Kauno naujoji salė ir legendinė pjesė

2006-08-18

aA

Thomas Bernhardas. Seppo Dreissingerio nuotrauka (www.thomasbernhard.org)

Kauno valstybinis dramos teatras skelbia rugsėjo repertuarą, kuriame – net penkiose salėse bus vaidinami spektakliai. Viena šių salių – įvykis Kauno teatriniame pasaulyje. Tai pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo specialiai teatrui Kaune pastatyta salė. Šiuo metu baigiama įrengti naujoji teatrinė erdvė pavadinta Palėpės sale (teatro rekonstrukcijos architektas – Algimantas Kančas). Rugsėjo 21, 22 dienomis šioje salėje bus pristatyta pirmoji šio sezono premjera – Thomaso Bernhardo „Pietūs su Liudviku“.

Penktajame pagrindinio teatro pastato aukšte pastatyta 100 vietų salė skirta kameriniams spektakliams. Palėpės salės atidarymui premjerą pagal austrų dramaturgo Thomaso Bernhardo pjesę „Ritter, Dene, Voss“ (1984) repetuoja klaipėdietis režisierius Alvydas Vizgirda ir aktoriai Goda Piktytė, Sigitas Šidlauskas ir Daiva Stubraitė. Spektaklio scenografė – Marta Vosyliūtė, muziką kuria Giedrius Puskunigis. Beje, šio spektaklio atsiradimą iniciavo spektaklio koprodiuseris – aktorių Viktoro Šinkariuko, Sigito Šidlausko ir Godos Piktytės dar 1999 m. įkurta VšĮ „Mens publica“.

Savo pjesėje radikalus ir draustas Austrijoje dramaturgas Thomas Bernhardas griauna mitą apie XX a. filosofijos genijų Ludwigą Wittgensteiną (1889-1951). Didysis filosofas čia parodomas namų aplinkoje su dviem savo seserimis. Tačiau ne buitinės detalės ar gyvenimo būdas atskleidžia asmenybę. Spektaklio kūrėjai koncentruojasi į kokybiškai naujo žmogaus paveikslo sukūrimą – jausmingo žmogaus, norinčio suvokti save ir kitą, žmogaus, mokančio ir galinčio mėgautis menu, žodžiu, poelgiu. „Į pasaulį visi ateina talentingi, bet kažkodėl gyvenime viskas krenta iš rankų – sugebame nebent „perstumdyti baldus“ (ir tai ne visi). Mums rūpi šiuolaikinėje vartotojiškoje visuomenėje sužadinti kokybiškesnio gyvenimo – taip pat ir meno – poreikį“, – sako režisierius.

Ilse Ritter ir Kirsten Dene pirmajame pjesės pastatyme. Nuotrauka iš www.monikarittershaus.de

Bernhardas pjesę, pirmąkart režisuotą Vienos miesto teatre garsaus režisieriaus Clauso Peymanno 1986 m., pavadino pirmųjų trijų garsių austrų aktorių, vaidinusių joje Ilses Ritter, Kirsten Dene und Gerto Vosso, vardais. Todėl, anot režisieriaus Vizgiros, spektaklis skiriamas trims talentingiems Kauno aktoriams: Šidlauskui, Stubraitei ir Piktytei. „Pietūs su Liudviku“ – tai ir žaidimas aktorių meistriškumu.

Kauno dramos teatras gyvena itin sudėtingą laikotarpį – dėl rekonstrukcijos Didžiojoje teatro saleje bus rodomi tik du spektakliai – „Nusikaltimas ir bausmė“ bei „Nusiaubta šalis“, kuriuos žiūrovai stebi sėdėdami scenoje. Kitus Didžiosios scenos spektaklius teatras rodys „Girstučio“ kultūros centro salėje, o Ilgoji ir Sriubos teatro salės veiks kaip įprasta.

Teatras naująjį sezoną pradėjo ne tik gastrolėmis Vakarų Lietuvoje, bet ir trijų premjerų repeticijomis. Antroje spalio pusėje režisierė Ramunė Kudzmanaitė pristatys Šiuolaikinės lietuvių dramos panoramoje praėjusį pavasarį skaitytos jauno dramaturgo Mariaus Macevičiaus pjesės „Antoškos kartoškos“ pastatymą. Lapkričio pradžioje režisierius Gintaras Varnas išleis dar vieną premjerą iš Panoramos repertuaro – paaugliams skirtą Aistės Ptakauskaitės „Be pypsiukų“ (buvusi „Tiesos paukštė“), kurią vaidina Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Gintaro Varno kurso studentai. Antroje lapkričio pusėje planuojama režisieriaus Valiaus Tertelio statomo spektaklio pagal Maksimo Gorkio pjesę „Dugne“ premjera.

Keletas siurprizų žiūrovų laukia ir po Naujųjų metų, o tuo tarpu teatras, atidarydamas savo kasą, atkreipia dėmesį į tai, kad tas pats spektaklis nuo šiol bus rodomas keletą dienų iš eilės ir į sceną grįš tik po ilgesnio laiko tarpo.

Kauno dramos teatro, Menų faktūros inf.

Naujienos