Gegužę Vilniuje – Estijos nacionalinės operos spektakliai

2018-04-16 menufaktura.lt
Ryškiausia 2013 m. Estijos premjera pripažintas Richardo Wagnerio „Tanhoizeris“. Rengėjų archyvo nuotrauka
Ryškiausia 2013 m. Estijos premjera pripažintas Richardo Wagnerio „Tanhoizeris“. Rengėjų archyvo nuotrauka

aA

Svečiai iš Talino lietuvius nutarė pradžiuginti Richardo Wagnerio opera „Tanhoizeris“, žymiausiu estų nacionaliniu baletu „Goblinas“ ir šiuolaikinio šokio pastatymu „Geismų tramvajus“. Estijos nacionalinės operos spektakliai gegužės 15-17 dienomis bus rodomi Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Minėdami Baltijos šalių nepriklausomybės atkūrimo 100-mečių sukaktis, Estijos, Latvijos ir Lietuvos nacionaliniai operos ir baleto teatrai sutarė apsikeisti gastroliniais spektakliais. Kiekvienas iš jų kaimynams parodys po vieną operos, vieną baleto pastatymą ir vieną nacionalinį veikalą iš savojo repertuaro.

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras šių metų birželio 7-9 dienomis Taline rodys operą Giuseppe´s Verdi operą „Don Karlas“, Giedriaus Kuprevičiaus baletą „Čiurlionis“ bei Sergejaus Prokofjevo baletą „Romeo ir Džuljeta“, o spalio 3-5 dienomis Rygoje - „Don Karlą“, „Čiurlionį“ ir choreografo Mauro Bigonzetti baletą „Piaf“.

Tuo tarpu Vilniuje pirmieji viešės estai, kurie gegužės 15-17 dienomis LNOBT parodys tris savojo repertuaro spektaklius: Richardo Wagnerio operą „Tanhoizeris“, Eduardo Tubino baletą „Goblinas“ ir kompozitoriaus Peterio Salemo baletą „Geismų tramvajus“.

Pastarasis - naujausias iš atvežamų spektaklių: „Geismų tramvajaus“ premjera Taline įvyko pernai lapkritį. Pagal garsiąją dramaturgo Tennessee Williamso pjesę jį kartu kūrė dramos bei kino režisierė Nancy Meckler (JAV/JK) ir choreografė Annabelle Lopez Ochoa (Belgija/Olandija). Jos abi parašė ir baleto libretą, kuriam muziką pateikė britų kompozitorius Peteris Salemas. Ir nors pasaulinė šios komandos „Geismų tramvajaus“ premjera 2012 m. įvyko Škotijos baleto trupėje, prie jos ištakų prisidėjo ir Estija: mat pagrindinis Blanšos Diubua vaidmuo nuo pat pradžių buvo „matuojamas“ tuometinei Škotijos baleto trupės primabalerinai estei Eve Mutso. Vilniuje šį vaidmenį greičiausiai šoks iš Baltarusijos kilusi Estijos teatro primabalerina Alena Shkatula.

„Goblinas“ laikomas pirmuoju estų nacionaliniu baletu, kuriam buvo sukurta originali muzika. Šio baleto pirmoji premjera 1943 m. buvo parodyta Tartu „Vanemuine“ teatre. Netrukus po to baleto muzikos autorius ir premjeros dirigentas Eduardas Tubinas (1905-1982) kartu su šeima emigravo į Švediją, taip išvengdamas sovietų valdžios. Baleto muzikoje atpažįstamos estų liaudies melodijos, o libretui buvo pasirinkta pasaka apie mitologinį personažą Gobliną, kuris goduoliams padeda krauti turtus. Naujausiame 2015 m. pastatyme, kurį sukūrė estų choreografė Marina Kesler, Goblinas yra ne tiek personažas, kiek šiuolaikinių žmonių smegenyse skambantis vidinis balsas, trukdantis pasitenkinti sukauptomis gėrybėmis.

Vienintelė estų atvežama opera - ryškiausia 2013 m. Estijos premjera pripažintas Richardo Wagnerio „Tanhoizeris“. Šis pastatymas pasižymi masyviomis ir estetiškomis britės Leslie Travers kurtomis dekoracijomis. Jos tautiečio režisieriaus Davido Slaterio pasirinktas operos raktas - tai, kad aistringosios Veneros ir dorovingosios Elžbietos partijos patikėtos tam pačiam sopranui (Vilniuje turėtume girdėti solistę Heli Veskus). Pagrindinę Tanhoizerio partiją atliks žymus estų tenoras Mati Turi, o Volframo fon Ešenbacho - baritonas Rauno Elpas.

Tai bus antrosios Estijos nacionalinės operos gastrolės Vilniuje. Pirmosios buvo surengtos 2011 m. rugsėjį, kai estai lietuviams parodė net 5 spektaklius: Giacomo Puccini operas „Toska“ ir „Bohema“, Sergejaus Prokofjevo operą „Meilė trims apelsinams“, baletą „Manon“ pagal Jules´o Massenet muziką ir choreografo Davido Nixono darbą „Trys muškietininkai“. 

Naujienos