Savaitgalį Lietuvos nacionalinio dramos teatro kalba buvo šokio kalba, o ja įvairiausių šokio stilių ir formų kompozicijomis kalbėjo 250 Vilniaus miesto šokio teatro ir mokyklos „Low Air“ šokėjų, kurie lipdami į sceną kalbino daugiau kaip 700 žiūrovų. Tradicinis Vilniaus miestą reprezentuojantis kultūrinis renginys tapo unikalia galimybe teatro erdvėje susitikti jaunam ir amžėjančiam, dideliam ir smulkiam, patyrusiam ir naujokui, profesiją turinčiam ar jos ieškančiam žmogui.
Sausio 24 d., Vilniaus miesto šokio teatro ir mokyklos „Low Air“ įkūrėjams Airidai Gudaitei ir Laurynui Žakevičiui už nuopelnus ugdant visuomenę per šokį buvo įteiktas aukščiausias Vilniaus miesto įvertinimas – Šv. Kristoforo statulėlė, o sekmadienį, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre šokio kūrėjai ir patys skyrė kasmetines edukacines stipendijas perspektyviausiems ir pažangiausiems šokio bendruomenės nariams. Stipendijas laureatams įteikė Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė.
Kiekvienais metais rengiamas šokio kompozicijų vakaras „Didysis metų įvykis“ šįkart pakvietė atkreipti dėmesį į šokį, kaip kalbą. „Šokio informacija yra neverbalinė, ji kerta laiko ir geografines ribas, tampa visapusiška kalba per įvairius mūsų kūnus, naujas situacijas ir kontekstus. Kūno kalba galime išreikšti džiaugsmą ir liūdesį, reflektuoti kasdienybę, mūsų emocijas, socialines ar politines problemas ir aktualijas. Per ją laisviau susipažįstame ir giliau pažįstame savo kūnus. Šokiu galime apkabinti ir padrąsinti kitą“, – mintimis apie pokalbio kūnais temos pasirinkimą dalijasi Airida Gudaitė.
Pirmą kartą „Didysis metų įvykis“ įvyko Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, kurio scenoje „Low Air“ šokio teatro ir mokyklos šokėjai, šokio mylėtojai be amžiaus ribų, pristatė hiphopo, hauso, breiko, waackingo, džiazo, šiuolaikinio šokio, šiuolaikinio baleto ir kitų šokio stilių ir estetikų pasirodymus. Organizatoriai džiaugiasi, kad besidominčiųjų šokiu vis daugėja, o šokio mokyklos mokinių skaičius kasmet auga. Siekdami sudaryti lygias galimybes pristatyti ir pamatyti šokį kiekvienam, „Low Air“ persikėlė iš „Menų spaustuvės“ į didesnę erdvę. Tai kartu rodo ir augantį visuomenės interesą patirti kultūrą per kūno kalbą ir šokį, o tam reikalingos šiai sričiai pritaikytos scenos ir erdvės.
„Low Air“ skiriama edukacinė stipendija yra viena iš priemonių, sudarančių galimybes šokėjams tobulėti šioje srityje ir galbūt pasirinkti scenos menus kaip profesiją. Pasiteiravus apie stipendijos įsteigimo pradžią, Laurynas pasidalijo mintimis: „Žinojimas, kad esi matomas ir vertinamas yra labai svarbus ir gali turėti esminės įtakos renkantis ateities kryptį. Mūsų šokio kelionėje veiklą, kurią nuolat transformavome ir plėtėme, nuosekliai skatino vieni ar kiti šokio ir kultūros žmonės. Savo dėmesiu palaikė ir žiūrovai bei šokio edukacijos lankytojai. Norėdami, o šiandien ir turėdami tam galimybes, siekiame sukurti platformą perspektyviausiems ir pažangiausiems „Low Air“ šokio bendruomenės nariams žengti drąsiau į savęs ugdymą per šokį. Šių metų laureatai prisijungs prie daugiau nei 20 „Low Air“ alumnų, kurie naršo šokio universitetus ir teatrus visoje Europoje bei taip garsina Vilniaus ir Lietuvos vardą. Kalbant apie estetikos atpažįstamumą ir lietuvių šokėjų braižą, tenka maloniai nustebti, kai į užsienio scenos menų mokyklas stojantieji, iš atrankų parsiveža žinutes, kad jų šokio kokybės yra lowairiško. Matyt, visi drauge esame teisingame kelyje.“
Šiemet perspektyviausiu „Low Air“ šokio mokyklos mokiniu tapo breiką šokantis Rapolas Jauniškis. Paklaustas, kaip jaučiasi gavęs šią stipendiją, jis pasidalijo įspūdžiais: „Low Air“ šoku daugiau nei pusę savo gyvenimo, daugiau nei pusę gyvenimo čia esu laukiamas ir gerbiamas, daugiau nei pusę gyvenimo mokausi iš profesionalių šokėjų, pedagogų, mentorių ir draugų. Jaučiuosi dėkingas ir vertinu bendruomenę, kurią šokio kalba sukūrė Airida ir Laurynas. Matau kaip auga „Low Air“, o jie mato, kaip aš augu.“
„Low Air“ mokyklos Metų pažangiausia mokine tapo Džemilė Šaltenytė, kuri šiais metais jau pradėjo šokio studijų pasirinkimo ir stojimo užsienyje procesą. „Low Air“ stipendijos įteikimas leidžia pasijusti labai matoma, labai pastebėta, svarbia ir palaikoma. Dažnai pastangos būtent šokio pamokose pasilieka tarp tų salės sienų, o padarytą progresą gali pastebėti tik tu pats ar tavo mokytojas. Džiugu žinoti, kad esi matoma, globojama ir skatinama tobulėti. Ši stipendija ne tik motyvuoja, skatina žingeidumą, bet ir suteikia finansinę paramą, reikalingą tobulėti ir siekti tolesnių tikslų“, – sujaudinta dalijosi Džemilė Šaltenytė.
Speciali „Low Air“ padėka už atsidavimą ir lyderystę įteikta šokėjai, jaunosios kartos kūrėjai ir šokio projektų koordinatorei Gretai Snitkutei. „Gretos atsidavimas ir pastangos kuriant nuoširdų dialogą tarp bendruomenės narių, nesustabdoma lyderystė įgyvendinant įvairialypę šokio mokyklos ir teatro veiklą, įkvepiantis jaunosios kartos balso atstovavimas yra matomi, be galo vertinami bei yra neatsiejama Vilniaus miesto šokio teatro ir mokyklos „Low Air“ dalis“, – apibūdindami kolegės savybes dalijosi Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius.
Kaip ir kiekvienais metais, Vilniaus miesto šokio teatras ir mokykla „Low Air“ ne tik pastebi ir įvertina perspektyviausius bei pažangiausius šokėjus, tačiau nuolat siekdami plėsti auditorijas kviečia besidominčius stebėti profesionalius šokio spektaklius. Vasario 7 d., „Menų spaustuvėje“, spektaklyje „Tiesa-Drąsa“ į sceną lips choreografai ir šokėjai Ema Senkuvienė, Marius Eidrigevičius ir Greta Snitkutė. Toliau šokio įgūdžių lavinimas ir tinklaveika tęsis jau dešimtą kartą vykstančiame tarptautiniame žiemos šokio susitikime „Kolonija“. Šiais metais šokio susitikimas įvyks vasario 10-16 dienomis, Nidos meno kolonijoje.
Vilniaus miesto šokio teatro ir mokyklos „Low Air“ projektų įgyvendinimą ir sklaidą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
„Low Air“ informacija