Vilniaus lenkų teatras pristato spektaklį „Robčik“, pasakojantį apie „vilensko“ jaunimo kasdienybę

2024-09-16 menufaktura.lt
Scena iš spektaklio „Robčik“, režisierė Božena Sosnowska (Vilniaus lenkų teatras, 2024). Bartoszo Fratczako nuotrauka
Scena iš spektaklio „Robčik“, režisierė Božena Sosnowska (Vilniaus lenkų teatras, 2024). Bartoszo Fratczako nuotrauka

aA

Vilniaus lenkų teatras rugsėjo 25 d. 19 val. kviečia į Vilniaus kamerinį teatrą – spektaklio „Robčik“ premjerą (rež. Božena Sosnowska). Tai pirmas Lietuvoje pastatytas spektaklis, atskleidžiantis autentišką Vilniaus krašto lenkų kalbą, kuri žiūrovams suteiks nepakartojamą kultūrinę patirtį.

Spektaklis pastatytas pagal Bartoszo Połońskio romaną „Robčikas“, kuris leidžia pažvelgti į jaunimo gyvenimą Vilniuje pro dokumentikos stiklą. Romano veikėjai, kuriuos scenoje įkūnija talentingi jauni aktoriai, perteikia sudėtingus tapatybės klausimus ir kviečia žiūrovus reflektuoti jų pačių gyvenimo pasirinkimus bei vertybes.

Šio spektaklio kūrėjai ypatingą dėmesį skyrė kalbai. Romano ir spektaklio veikėjai vartoja autentišką Vilniaus lenkų slengą, kuris, kaip teigia teatro kritikė Maria Makurak, tampa pagrindu kelti klausimus apie kalbos svarbą ir jos ryšį su identitetu. „Jei, pasak Czesławo Miłoszo, žmogus tikrai būna savimi tik savo kalboje, tuomet mūsų spektaklis yra ne tik apie jos taisyklingumą, bet ir apie tapatybę“, – sako ji.

Pats romano autorius Bartoszas Połońskis teigia: „Man buvo labai svarbu, kad pasakojimas būtų įtikinamas ir realistiškas. Norėjau, kad atrodytų, jog kažkur žiūrėdamas iš šono nufilmavau personažus ir juos pateikiau, iškirpdamas ir palikdamas tik svarbiausias dalis – dėl to jaučiamas realistiškumas, dokumentiškumas“. Ši autentiškumo siekiamybė matyti ir spektaklyje, kuris žiūrovams suteikia galimybę pažinti „vilensko“ jaunimo kasdienybę be jokių filtrų.

Donatas Puslys, apžvelgdamas romaną „Robčikas“, pabrėžia, kad šis kūrinys išsiskiria egzotika ir kviečia lietuvius susipažinti su vadinamaisiais „tuteišais“ bei įveikti istorinių ir kultūrinių stereotipų barjerus. „Romane gausu tokio juoko, kuris suartina žmones ir leidžia pamatyti asmenybes su visais jų iššūkiais, viltimis ir skausmais“, – teigia jis.

Filosofas Viktoras Bachmetjevas pastebi, kad „Robčikas“ nėra vien tik egzotika, bet ir drąsi Vilniaus tikrovės analizė. „Robčiko“ laikas yra dabar, vieta yra čia (Naujanai, Pilsudskio kapas, Mickevičiaus paminklas, Pašilai), kalba – ta, kuria nebūtinai kalbame, bet kurią girdime nuolat: iš autoservisų darbuotojų, taksistų ir pan. Šis artumas knygai neleis išpopuliarėti – tokio Vilniaus mes nenorime matyti... Man gi, priešingai, toks Vilnius pats įdomiausias, tad ir romaną perskaičiau su malonumu“. Tokia artima, nenušlifuota Vilniaus kasdienybė, pasak Bachmetjevo, daro kūrinį nepatogų, bet būtent dėl to – tikrą ir vertą patyrimo.

Spektaklio premjera – tai ne tik proga susipažinti su „vilensko“ jaunimo kasdienybe, bet ir pasinerti į emocinį, kultūrinį bei kalbinį Vilniaus pasaulį.

Spektaklio informacija:
Data: 2024 m. rugsėjo 25 d.
Vieta: Vilniaus kamerinis teatras (Konstitucijos pr. 23, Vilnius)
Laikas: 19:00
Bilietai: https://tickets.paysera.com/lt-LT/event/robczik-polski-teatr-w-wilnie-a859 

Kviečiame visus prisijungti prie šios unikalios teatro patirties ir pasinerti į „Robčiko“ pasaulį – jausmingą, išskirtinį ir kviečiantį pamąstyti apie kultūrinius ryšius ir savo tapatybę.

Vilniaus lenkų teatro informacija

Anonsai