Beveik du dešimtmečius „Menų spaustuvėje“ gyvuoja programa „Atvira erdvė“, kurioje save išbandė daugybė jaunų bei patyrusių kūrėjų, režisierių, choreografų ir dramaturgų. Praėjusiais metais ši programa buvo dedikuota šiuolaikiniam cirkui ir scenos menų mylėtojams buvo pristatyti du laimėtojų darbai: „Kanta Company“ darbas „107 Ways To Deal With Pressure“ bei jungtinės komandos - šiuolaikinio cirko kūrėjo Konstantino Kosoveco, eksperimentinės muzikos kūrėjo FUME bei išskirtinių apšvietimo ir scenografijos darbų autoriaus Arvydo Buinausko - kūrinys „Endurance“, kuris nominuotas „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimuose.
Šių metų „Atviros erdvės“ programa skirta šiuolaikiniam gatvės teatro plėtojimui. Šiuolaikinių scenos menų atstovai buvo kviečiami teikti paraiškas darbų, kurie būtų įgyvendinami miesto viešosiose erdvėse. Įvertinus gautas paraiškas ir gyvą darbų pristatymą buvo atrinkti dviejų komandų projektai.
Dokumentinis spektaklis „IŠ|M(i)ESTAS“ kurs asmeninių išgyvenimų sintezę tarp Vilniaus ir nykstančių Lietuvos kaimų ir miestelių
Jaunosios kartos režisierės Armandos Rudelytės bei aktorių Mingaudės Kotrynos Zujūtės, Vaivos Onos Makūnaitės bei Rugilės Jankauskytės komanda, programos „Atvira erdvė ´22“ metu plėtos dokumentinio-vokalinio spektaklio „IŠ|M(i)ESTAS“ idėją. Merginų komanda teigia, kad šiuolaikinis žmogus dažnai bėga iš kaimo į miestą, iš mažos šalies į didelę, ekonomiškai stiprią šalį, ieškodamas geresnio gyvenimo. „Ar tikrai žmogus visada bėgdamas ieško ekonominės naudos, o gal bando atrasti save? Kaip jis jaučiasi nebūdamas savas nei vienoje, nei kitoje vietoje? Koks yra aplinkinių požiūris į klajojantį žmogų?“, - klausia jaunųjų kūrėjų komanda. Ši kūrybinė grupė tirs nykstančių kaimų, miestelių žmonių požiūrį į gyvenimą didmiestyje, taip pat kurs asmeninių išgyvenimų sintezę tarp Vilniaus ir vietų, iš kurių yra kilusi pati kūrybinė grupė. Darbas vėliau bus pristatomas Vilniaus stoties rajone.
Modernaus cirko pasirodymas - „7 minutės“ pasakos asmeninę žonglieriaus istoriją
Kita programos „Atvira erdvė ´22“ nugalėtojų komanda - žonglierius, idėjos autorius Kasparas Bujanauskas, kompozitorius Liudas Vervečka, dramaturgė, scenografė Inga Juškevičiūtė, bendradarbiaujantis režisierius Lukas Dirsė, vizualiosios dalies kūrėjas Tomas Stonys bei vadybininkė Žiedūnė Dubnikovaitė - suvienijo jėgas tam, kad sukurtų bendrą darbą „7 minutės“. „Esame jaunų menininkų grupė, ieškome erdvės, kuri leistų mums pradėti savo meninį kelią. Kiekvienas iš mūsų atstovauja vis kitai meno sričiai: moderniajam cirkui, teatrui, šokiui ir muzikai. Savo darbuose talpiname asmeninius išgyvenimus ir visuomenės stigmas, susijusias su menininkų vaizdavimu“, - pasakoja kūrėjų komanda. „7 minutės“ - tai laikas per kurį atlikėjas gimsta ir miršta scenoje. Per šį laiką jis palieka visą savo gyvenimo įdirbį, kuris ant scenos atrodo paprastas, lengvas, stebuklingas, bet žiūrovas dažniausiai net nesusimąsto, kiek laiko, skausmo, kartais nepasitenkinimo savimi ir savo darbu perkeliama į šias kelias minutes. „Mūsų kuriamas modernaus cirko pasirodymas koncentruojasi į vieno žonglieriaus istoriją. Užaugęs tradicinio cirko aplinkoje, mokęsis savo tėvų amato, atlikėjas visą savo gyvenimą dirba dėl pasirodymo, kuris trunka 7 minutes. Mūsų kuriamas personažas persikelia į savo pasąmonę, sapnų karalystę, kurioje susiduria su savo baimėmis ir visuomenės keliamomis stigmomis“, - pasirodymo idėją pristato jaunieji kūrėjai.
„Menų spaustuvė“ sieks, kad šioms laimėtojų komandoms būtų sudarytos visos galimybės toliau plėtoti savo kūrybines idėjas, pasitelkiant profesionalius scenos menų mentorius. Tikimasi, kad šie laimėtojų pasirodymai viešose miesto erdvėse bus pristatyti ir tarptautinio gatvės teatro festivalio SPOT metu.
Daugiau: menuspaustuve.lt
„Menų spaustuvės“ programą „Atvira erdvė“ remia: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.
„Menų spaustuvės“ informacija