Artėjančios Kalėdos vis primygtiniau gundo pamiršti kasdienius rūpesčius, kurių nestigo ir šiais metais, tačiau, manau, verta prisiminti, kas nutiko gera ir kam nutikti nebuvo lemta.
Gera žinia meno kūrėjams ta, kad Seimas priėmė pakeistą Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatymą ir menininkams palankias Valstybinio socialinio draudimo bei Sveikatos draudimo įstatymų pataisas. Pirmieji du įsigalios nuo 2011 sausio 1 d., o trečiasis nuo 2012 sausio 1 d.
Tad ateinančiais metais meno kūrėjo statusą turintys asmenys mokės Valstybinio socialinio draudimo mokestį nuo pusės iš savo autorinių atlyginimų gaunamų pajamų. Žinoma, jie turės mokėti 15% pajamų bei 9% privalomojo sveikatos draudimo mokesčius, tad bendra mokesčių suma bus apie 37%. Įregistravusiems individualią veiklą ir nusiteikusiems vesti buhalteriją ir deklaruoti pajamas, kaip visi smulkieji verslininkai, mokestinė aplinka būtų dar palankesnė: 5% gyventojų pajamų mokesčio su teise 30% pajamų automatiškai nusirašyti į sąnaudas, taigi faktiškai - apie 3,5% ir jau minėti Valstybinio socialinio bei privalomojo sveikatos draudimo mokesčiai, kurie drauge sudarytų apie 26%. Kaip konkrečiai šie įstatymai bus vykdomi, kaip turės elgtis autorinių atlyginimų mokėtojų buhalterijos, kaip jos identifikuos meno kūrėjus, dar negaliu pasakyti esame to užklausę Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, bet atsakymo kol kas negavome.
Minėti įstatymai taip pat numato įsteigti Meno kūrėjų socialinės apsaugos programą, kuri padės menininkams, kurių pajamų nepakanka, idant jie būtų apdrausti nuo minimalios mėnesinės algos, susimokėti trūkstamus Valstybinio socialinio (nuo 2011 metų) ir privalomojo sveikatos (nuo 2012 metų) draudimo mokesčius. Taip pat programa numato dėl įvairių priežasčių laikinai negalintiems kurti menininkams mokėti pašalpas už kūrybines prastovas, nes tik pagal autorines sutartis gaunantis pajamas asmuo negali tikėtis tokių pašalpų iš darbo biržos - jo niekas nei įdarbina, nei atleidžia iš darbo. Kaip visa tai bus daroma, dar nėra aišku, tvarka šiuo metu kuriama, tačiau tikimės, kad trūkstamus mokesčius bus padedama susimokėti ir tiems, kurie turi verslo liudijimus arba yra įregistravę individualią veiklą.
Lapkričio mėnesį menininkus išgąsdino tyliai priimtos Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisos, pagal kurias kiekvienas kūrėjas, gavęs kad ir nediduką autorinį atlyginimą užsienyje, taptų PVM mokėtoju ir turėtų mokėti šį mokestį nuo visų savo autorinių atlyginimų Lietuvoje. Tačiau buvo susigriebta laiku, JE Prezidentė paragino Seimą šią klaidą ištaisyti, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas parengė pataisas, ir Seimas jas patvirtino, atstatydamas buvusią padėtį: PVM mokėtoju tampama tada, kai pajamos viršija 100 tūkst. litų per metus.
Pakeistas Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatymas sudarys palankesnes sąlygas šį statusą įgyti jauniems kūrėjams, burtis meno kūrėjų organizacijoms.
Deja, gerų žinių neturiu mūsų pensininkams. Valdžia nesiima taisyti Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo ir laukia, kol jo galiojimo laikas pasibaigs 2011 metų gruodžio 31 dieną. Pensijos, gavus autorinius atlyginimus, ir toliau bus mažinamos pagal jame numatytus koeficientus. Tiesa, Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys buvo pateikęs Nepriklausomybės akto signatarų statuso, Valstybinių pensijų bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymų pataisas, kurias priėmus, valstybinė pensija, renta bei išmoka ligos ar motinystės atveju meno kūrėjui, gavusiam autorinį atlyginimą, nebūtų mažinama. Tačiau tame pačiame komitete opozicijos pastangomis šiems projektams pritarta nebuvo. Dabar jie svarstomi Audito komitete. Jei auditas neprieštaraus ir jų ilgai neužlaikys, gal dar šiais metais jie pateks į plenarinį posėdį.
Tačiau Kalėdos vis tiek ateis numatytu laiku. Linksmų švenčių visiems!