![Pauliaus Markevičiaus instaliacija ATAKA FUNGUS (Tvarumo projekto STAGES dalis). Ingos Juodytės nuotrauka Pauliaus Markevičiaus instaliacija ATAKA FUNGUS (Tvarumo projekto STAGES dalis). Ingos Juodytės nuotrauka](https://menufaktura.lt/wp-content/uploads/2025/02/ATAKA-FUNGUS_-Ingos-Juodytes-nuotr-1024x683.jpg)
Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) jau trečius metus dalyvauja teatrų tvarumą skatinančiame projekte STAGES – Tvaraus teatro aljanse žaliai aplinkos kaitai. Pernai LNDT teatro bendruomenę pakvietė į pirmąjį tvarumo forumą, parodė tausiais būdais sukurtą spektaklį „Pjesė gyvenantiems išnykimo laikais“. Taip pat tvariais principais sukurtu spektakliu galime laikyti ir „STAND-UP’ą prasmei ir beprasmybei“. Šiemet LNDT pristato galimybę dalyvauti STAGES rezidencijoje.
Rezidencijos konkurse kviečiami dalyvauti dramaturgai, scenaristai, rašytojai, scenos meno profesionalai, vaizdo menininkai, tarpdisciplininio meno kūrėjai, viešai pristatę ne mažiau kaip du kūrinius. Iki šių metų kovo 21 d., jie kviečiami teikti paraiškas ir siūlyti idėjas, atliepiančias LNDT pagrindinės fojė erdvę. Tai gali būti idėja spektakliui, performansui, tarpdisciplininiam kūriniui ar kitai kūrybinei veiklai. Laimėtojas gaus honorarą idėjai plėtoti, mokslinį bendradarbį ir galimybę savo kūrinį pristatyti viešai Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.
Pasak konkurso organizatorių, mintis sukurti tekstą ar spektaklį, skirtą būtent fojė, kurios vienas iš ryškiausių simbolių – Stanislovo Kuzmos skulptūra „Versmė“, sklando jau seniai – čia ne kartą atlikti performansai, vaidinti kai kurie repertuariniai LNDT spektakliai, tačiau dar nebuvo kūrinio, kuris susikoncentruotų į fojė erdvę kaip pagrindinę kūrinio veikėją.
Gali skambėti neįtikimai, bet prieš du šimtus metų vietoje dabar fojė puošiančių gintarinių minkštasuolių, auksu spindinčios skulptūros „Versmė“, vietoje Vytauto ir Algirdo Nasvyčių sukurto interjero, tekėjo upelio Kačiarga atšaka ir vešėjo kopūstų laukas. Vėliau, Vilniaus miestui plečiantis, šioje vietoje atsirado kiemas, kuriuo dalijosi Amatininkų rūmai, lenkų muzikos draugija „Liutnia“ ir Žemės bankas. Lietuvos nacionalinis dramos teatras, tuomet dar vadintas Valstybiniu, atsikraustė į rekonstruotą pastatą po Antrojo pasaulinio karo, o fojė, kokia yra dabar, iš atviro pasažo buvo sukurta tik po brolių architektų Nasvyčių rekonstrukcijos 1981 metais. Tuomet atsirado iki šiol čia eksponuojami žymių praeito amžiaus Lietuvos dailininkų paveikslai ir fontano erdvė, bufetai, susiformavo žiūrovų judėjimo trajektorijos, laiko šioje erdvėje leidimo įpročiai – lyg tam tikra kas vakarą pasikartojanti choreografija.
Dabar 2025-ieji. Pasaulis kaip niekada nenuspėjamas, tačiau mokslininkai nuolat primena, kad nesustabdoma klimato kaita – nieko netikėto, apie ją kalbama jau dešimtmečius. Deja, žmonija vis dar nepajėgi sumažinti savo pėdsako Žemėje, ir kasmet stebime vis rimtesnius, neraminančius procesus. Tai veda į neišvengiamus gerai pažįstamų ir mums brangių erdvių pokyčius – ne tik nykstančius miškus ir išdžiūstančias upes, bet ir galimybę, jog viešos erdvės privalės pakeisti savo funkcijas. Kuo po šimto metų galėtų tapti LNDT fojė? Ar pavyks ją užkonservuoti ir išlaikyti nepavaldžią pokyčiams, o galbūt į miestą sugrįš daržovių laukai, užžels pievos, stogas bus atidengtas ir virš buvusios teatro žiūrovų promenados dūgs bitės?
„Manau, kad ši rezidencija suteiks naujo požiūrio galimybę tiek jos dalyviams, tiek rezultatą išvysiantiems žiūrovams. Mąstydami apie LNDT pagrindinę fojė juk mąstome ir apie miestą – įsivaizduodami, kaip laikas paveiks vieną erdvę, tokį mąstymo modelį galime taikyti ir kitoms gerai žinomoms, savo tapatybę per daugelį metų sukūrusioms vietoms. Labiausiai laukiame pasiūlymų, kuriuose ateitis būtų apmąstoma remiantis skirtingais požiūriais, galbūt susipintų utopijos ir distopijos. Menininkai šioje rezidencijoje turės raiškos ir mąstymo laisvę, to labiausiai siekėme, formuluodami kvietimą“, – sako viena iš LNDT meno vadovų, rezidencijos idėjos sumanytoja Eglė Švedkauskaitė.
Atvirą konkursą laimėjęs menininkas taps Lietuvos nacionaliniame dramos teatre reziduojančiu kūrėju. Rezidencijos metu jis bendradarbiaus su pasirinktos srities mokslininku. Programos metu rezidentas sukurs tekstą, eskizą ar kitą tarpdisciplininio meno kūrinį, kuris bus pristatomas viešai šiuolaikinės dramaturgijos festivalyje „Versmė“, vyksiančiame 2025 m. lapkričio mėn., Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.
STAGES veikloms ypač svarbus menininkų ir mokslininkų bendradarbiavimas, todėl kūrėjai gali jau teikdami paraišką į savo projektą įtraukti specialistus, su kuriais norėtų dirbti. Tiems, kurie atsineša idėjas, tačiau nežino, su kuo galėtų konsultuotis, LNDT padės susitikti su mokslininkais, kurių tyrinėjimų kryptis bus parinkta pagal laimėjusios idėjos pobūdį.
Konkursą laimėjusiam rezidentui/-ams bus suteikiama:
- 5500 Eur autorinis honoraras (įskaičiuojant LR mokamus mokesčius), skirtas kūriniui sukurti;
- Rezidentui suteikiamas mokslinis partneris pagal pasirinktą sritį;
- Kūrinys pristatomas viešai šiuolaikinės dramaturgijos festivalyje „Versmė“ 2025 m. lapkritį;
- Galimybė ateityje toliau plėtoti projektą Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.
Daugiau informacijos apie konkursą, jo sąlygas ir veiklų tvarkaraščius rasite ČIA.
LNDT informacija