Kodėl gi ne 10?

2012-12-02 lrytas.lt, 2012 12 01

aA

Ramūnas Gerbutavičius

Jeigu meno kūrinys atgaivina praeitį, tai jau yra gerai. Ketvirtadienį žiūrėdamas Oskaro Koršunovo „Katedrą" atsiminiau 15 metų senumo įvykį. Nereikšmingą. Lyg ir nesusijusį su spektakliu.

Tada buvau studentas. Menotyros. Dažnai tekdavo rašyti visokius referatus, interpretacijas, kursinius darbus. Daug jų esu parašęs. Įvairiai įvertintų - ir puikiai, ir vidutiniškai. Bet užvakar Nacionaliniame dramos teatre į atmintį sugrįžo vienintelis darbas. Tai greičiausiai buvo rašinys apie paveikslą. Regis, Caravaggio „Juditą ir Holoferną". Ne taip ir svarbu. Nes tai galėjo būti net ir Justino Marcinkevičiaus dramos „Katedra" interpretacija.

„Viskas teisinga. Be klaidos. Devyni", - ištarė dėstytoja. Tada jaunatviškai pyktelėjau: „Jei viskas teisinga ir be klaidos, kodėl gi ne dešimt?" Spragtelėjau tarsi degtukas ir išsyk užgesau. Nutylėjau tą neva nuoskaudą, nes akimirksniu suvokiau, kad dėstytoja viską suprato. Juk aš slapta vyliausi ją apmauti, nors ta viltimi apgaudinėjau save. Rašydamas interpretaciją išgrūdau už durų savo tikrųjų sugebėjimų elgetą ir mėgavausi patikrintu talentu dalyti išmaldą, kaip pasakytų Franzas Kafka, iš savo vienos rankos į kitą.

Manoji interpretacija išties buvo teisinga. Be klaidos. Be netikėto minties vingio, tačiau su baime nutolti nuo aptariamo kūrinio. Be erzinančios paslapties, bet su daug tiesų, paramstytų autoritetų ramentais. Be nepagrįstai narsaus valiūkiškumo, bet su ne pagal amžių šaltu profesionalumu. Be man tada būdingo kandaus šmaikštumo, bet su dėstytojų paprastai mėgstamomis aiškiomis ir aukštomis frazėmis.

Rašydamas tą neva interpretaciją pats jutau, kad pjaunu sau galvą. Lyg Judita Holofernui. Bet naiviai vyliausi, kad dėstytojai įtiksiu ir be galvos. Juk ji mane mėgo. Dėl praeities rašinių. Dėl sugebėjimo kartkartėmis pastebėti šį tą neįprasta. Dėl jaunatviško noro kaskart verstis per galvą. Įvertinimas paliudijo, kad nuvyliau. Net ne dėstytoją. Pirmiausia save.

Klausiate, kuo čia dėta O.Koršunovo „Katedra"? Prisimindamas spektaklį galiu tiktai pakartoti dėstytojos žodžius: „Viskas teisinga. Be klaidos. Devyni." „Kodėl gi ne dešimt?" - pasiteirausite. Jei nesupratote, skaitykite nuo pradžių.

Bet pirma nueikite į „Katedrą". Ji verta dėmesio.

LRYTAS.LT

Komentarai
  • Festivaliui pasibaigus

    Iš kuklaus žanrinio renginio „Com•media“ Alytuje tapo gana solidžiu festivaliu su gausybe konkursų, kūrybinių dirbtuvių, atskiromis vaikų, jaunimo, suaugusiųjų programomis ir užsienio svečių darbais.

  • Įsimintiniausi 2024 m. teatro ir šokio įvykiai

    Kas 2024-iaisiais scenos meno lauke paliko didžiausią įspūdį – akimirkos, spektakliai, režisieriai, aktoriai ir atlikėjai, tekstai, iniciatyvos, įvykiai ir procesai? Įsimintiniausius darbus įvardijo kritikai.

  • Iš bloknoto (51)

    Pamilau tą puošnią, jaukią, spindinčią koncertų salę, po truputį pažinau visus muzikantus ir vėliau, jau profesionalioje scenoje, juos matydavau kaip artimus pažįstamus. Tarp jų buvo ir Anatolijus Šenderovas.

  • Tolimos Liudo Truikio visatos šviesa

    Neįsivaizduoju, kaip į nedidelį tekstą sutalpinti visa, ką reikėtų pasakyti apie Liudą Truikį ir jį pristatančią parodą Kaune. Ir vis dėlto pokalbį pradėčiau nuo Vilniaus, nuo Operos ir baleto teatro.

  • Aktyvizmo ar eskapizmo?

    Festivalių pavyzdžiai atskleidžia: kaip skirtingai jie gali reaguoti į kintantį pasaulį; kaip skirtingai elgtis su status quo; kokiems skirtingiems tikslams pasitelkti ilgametę festivalio patirtį ir prestižą.

  • Iš mūsų vaidybų (XXII)

    Apmaudu, jog pastaruoju metu stebėdama Varno spektaklius jaučiu didžiulį jo nepasitikėjimą žiūrovu ir kritiką, skirtą žmonėms, kurių salėje nėra, nes, kaip pats puikiai supranta, jie į teatrą nevaikšto.

  • Varėna, spalis, teatro trauka

    Ar įmanoma į regioną „nuleisti“ festivalį ir tikėtis, kad jis bus reikalingas? Tai, kad festivalis vyksta 15 metų, kad jis yra įdomus ir stiprus, rodo, jog jis pirmiausia reikalingas Varėnos žmonėms.

  • Iš bloknoto (50)

    Apie vieną svarbiausių spalio kultūrinių įvykių – Liudo Truikio parodą „Menas yra auka Kosmoso lygsvarai“. Taip pat – spektaklį „Katė ant įkaitusio skardinio stogo“ Vilniaus mažajame teatre.