Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) išrinktas Europos dramaturgų rezidencijos konkurso laimėtojas. Šiemet, komisijos nuomone, įdomiausią idėją pateikė teatro kritikė, dramaturgė Kristina Steiblytė, ji jau kitą mėnesį keliaus į Madridą, kur vyks pirmasis rezidentų susitikimas. Europos dramaturgų rezidencijos programą kartu su LNDT įgyvendina Ispanijos nacionalinis teatras, Maksimo Gorkio teatras Berlyne, Karališkasis flamandų teatras Briuselyje, Zagrebo jaunimo teatras ir tarptautinis šiuolaikinio meno ir rašymo festivalis „Actoral“ Marselyje.
„Esame tretieji, išsirinkę savo atstovą į Europos rezidentų programą, vasario pabaigoje dar laukiame žinių iš Kroatijos (akimirką pasijaučiau, lyg kalbėčiau apie „Euroviziją“). Kartu su Kristina Steiblyte Europos kontekstus tyrinės ir savo idėjas „apie ryšį“ plėtos Aya Sabi (Karališkasis flamandų teatras Briuselyje) ir Mariana de la Mata (Ispanijos nacionalinis teatras). Kasmet vykstant šiam konkursui galvoju, kad tai yra kaip gaivaus oro gurkšnis – tiek įdomių kūrėjų ir jų idėjų pasiekia mus ir išjudina iš kasdienybės. Šįkart rinkomės iš devyniolikos menininkų, pateikusių savo sumanymus tema „Apie ryšį“. Buvo akivaizdu, kad ir pati tema dalyviams yra svarbi šiais nerimastingais laikais. Kristinos Steiblytės pasiūlytas dramaturginio kūrinio sumanymas visiems komisijos nariams pasirodė geriausiai atliepiantis šį laiką – kai kiekviename žingsnyje mus lydinčios technologijos, batalijos socialiniuose tinkluose, o ir tikri mūšiai visai netoli mūsų aptraukia tuo sunkiai nukrapštomu nuovargio šešėliu, ieškoti atsinaujinančio ryšio per giluminį ir daugiaplotmį žmogaus ir miško dialogą patraukė kaip puiki dvasinio išgyvenimo strategija“, – pasakoja Agnė Pulokaitė, komisijos narė, programos kuratorė.
Laimėtoją išrinko komisija, kurią sudarė LNDT meno vadovė, režisierė Eglė Švedkauskaitė, LNDT edukacinių projektų koordinatorė, teatrologė Rimgailė Renevytė, LNDT režisierių asistentas, aktorius Rokas Lažaunykas, LNDT trupės aktorius Gediminas Rimeika, Europos rezidencijų programos kuratorė Agnė Pulokaitė. Europos rezidencijų programos konkurse buvo kviečiami dalyvauti dramaturgai, scenaristai, rašytojai, scenos meno profesionalai, viešai pristatę ne mažiau kaip du kūrinius scenai (įskaitant kino scenarijus).
„Konkurso dalyviai pateikė labai įvairialypes idėjas, tarp kurių vis dėlto ryškėjo keli bendri motyvai: dėmesys ekologijai, technologijoms, socialinėms traumoms ir žmogaus tapatybei šiuolaikinėje visuomenėje. Ne vienas konkurso dalyvis turėjo stiprų asmeninį ryšį su savo siūloma tema, o tai suteikia dramaturgijai autentiškumo. Apskritai, sakyčiau, kad konkurse dominavo idėjinis ir konceptualus teatras, o ne tradicinė dramaturgija – tai gali būti tiek privalumas, tiek iššūkis, priklauso nuo to, kiek autoriai pasiruošę plėtoti savo kūrinius bendradarbiaudami su teatro komanda“, – apie konkursą pasakojo vienas iš komisijos narių, aktorius ir režisierius Gediminas Rimeika.
Iš 19-os pateiktų idėjų aprašymų komisija laimėtoja išrinko teatrologę Kristiną Steiblytę, pasiūliusią kūrinį apie biologinę, ekonominę ir kultūrinę miško svarbą. Kristina Steiblytė Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultete yra įgijusi bakalauro ir magistro laipsnius, ten pat siekia tapti menotyros mokslų daktare. Ji užsiima ir kūrybine veikla kaip dramaturgė, bendradarbiaudama su dramos ir šokio spektaklių kūrėjais. Naują pjesę autorė ketina rašyti pasitelkdama dokumentiką, mitologiją ir mokslinę fantastiką bei kviesti žmogų tapti miško sargu.
„Vaikščiodama miške visada jaučiu, kad esu kažko didesnio už mane dalis. Jaučiu nesutraukomus ryšius su matomais ar besislepiančiais gyviais ir augalais, su mūsų istorija, kurios ženklų miškuose gausu, su liaudies pasakojimais ir mitais apie miškuose gyvenančias būtybes. Atsitiktinai aptikta Donnos Haraway antropoceno kritika padėjo suprasti, koks svarbus šis ryšys jei norime savo ir kitų gyvybės rūšių išgyvenimo, ateities. Labai džiaugiuosi aš ir ne ką mažiau mano šuo Bruknė, kad toliau tyrinėsime miškus, kursime ryšius ir galėsime savo atradimais pasidalinti“, – sako konkurso laimėtoja.
Kristina Steiblytė su kolegomis iš Belgijos, Ispanijos ir Kroatijos plėtos savo sumanymą keturiose savaitės trukmės rezidencijose: pirmasis susitikimas Madride vyks kovo mėnesį, rezidencija Zagrebe numatyta gegužę, Briuselyje – rugsėjo pradžioje, o Marselyje – spalį. Programos pabaigoje kiekvienas iš dalyvių pristatys savo gimtąja kalba parašytą dramaturginį tekstą, kurie profesionalų bus išversti į anglų kalbą. Kristinos sukurtas tekstas bus pristatomas šiuolaikinės dramaturgijos festivalyje „Versmė“ 2025 m. lapkritį, o 2026 metais – galbūt ir partnerių scenose.
Pernai šį konkursą, įveikęs 15-ką konkurentų, laimėjo Karolis Kaupinis. Jis savo idėją taip pat plėtojo keturiuose Europos miestuose. 2024 m. lapkritį K. Kaupinio parašyta pjesė apie teatro kūrėjų pastangas atkurti legendinį teatro spektaklį „Lietuvių mirties pranešimai. Vieno spektaklio istorija“ buvo perskaityta „Versmės“ festivalyje ir sulaukė palankių atsiliepimų. Planuojama, kad pagal šį kūrinį LNDT bus kuriamas spektaklis, kurį režisuos pats autorius, ir kurio premjera įvyks 2026 metais.
LNDT informacija