaidą, o didžiausias iššūkis – šokio lauko ekosistema – telkti šokio bendruomenę, gerinti šokio profesionalų darbo sąlygas bei rūpintis oriu atlygiu“, – dalijasi asociacijos pirmininkė Agnija Šeiko.
Jau penkerius metus sėkmingai vyksta regioninė šiuolaikinio šokio rezidencijų programa, kurioje dalyvavo asociacijos nariai, kiti menininkai bei regionų kultūros centrai. Šokio rezidencijos buvo įgyvendintos Ukmergėje, Baisogaloje, Aleknaičiuose, Prienuose, Visagine. Menininkai ne tik plėtojo savo kūrybinius projektus, bet ir aktyviai bendravo su vietos bendruomenėmis. Ši veikla atskleidė didelį poreikį kultūrinei įtraukčiai ir parodė, kad šiuolaikinis šokis gali tapti reikšminga kultūros dalimi ne tik didmiesčiuose, bet ir regionuose.
„Labai tikimės, kad naujoji Vyriausybė atsižvelgs į mūsų siūlymus ir bus sukurta koordinuota regioninė sklaidos programa, kuri padėtų profesionalųjį meną pasiekti platesnei auditorijai. Taip pat siekiame spręsti didelį šokio infrastruktūros trūkumo klausimą – norime, kad regionų kultūros centrai taptų profesionalaus šokio premjerų namais“, – teigia A. Šeiko.
2024-aisiais Šiuolaikinio šokio asociacija tęsė bendradarbiavimą su tarptautiniais partneriais, prisidėjo prie naujų kooprodukcijų kūrimo bei meninių rezidencijų Lietuvoje, Latvijoje, Italijoje ir Norvegijoje. Šios iniciatyvos leidžia Lietuvos šokio menininkams megzti ryšius su užsienio kūrėjais ir skatina tarptautinį bendradarbiavimą. Šiuolaikinio šokio asociacijos iniciatyva vyko dešimtys edukacijų Vilniaus ir Klaipėdos rajonų mokiniams bei mokytojams, beveik 100 atvirų šokio pamokų, o šokio pamokos senjorams tapo vienos lankomiausių ir sulaukė ypatingo šio amžiaus žmonių susidomėjimo, senjorų užsiėmimuose dalyvavo beveik penki šimtai žmonių.
Metų apdovanojimai ir svarbūs pripažinimai
Šiuolaikinio šokio asociacijos nariai buvo pastebėti ir nacionaliniuose apdovanojimuose. „Auksiniuose scenos kryžiuose“ geriausio choreografo titulą pelnė asociacijos narys Dovydas Strimaitis, o geriausios šokėjos kategorijoje – Oksana Griaznova. Taip pat Kultūros ministerija už indėlį formuojant Lietuvos šiuolaikinio šokio lauką, garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“ apdovanojo atlikėją, choreografą Mantą Stabačinską, o pirmą kartą šalies šokio istorijoje Nacionalinė meno ir kultūros premija skirta choreografei Birutei Letukaitei, šokio teatro „Aura“ įkūrėjai ir vadovei; jaunojo kūrėjo premija atiteko šiuolaikinio šokio kūrėjai Lizai Beliasnajai. Jau tradicija tapusiuose Lietuvos šokio asociacijos apdovanojimuose geriausios šokėjos titulą pelnė Sigita Juraškaitė, o geriausios choreografės premija skirta Gretai Grinevičiūtei.
Auganti šokio bendruomenė
Šiuolaikinio šokio asociacija nuolat augina savo narių gretas, prie organizacijos prisijungė rekordinis naujų narių skaičius. Asociacijos narių sąrašą papildė: Gabrielė Bagdonaitė, Povilas Jurgaitis, Elmyra Ragimova, Erikas Žilaitis, Vaiva Paukštė, Dominyka Markevičiūtė ir Marija Ivaškevičiūtė. Šiuo metu šokio asociacija vienija jau 76 šokio menininkus. Nuolatinis naujų narių įsitraukimas ir aktyvus dalyvavimas padeda stiprinti šiuolaikinio šokio lauką ir atveria naujas perspektyvas ateities projektams.
Šiuolaikinio šokio asociacija ir toliau telkia profesionalaus šiuolaikinio šokio bendruomenę, kviesdama visus menininkus, organizacijas ir kultūros institucijas prisidėti prie šokio sklaidos ir stiprinimo Lietuvoje.
Šiuolaikinio šokio asociacijos veiklas finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė. Daugiau informacijos - Šiuolaikinio šokio asociacija.
ŠŠA informacija