Michailas Baryšnikovas Alvio Hermanio spektaklyje „Brodskis/ Baryšnikovas” – Lietuvoje

2018-10-22 menufaktura.lt
Michailas Baryšnikovas Alvio Hermanio spektaklyje „Brodskis/ Baryšnikovas”. Janis Deinats nuotrauka
Michailas Baryšnikovas Alvio Hermanio spektaklyje „Brodskis/ Baryšnikovas”. Janis Deinats nuotrauka

aA

2019 metų sausio 8-12 dienomis Lietuvoje numatomas itin ryškus kultūrinis įvykis, - žymaus latvių režisieriaus Alvio Hermanio monospektaklis „Brodskis/ Baryšnikovas”. Tai jausminga kelionė į poeto, Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio sielos gelmes. Pasak gastrolių organizatorės Gretos Cholinos, Lietuvos žiūrovas turės unikalią galimybę išvysti trijų genialių kūrėjų - Alvio Hermanio, Josifo Brodskio bei Michailo Baryšnikovo - bendrą darbą, kurio šaknys siekia net ir Lietuvą, kadangi Josifas Brodskis kurį laiką gyveno ir kūrė mūsų šalyje.

Tai monospektaklis, kuriame legendinis baleto šokėjas Michailas Baryšnikovas rusiškai - Brodskio gimtąja kalba - skaito savo ilgamečio draugo kūrinius. Jo subtilus kūniškumas atveria žiūrovams režisieriaus Alvio Hermanio pagarbiai įsivaizduotą Brodskio vidinį pasaulį.

Spektaklis nėra biografinis. Jo dėmesio centre - poezija, kuri atveria širdį ir palydi į „namus“. „Namų“ sąvoka šiame spektaklyje yra daugiaprasmė, nes tai vieta, kurios visi ilgimės, tai gimtieji namai ir kartu vidinė laisvė kalbėti tai, ką jauti. Josifui Brodskiui bei Michailui Baryšnikovui ši tema visada buvo be galo artima. Juos siejo itin artima draugystė, trukusi 22 metus, iki Brodskio mirties 1996-aisiais. Tad šis spektaklis yra tarsi dviejų draugų susitikimas laikui nepavaldžioje dimensijoje. „Tai nėra tiesiog spektaklis. Tai labiau panašu į spiritizmo seansą, - teigia režisierius. - Kelios valandos vertikaliajame matmenyje, kai susiduri vien tik su didžiaisiais klausimais.“

Michailas Baryšnikovas pasižymi absoliučia kūno klausa. Pasak Alvio Hermanio, jis - nepaprastai subtilus instrumentas režisieriaus rankose. O poezija apima daugybę komponentų: muziką, turinį, formą, kompoziciją, architektūrą. „Poezija - tai poetikos koncentratas, - tvirtina Hermanis. - Statant spektaklį mano pagrindinis tikslas - kiekvienu paveikslu, kiekviena situacija sukurti kokį nors poetinį vaizdinį... O poezijos faktūrą aš juntu labai kūniškai. Tai ir buvo pirmasis impulsas suvesti draugėn Brodskio poeziją ir Baryšnikovo kūną.“

Spektaklio „Brodskis/Baryšnikovas“ premjera įvyko 2015 m. spalio 15 dieną Naujajame Rygos teatre. Bilietai į vienuolika premjerinių spektaklių buvo išgraibstyti per dieną.

Lietuvos žiūrovai galės šį spektaklį išvysti jau sausio 8 d. Kaune VDU salėje bei sausio 11-12 d. Vilniuje “Compensa” koncertų salėje.

Kalbėdama apie neįprastos erdvės pasirinkimą Vilniuje, gastrolių organizatorė Greta Cholina teigė, jog, norint įgyvendinti šio spektaklio techninius reikalavimus, koncertų salė „Compensa“ bus pakeista neatpažįstamai. Salėje bus pastatytas amfiteatras, kuris talpins tik 700 žiūrovų.

Bilietus platina bilietai.lt

***

Ištraukos iš recenzijų

„Iki gražumo skausminga. Iki skausmo gražu. Tokia galėtų būti mano trumpa recenzija apie Alvio Hermanio spektaklį „Brodskis/Baryšnikovas“ - šįkart nereikėtų nė tų 1200 ženklų.”

Undīne Adamaite. Michailas Baryšnikovas Rygoje asmeniškai perteikia Brodskio poeziją gyvenimui ir mirčiai“, laikraštis „Diena“, 2015.X.20.

“Didžiojo ir gyvo Baryšnikovo privilegija - kalbėtis su didžiuoju, bet mirusiu Brodskiu be patoso, banalybių, riksmo ir svyravimo pasistiebus ant pirštų galiukų, tų būdų, kuriais daugelis kalbėtojų siekia priartėti ir suartėti. Čia jiedu lygūs.

... Spektaklio scenoje Baryšnikovas vienas, bet iš tikrųjų čia jie dviese: tas, kuris gali kalbėti, ir tas, kuris parašė eiles šiam pokalbiui apie gyvenimą, mirtį, negalėjimą susitikti, apie atleidimą ir atsisveikinimą.“

Jekaterina Gordejeva. „Ir apie laisvę“. Novaja gazeta, 2015.X.21

„Baryšnikovo balsas gražus, ir jis išskleidžia jį visapusiškai bei subtiliai. O kaip žinojome nuo jo amerikietiškojo kelio pradžios, jis yra nepaprastai gilus aktorius. Šiame spektaklyje dar ir nuostabus mimas - tai plazdantis drugelis, tai kabuki aktorius, tai žmogus bauginančiuose mirties gniaužtuose. Negaliu spręsti, kaip jis perteikia Brodskio rusų kalbą, bet šį atlikėją galiu drąsiai iškelti į aukščiausią šio meno lygmenį - ten, kur Charlie Chaplinas, taip pat buvęs aktorius, šokėjas ir mimas. Martha Graham irgi buvo visapusiškai įvaldžiusi šį meną, taip pat Maria Callas, taip pat Lilian Gish. Tai nemirtingieji.“

Robert Gottlieb. „Net ir nešokdamas Baryšnikovas užvaldo spektaklį“. www.observer.com, 2016.III.14.

„Galbūt teatras - ta vieta, kur veiksmai visada byloja garsiau nei žodžiai, bet kai poezija randa žodžius, nušviečiančius mūsų veiksmus ir jausmus, didesnio meno, ko gero, nebegali būti.“

Molly Grogan “Brodsky/Baryshnikov at Baryshnikov Arts Centre”, www.exeuntmagazine.com, 2016.III.14.

„Šį teatro dirstelėjimą į Brodskio sąmonę režisavo latvis Alvis Hermanis, tapęs viena svarbiausių Europos kūrybos figūrų. Šis kūrinys laikytinas meilės ir atminties darbu. Kas galėjo pamanyti, kad vienas didžiausių praėjusio šimtmečio poetų ir vienas didžiausių šokėjų susilies ir sukurs teatro magiją? Atrodo, tie „geresni laikai“ jau atėjo, o naujų potyrių ieškantiems teatro mėgėjams nuo to tik geriau.“

Michele Willens. „PRIPAŽINKIME: Mūsų scenose esama poezijos“. http://www.huffingtonpost.com/, 2016.III.21.

„Brodskyje/Baryšnikove“ judesių plotmė yra svarbi, per ją Brodskio žodžiai įgauna tokią gyvybę, kurią gali suteikti tik brangus draugas. Baryšnikovas per Brodskio žodžius veda žiūrovą į jo eilėraščiuose išgaunamą kūniškumą. Kančia, baimė ir širdies skausmas pasireiškia sąmonės sferoje nuolat atkartojant praeitį.“

Melanie Brown. „Brodsky/Baryshnikov“. www.stagebuddy.com, 2016.III.14.

***

BRODSKIS/BARYŠNIKOVAS

Režisierius - Alvis Hermanis

Scenografė - Kristīne Jurjāne

Šviesų dailininkas - Gleb Filštinskij

Kostiumo kūrėja - Deanna Berg MacLean

Muzika - Jim Wilson. „God´s Chorus of Crickets“; Kārlis Tone

Vaidina - Michail Baryšnikov

Pagal Josifo Brodskio eilėraščius

***

Michailas Baryšnikovas, gimęs 1948 m. Rygoje, laikomas vienu didžiausių mūsų laikų šokėjų. Pradėjęs įspūdingais pasiekimais Kirovo balete Leningrade, 1974 m. jis pasitraukė į Vakarus ir, apsigyvenęs Niujorke, tapo Amerikos baleto teatro (ABT) pagrindiniu šokėju. 1978 m. jis prisijungė prie Niujorko miesto baleto ir ten dirbu su George´u Balanchine´u bei Jerome´u Robbinsu. Po metų paskirtas ABT meno vadovu, ten per dešimtmetį išugdė naują šokėjų ir choreografų kartą. Nuo 1990 iki 2002 m. Baryšnikovas buvo Baltojo ąžuolo (White Oak) šokių projekto direktorius ir šokėjas, šį projektą jis įsteigė drauge su Marku Morrisu, kad išplėstų moderniojo Amerikos šokio repertuarą bei matomumą. Kaip aktorius, jis plačiai reiškėsi Brodvėjaus ir Off-Broadway teatruose, taip pat televizijoje ir kine, buvo nominuotas Drama Desk premijai už Metamorfozę ir „Oskarui“ už Persilaužimą (Turning Point). Tarp įvairių teatro pastatymų paminėtini Uždraustos Kalėdos, arba Gydytojas ir pacientas, Becketto trumposios pjesės, Paryžiuje, Žmogus futliare, Senė ir Laiškas žmogui. Šiuo metu jis gastroliuoja su Brodskiu/Baryšnikovu, režisuotu Alvio Hermanio. 2005 m. Niujorke įsteigė Baryšnikovo meno centrą (Baryshnikov Arts Center) - kūrybos erdvę, skirtą remti tarpdisciplininio meno kūrėjams iš viso pasaulio. Iš daugelio Baryšnikovui skirtų apdovanojimų galima paminėti Kennedy Center Honors, National Medal of Arts, Commonwealth Award, Chubb Fellowship, Jerome Robbins Award ir Vilcek Prize. 2010 m. jam įteiktas Prancūzijos garbės legiono karininko ordinas, o 2017 m. - Japonijos prestižinis tarptautinis menų apdovanojimas Praemium Imperiale teatro/kino srityje.

Alvis Hermanis, gimęs 1965 m. Rygoje, Šveicarijos meno ir kultūros žurnalo Du neseniai buvo įtrauktas į pastarojo dešimtmečio Europos dešimties įtakingiausių teatro asmenybių sąrašą. Hermanis dirba su žymiausiais Europos teatrais, kaip antai Vienos Burgtheater, Berlyno Schaubühne, Miuncheno Kammerspiele, Ciuricho Schauspielhaus; taip pat su operos teatrais, tokiais kaip Milano Teatro alla Scala, Paryžiaus Opéra National, Berlyno Staatsoper im Schiller Theater, Vienos Staatsoper ir Briuselio La Monnaie. Nuo 2012 m. jis stato operas Zalcburgo festivaliui. Be kita ko, režisavo operas Trubadūras su Placido Domingo bei Anna Netrebko (2014) ir Danajos meilė (2016) Zalcburgo festivalyje, Fausto pasmerkimas su Jonas Kaufmanu Paryžiaus Opéra National 2015 m., Du Foskariai su Placido Domingo ir Madam Baterflai Teatro alla Scala 2016 m. ir Parsifalis Vienos Staatsoper 2017 m. Hermanio spektakliai buvo rodomi didžiuosiuose festivaliuose nuo Avinjono iki Edinburgo, gastroliuojant aplankyta daugiau kaip 40 šalių. Tarp daugelio jam skirtų apdovanojimų - Europos premija Naujosios teatro realijos, Stanislavskio premija, dvi Auksinės kaukės premijos (Maskvoje), Maxo Reinhardto parkeris (Zalcburgo festivalyje), Nestroyaus premija (Austrijoje) ir Konrado Wolfo premija (Vokietijoje). Nuo 1997 m. jis yra Naujojo Rygos teatro meno vadovas.

Naujasis Rygos teatras - valstybinis repertuarinis teatras, įsteigtas 1992 m., nuo 1997 m. vadovaujamas Alvio Hermanio. Naujasis Rygos teatras yra dalyvavęs dideliuose pasauliniuose teatro festivaliuose, tarp jų Avinjono, Edinburgo tarptautiniame, Vienos Festwochen, Zalcburgo, Olandijos festivalyje, BITEF, Kunstenfestivaldesarts, gastroliavo daugiau kaip 200 miestų 40 šalių Europoje ir už jos ribų. Daugiau informacijos - http://www.jrt.lv.

Baryshnikov Productions - nepriklausoma teatro kompanija, įsikūrusi Niujorke, siekianti, kad prestižiškiausiose pasaulio teatro salėse būtų išgirsti iškilių režisierių, choreografų ir menininkų balsai. Šios kompanijos iniciatyva buvo sukurti ir gastroliavo Baltojo ąžuolo šokių projektas (1990-2002), Uždraustos Kalėdos, arba Gydytojas ir pacientas (2004-2006), Becketto trumposios pjesės (2007), Paryžiuje (2010-2012), Žmogus futliare 2012-2014), Senė (2013-2015) ir Laiškas žmogui (2015-2017).

Naujienos