Tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“ tikrai nepakeitė datos - jis, kaip ir kasmet, vyks gegužę. Tačiau festivalio rengėjai nesibaimina naujovių ir bilietus į išskirtinius 2018-ųjų festivalio atidarymo ir uždarymo spektaklius siūlo įsigyti dar šiemet. O atvežami darbai - išties verti jūsų dėmesio.
Mama, virtuvė ir draugai
Kaip teigia „Naujojo Baltijos šokio“ vadovė Gintarė Masteikaitė, ateinančių metų festivalį atidarys ir uždarys du išskirtiniai, bet savo nagrinėjamomis temomis ir kūrybinėmis komandomis artimi projektai.
Gegužės 5 d. Menų spaustuvės Juodoji salė virs libanietišku maistu kvepiančiais namais. Skamba keistai? Galbūt. Tačiau iki akimirkos, kol sėdėsite ten ir viską pamatysite savo akimis. Tą vakarą Lietuvos publikai skonio ir kvapo receptorius sužadinantį spektaklį „Beytna“ (liet. „Mūsų namai“) pristatys „Maqamat“ šokio teatras - pagrindinis šokio teatras Libane, laikomas libaniečių šiuolaikinio šokio scenos pradininku.
„Keturi choreografai ir keturi muzikantai, turintys skirtingą meninę patirtį ir idėjas, esantys iš skirtingų žemynų, šalių ir kultūrų, susitinka ant scenos vykstančiame maisto pokylyje. Jie kalbasi, geria, juokiasi, šoka ir drauge gamina maistą. Paprastas susitikimas, kuris taps sudėtingesnės choreografijos ir konceptualaus pasirodymo pradiniu tašku. Tai kvietimas į kitų namus, menininko profesiją ir choreografinę konstrukciją, patvirtinantis įvairovę, paliečiantis praeities formas ir situacijas ir ieškantis naujo ritmo, modelio ir logikos“, - taip savo darbą pristato patys kūrėjai.
Pasak Gintarės Masteikaitės, šokis ir teatras yra idealus būdas supažindinti ir susipažinti su skirtingomis kultūromis. „Pagrindiniam spektaklio „Beytna“ kūrėjui Omarui Rajeh vien šokio ir teatro pasirodė per maža, tad jis į pagalbą pasikvietė savo mamą su virtuvės įranga, tris draugus iš skirtingų pasaulio kraštų (Moonsuką Choi - iš Japonijos, Anani Sanouvi - iš Togo ir Koeną Augustijneną - iš Belgijos) ir žiūrovus į vakarienę. Per spektaklį žiūrovai turės puikią progą paragauti libanietiško maisto, išgirsti palestinietišką muziką ir išvysti skirtingose kultūrose užaugusių ir dirbusių kūrėjų istorijas bei jų tarpusavio pokalbius, pasakojamus šokio kalba“, - sako festivalio vadovė.
Surįžta daugiau kaip po 20 metų
Gegužės 12 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro scenoje pasirodys Lietuvos publikai puikiai žinomas vienas garsiausių šokio ir teatro pasaulio autoritetų - Alainas Platelis su trupe „Les Ballets C de la B“. Jis į Lietuvą grįžta po daugiau kaip 20 metų ir atsiveža spektaklį „nicht schlafen“.
Teatro kritikas Vaidas Jauniškis „Menų faktūroje“ rašė: „Lietuvos šokio scenai Alainas Platelis nusipelnęs, ko gero, ne mažiau už „Naująjį Baltijos šokį“ - tais 1995-aisiais „LIFE“ festivalyje parodytas jo trupės „Les Ballets C de la B“ spektaklis „Bonjour Madame“ buvo smūgis į galvą ir širdį vienu metu.“
Kalbėdamas apie svečius iš Belgijos, teatro kritikas sakė, kad tai bus puiki „galimybė susipažinti ne tik su pritrenkiančiu šokėjų profesionalumu, bet pirmiausia susitikti su kitokia kalba, gal net artimesne teatrui, tačiau „nenusiritančia“ iki siužeto, o pasiliekančia idėjų ir aukštos kultūros erdvėje“. „Būtent tuo Alainas Platelis yra aktualus - įžvalgomis, kurios yra apie mus, visuomenę; taip jis išlipa iš „grynojo meno“ bokšto, jame palikdamas dažnai vaikiškus pamąstymus filosofinėmis temomis“, - rašė Vaidas Jauniškis.
Festivalio vadovė įsitikinusi, kad šis pasirodymas taps vienu išskirtinių kultūrinių įvykių Lietuvoje 2018-aisiais. „Alaino Platelio šokėjai išsiskiria nepaprastu profesionalumu, daugiakultūriškumu, o pats choreografas - universalumu, jungdamas ir nagrinėdamas šokį, teatrą, muziką ir kartais net cirką, taip pat savo pasirinktomis temomis ir didžiuliu dėmesiu atlikėjo asmenybei“, - sako Gintarė Masteikaitė.
Visą informaciją apie trupes, spektaklius rasite portale newbalticdance.lt. Bilietus platina tiketa.lt ir teatrai.lt. Festivalį organizuoja „Lietuvos šokio informacijos centras“ ir „Vilniaus festivaliai“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.