Besibaigiantys 2019 metai dar kartą patvirtino šokio teatro „Dansema“ spektaklių vaikams paklausą visame pasaulyje: reikšmingos gastrolės užsienyje, pakartotiniai kvietimai į jau lankytus festivalius ir iki šiol nelankytas šalis, kelionės po Lietuvos miestus ir miestelius bei ypatingos premjeros kūdikiams.
Šokio spektakliai Lietuvos ir pasaulio kūdikiams
Vykdant Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą „Šokio spektaklių kūdikiams sklaida užsienyje“, „Dansema“ šiemet aplankė net 10 šalių, kuriose savo spektaklius, skirtus mažiesiems žiūrovams iki 3 metų „Šviesiukai“, „Mozaika“, „Spalvoti žaidimai“ ir „Pievelė“ parodė 76 kartus. Gastrolių užsienyje metu aplankyti 9 tarptautiniai festivaliai - „Clonmel Junction Arts festival“, „Cairde Sligo Arts festival“ ir „Earagail Arts festival“ Airijoje, „Ricca Ricca Festa“ Japonijoje, „Pozytyvka“, „Prapremier“ ir „Take Part in Art“ Lenkijoje, „NAKS“ festivalis Estijoje, „Dans Baby Dans“ Danijoje.
„Ypač džiaugiamės naujomis savo gastrolių kryptimis, kurios atsirado dėl ilgalaikio ir nuoseklaus mūsų spektaklių sklaidos užsienyje vykdymo. Tai - Korėja, Jungtiniai Arabų Emyratai, Danija. Kitose šiemet lankytose šalyse jau esame buvę seniau, tad labai smagu, kad esame kviečiami sugrįžti ir vėl rodyti savo spektaklius Airijoje, Estijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Kinijoje ir Japonijoje“, - sako „Dansemos“ meno vadovė, choreografė Birutė Banevičiūtė.
Daugelyje aplankytų šalių „Dansema“ ne tik rodė spektaklius, bet ir vedė šokio užsiėmimus kūdikiams bei seminarus šokio profesionalams, besidomintiems ir norintiems pradėti kurti spektaklius vaikams. Paskaitų ir susitikimų metu „Dansemos“ choreografė, socialinių mokslų daktarė Birutė Banevičiūtė pristatė savo kūrybinės šokio patirties ankstyvajame amžiuje ugdymo metodiką, kuri sėkmingai yra taikoma ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse.
Tarp gastrolių užsienyje „Dansema“ nepamiršo ir Lietuvos mažųjų žiūrovų. 72 spektakliai šiemet parodyti 17-oje Lietuvos miestų bei miestelių, vykdant kitą Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą „Šiuolaikinio šokio spektaklių vaikams sklaida Lietuvoje“. Be didžiųjų šalies miestų per 2019-uosius „Dansemos“ spektaklius kūdikiams išvydo Vilniaus, Kauno ir Panevėžio rajonų mažesnių miestelių bei Biržų, Jonavos, Kelmės, Alytaus, Kretingos ir Mažeikių žiūrovai.
Metų pabaigoje, bendradarbiaujant su Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centru, Jonavoje įgyvendintas unikalus projektas. Jo metu kūdikiams skirto spektaklio „Spalvoti žaidimai“ žiūrovais tapo Jonavos senelių namų gyventojai. Tad spektaklį stebėjo jungtinė senolių, kurių amžius siekė 80 metų, ir mažylių iki 3 metų amžiaus publika. Anot vyresnių žiūrovų, šis spektaklis ir buvimas kartu su vaikais vienoje meninėje erdvėje suteikė neišdildomų įspūdžių ir leido prisiminti savo vaikystę.
Naujų tarptautinių kūrybinių bendradarbiavimų rezultatai
Šiemet pristatytos ir dvi „Dansemos“ premjeros - nauji savo forma spektakliai „Pievelė“ ir „Laikrodininkas“. „Pievelė“ - tai spektaklis-instaliacija, kurioje kūdikiams iki 18 mėn. galima tyrinėti šokį ir aplinką neribojant laiko, reikalingo mažiesiems įsitraukti į vyksmą. Šis spektaklis atkreipė užsienio festivalių prodiuserių dėmesį iš karto po premjeros vasario mėn. ir rudenį buvo pakviestas į du tarptautinius teatrų vaikams festivalius Lenkijoje ir Estijoje.
„Laikrodininkas“ - muzikinio veiksmo spektaklis, paremtas idėja apie judančius objektus, kurie skleidžia garsus, panašiai kaip įvairios laikrodžio dalys - rodyklės, skambutis, krumpliaračiai. Spektaklis ypatingas tuo, jog buvo sukurtos dvi jo versijos - lietuviška ir ukrainietiška. Projekto iniciatyva kilo iš bendradarbiavimo su „Kaunas - Europos kultūros sostinė 2022“ programa, todėl spektaklis buvo kuriamas pasitelkiant Kauno miesto ir rajono mažuosius būsimus žiūrovus. Šį projektą parėmė taip pat ir Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus bei Kauno miestų savivaldybės. Po premjeros Lietuvoje kita šio spektaklio versija parodyta Ukrainoje kartu su vietos menininkais - aktorėmis Iryna Zapolska ir Tetiana Bielousova bei kompozitoriumi ir muzikantu Mykhailo Syromlia. Šis spektaklis reikšmingai papildė ne tik Lietuvos teatro spektaklių vaikams pasiūlą, bet ir svariai prisidėjo prie spektaklių kūdikiams kultūros plėtojimo Ukrainoje.