Simboliškai, minint Pasaulinę operos dieną, pristatytas 104-asis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) sezonas. Po pusmetį trukusios rūmų rekonstrukcijos LNOBT vėl atvers duris publikai lapkričio 10-ąją, pristatydamas Gedimino Šeduikio režisuotą Giuseppeʼs Verdi operą „Aida“. Žiūrovai kviečiami ne tik sugrįžti į šiltesnes ir jaukesnes teatro erdves, bet ir pasimėgauti įspūdingu scenos reginiu bei pagerėjusia garso kokybe.
„Džiaugiamės po svarbių rekonstrukcijos darbų, kurių finalas laukia pavasarį, jau galėdami pasitikti naują teatro sezoną. Šiemet ypatingą dėmesį norime skirti žmonėms: kuriantiems teatrą, ateinantiems į jį, gyvenantiems sava profesija. Norisi kalbėti apie teatrą ir gyvenimą kartu. Atskleisti kūrybos ir kasdienybės tarpusavio ryšį, parodyti, kaip visa tai glaudžiai susiję ir veikia išvien“, - skelbdamas sezono pradžią, pasirinktą įvaizdžio kampanijos kryptį apžvelgė laikinai LNOBT generalinio direktoriaus pareigas einantis Audrius Kundrotas.
Kitoks muzikos skambesys
Artėjantis teatro sezonas bus kupinas naujų patirčių. Pasak vyriausiojo teatro dirigento Ričardo Šumilos, pokyčiai erdvesne tapusioje teatro orkestrinėje neliks nepastebėti visų muzikos gerbėjų. Tai, kad prabėgus beveik pusei amžiaus pagaliau rekonstruota orkestro ložė - tikras laimėjimas ne tik muzikantams, bet ir žiūrovams.
„Džiugu dėl orkestro ložės rekonstrukcijos: mūsų darbo vieta dabar padidėjusi, pagilėjusi, o tai leis muzikantams jaustis komfortiškiau. Modernūs sprendimai padeda garsui geriau sklisti, jis tapo skaidresnis, raiškesnis. Akustika orkestrinės viduje taip pat pagerina muzikos skambesį. Tad ir žiūrovai pokyčius išgirs“, - neabejoja R. Šumila.
Įspūdingos operų premjeros
Sezoną teatras pradės premjera: iškilmingą atidarymo šventę padovanos G. Verdi opera „Aida“. Be to, jau 2024-ųjų sausį išvysime italų kūrėjų statomą Jacquesʼo Offenbacho operą „Hofmano istorijos“.
„Tai išskirtinis atvejis LNOBT, kai spektakliui sukurti buvo skelbiamas tarptautinis konkursas. Dirbti drauge su pastatymo muzikos vadovu, pasaulyje pripažintu dirigentu Sesto Quatrini atvyks konkursą laimėjęs italų kilmės režisierius Federico Grazzini ir jo vadovaujama komanda - scenografas Andrea Belli bei kostiumų dailininkė Valeria Donata Bettella“, - pasakoja LNOBT režisūros tarnybos vadovas Gediminas Šeduikis.
Šiame pastatyme žiūrovų lauks ir gausus lietuvių atlikėjų žvaigždynas: Lina Dambrauskaitė, Gunta Gelgotė, Viktorija Miškūnaitė, Rafailas Karpis, Karolis Kašiuba, Kostas Smoriginas ir kt.
Dvi baleto trupės staigmenos
Kaip toliau apie sezono naujienas pasakoja LNOBT baleto meno vadovas Martynas Rimeikis, drauge prasidės ir ypatingas baleto trupės sezonas. Žiūrovams rengiami du premjeriniai pastatymai.
„Pirmoji premjera - tai visiškai naujas, mūsų trupei sukurtas choreografės Živilės Baikštytės dviejų veiksmų baletas „Pradžioje nebuvo nieko“. Spektaklis, tyrinėjantis kosmogonines temas ir pasakojantis pasaulio sukūrimo legendą, sužavės visų amžiaus grupių žiūrovus. Visada labai malonu publikai pristatyti savo šalies choreografus, tad ši premjera, įvyksianti gruodžio pradžioje, mums labai svarbi“, - pasakoja M. Rimeikis.
Baigiamuoju 104-ojo LNOBT sezono akcentu, pasak baleto meno vadovo, taps legendinio prancūzų choreografo Angelino Preljocajaus baleto „Parkas“ premjera. Jos žiūrovai sulauks birželį.
„Tai didžiulis trupės pasiekimas, nes 1994 m. Paryžiaus operos Baleto trupei sukurtas spektaklis tapo repertuaro šedevru ir yra branginamas visame baleto pasaulyje. Jame skamba gražiausių Wolfgango Amadeus Mozarto fortepijono koncertų muzika. Turėti šį kūrinį savo repertuare mums yra didelė garbė“, - sako M. Rimeikis.
Taksofono opera keliauja į sceną
Ir tai ne visos naujienos. Kaip teigia teatro meninės veiklos departamento vadovė Jurgita Skiotytė-Norvaišienė, gruodžio mėnesį žiūrovų lauks ir jungtinis LNOBT, „Operomanijos“ bei Lietuvos nacionalinio dramos teatro projektas - Kamilės Gudmonaitės režisuojama taksofono opera „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“.
„Pirmą kartą šalies istorijoje du nacionaliniai teatrai pristatys operą, sukurtą iš tikrų žmonių istorijų, iš nesumeluotų, nesuvaidintų atsisveikinimų ir prisipažinimų. Pusę metų prie LNOBT stovėjo taksofono būdelė, į kurią atėję žmonės galėdavo pasidalyti savo mintimis. Telefono ragelis buvo pakeltas apie 4000 kartų. Visų autentiškų istorijų garso įrašai tapo operos libreto pagrindu. Šią operą išgirsite LNDT scenoje“, - netradicinę operos idėją pristato J. Skiotytė-Norvaišienė.
Dar daugiau edukacijų bendruomenei
Plėtodamas edukacinę misiją, lapkričio 17 dieną LNOBT rengia pirmąjį Lietuvoje balsui skirtą tarptautinį simpoziumą „Žmogus kuria balsą“. Jo metu scenos menų profesionalai, mėgėjai ir visi suinteresuotieji viešojo kalbėjimo galimybėmis kartu su žinomais žmonėmis ir gydytojais specialistais gilinsis į balso priežiūrą ir jos reikšmę kasdienybėje.
Simpoziumo programoje numatytos kūrybinės dirbtuvės su žinomu vokalo treneriu Josephu Batesu, žurnalisto Ramūno Zilnio vedama diskusija, kurioje dalyvaus dainininkai Giedrė Kilčiauskienė, Vaidas Baumila, R. Karpis ir K. Smoriginas, taip pat Miglės Vilčiauskaitės-Migloko paskaita, gydytojų ir psichologų skaitomi pranešimai.
„Teatras - tai atvira ir nuolat kintanti ekosistema, atliepianti besikeičiančios visuomenės poreikius. Tarpdisciplininiai projektai, tokie, kaip balso konferencija, sujungianti skirtingų sričių specialistus, puikiai papildo vis labiau visuomeniškėjantį teatro profilį. Teatro misija yra ne tik kurti aukščiausios kultūrinės ir meninės vertės spektaklius, bet ir atliepti modernėjančio žiūrovo kultūrinį poreikį“, - baigdama sezono apžvalgą, pabrėžė J. Skiotytė-Norvaišienė.
LNOBT informacija