Egzotiški OKT maršrutai: Melburnas – Pekinas

2008-10-23 Menų faktūra
Italų picerijos egzotika Australijai ir Kinijai. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

aA

Vakar naktį Australijoje, Melburno tarptautiniame menų festivalyje buvo suvaidintas pirmasis OKT/Vilniaus miesto teatro „Įstabiosios ir graudžiosios Romeo ir Džuljetos istorijos“ spektaklis. Festivalio tinklapyje atsiradusi blicrecenzija prasideda žodžiais „Triumfas! Pasigėrėtina!“ , o baigiasi „pasižiūrėti būtina“. Dar keturi „Romeo ir Džuljetos“ spektakliai Melburno Menų centro teatre (Arts Center Playhouse) bus vaidinami spalio 23, 24 ir 25 dienomis. Oskaro Koršunovo režisuotas spektaklis festivalio programoje iš viso bus suvaidintas penkis kartus: keturiuose vakariniuose ir viename dieniniame seanse. Po 23 dienos spektaklio vyks žiūrovų susitikimas su spektaklio kūrėjais.

Tai pirmas kartas, kai į šį prestižinį festivalį kviečiama vaidinti trupė iš Lietuvos. OKT „Romeo ir Džuljetai“ skirtos baigiamosios spalio 9-25 dieną vykstančio festivalio dienos.

Svarbiausias Australijoje Melburno tarptautinis menų festivalis (Melbourne International Arts Festival) organizuojamas kasmet spalio mėnesį nuo 1986 metų. Jo programoje – teatro, šokio, muzikos, vizualiųjų menų ir multimedijos renginiai, kuriuose apsilanko (praėjusių metų duomenimis) beveik pusė milijono žiūrovų.

Šių metų festivalyje dalyvauja tokie pasaulinio garso kolektyvai kaip „Schönberg Ensemble“ su superžvaigžde sopranu Barbara Hanningan, viena prestižiškiausių šiuolaikinio šokio trupė iš Izraelio „Batsheva Dance Company“, vilniečiams iš „Sirenų“ festivalio žinoma belgų trupė „Victoria“ su spektakliu „Naktis po dienos“ (That night follows day), režisuota Timo Etchellso ir kt. Festivalio programoje – keletas absoliučiai išskirtinių vakarų: amerikiečių kompozitoriaus Philipo Glasso koncertas, įkvėptas kito tos pačios kartos menininko, poeto ir dainininko kanadiečio Leonardo Coheno „Ilgesio knygos“ (Book of Longing), taip pat poezijos ir muzikos vakaras, dedikuotas Allenui Ginsbergui, kur poeto eiles skaito jo bičiuliai – poetė ir vokalistė Patti Smith, skambina kompozitorius Philipas Glassas. Beje, festivalyje surengti ir du pačios Patti Smith koncertai, parodytas ir filmas apie pačią Patti Smith „Gyvenimo svajonė“ (Dream of Life), eksponuojamos fotografijos, darytos kuriant filmą.

OKT „Romeo ir Džuljeta“ atsidūrė neeilinių menininkų darbų kontekste. O ir pačios trupės gastrolės šįkart ypatingos – suvaidinusi spektaklius Melburne trupė skris tiesiai į Kiniją, Pekiną. Čia Nacionaliniame teatre lapkričio 1 ir 2 dienomis bus suvaidinti dar du „Įstabiosios ir graudžiosios Romeo ir Džuljetos istorijos“ spektakliai (tiesa, atskridę į Pekiną aktoriai dar turės sulaukti Jūratės Paulėkaitės sukurtų dekoracijų – jos bus plukdomos vandenynu).

Pekine OKT „Romeo ir Džuljeta“ pateks į visiškai kitokį kontekstą – nebus perdaug svaru pavadinti jį egzotišku. Kinijos nacionalinio teatro organizuojamame festivalyje, skirtame Williamo Shakespeare‘o 444-osioms gimimo metinėms, vaidins skirtingų tradicijų šalių teatrai. Pats Kinijos nacionalinis teatras festivaliui paruošė „Karaliaus Lyro“ interpretaciją pavadinimu „Mingas“: pjesės veiksmas perkeltas į kinų Mingų dinastiją, vietoj trijų Lyro dukterų radosi trys Mingo sūnūs. Britų teatras TNT atveža „Užsispyrėlės sutramdymą“, Korėjos Respublikos teatras – „Romeo ir Džuljetą“, taip pat laukia dvi „Hamleto“ interpretacijos – kinų ir Kazachstano Astanos M.Gorkio vardo Rusų dramos teatro. Kaip ir Melburne, OKT/Vilniaus miesto teatro spektakliai numatyti festivalio uždarymui.

Lapkričio 12-13 dienomis OKT dar vaidins Gruzijoje, Tbilisyje – vėlgi Shakepeare‘ą, „Vasarvidžio nakties sapną“. O jau lapkričio 20-22 d. Vilniuje, Menų spaustuvėje, bus pristatyta lietuviškoji „Hamleto“ premjera.

OKT/Vilniaus miesto teatro inf.

Naujienos