Gruodžio 3, 4 d. Juozo Miltinio dramos teatras kviečia į naujausią premjerą - kompozitoriaus ir režisieriaus Arturo Bumšteino vokalinį performansą „Big Pharma“. Kamerinėje Mažosios salės erdvėje skambės, aidės ir persipins dešimties aktorių gyvai atliekami antidepresantų vartojimo instrukcijos lapelio tekstai. Juos iš pirmo žvilgsnio minimalistinėmis garso kompozicijomis papildantis A. Bumšteinas pasakoja norėjęs koncentruoti dėmesį į šiandienos vaistų vartojimo rituališkumą.
„Iš tiesų, būtent tai ir vyksta scenoje“, - sako kompozitorius, paklaustas apie vyksmą, kurio pagrindas - aktorių skaitomas vaistų instrukcijos lapelis. Kaip ir visi A. Bumšteino kūriniai, šis performansas pripildytas jam būdingu susikaupimu, kuris, lyg hipnozės seanso metu, įsiskverbia į klausytojo / žiūrovo sąmonę ir konceptualias kompozicijas paverčia emociškai paveikiomis. Kartojami lyg malda, farmacininkų pramonės vartojami sakiniai ima keisti prigimtį, o kitų, galbūt, niekada iki galo neperskaityti, staiga suskamba visiškai naujai. „Big Pharma“ performanso metu užduodame sau klausimą: kaip monotoniškos instrukcijos gali tapti emociškai paveikiu instrumentu?
Kūrėjai nesiekia kritikuoti ar palaikyti didžiosios farmacijos pramonės. Jų atspirties tašku tampa mūsų kasdienybė, kurioje vaistinių preparatų vartojimas daugeliui jau yra tapęs ritualu, o susidūrimai su naujomis, gyvybei pavojų nešančiomis ligomis, savaime kelia diskusijas apie pasirenkamo gydymo metodus. Iš esmės nerasime nė vienų namų, kuriuose negulėtų bent viena vaistų pakuotė, o joje - viena iš daugelio vartojimo instrukcijų, kurias, matyt, kaip ir internetines sutartis, retai kada perskaitome iki galo. Šį kartą teatre šio suglamžyto lapelio tekstas tampa libretu, iš naujo atrandančiu žmogiškumą skaičiuose, gramuose ir diagnozėse.
Dėsninga ir tai, jog performanse skamba depresijai gydyti skirtų vaistų instrukcijos. Pastarieji metai paveikė daugelio psichiką ir tyrimai rodo, jog laukiama šios ligos diagnozių pagausėjimo. Jų pasaulyje 2020 metais oficialiai buvo fiksuota 264 milijonų. „Visi žino, kas yra depresija“, - sako A. Bumšteinas, nukirsdamas bet kokią galimybę romantizuoti pasirinktą temą, ar nuslysti į didaktiką. Paradoksalu, bet pasirinkdamas formaliausią ligos dalį jis iš tiesų atveria daugeliui dažnai nepastebimas ligos ir jos gydymo detales: instrukcijose nurodomi šalutiniai poveikiai, griežtos vartojimo taisyklės ir dar daugiau detalių verčia susimąstyti ne tik apie nuo depresijos kenčiančių žmonių būseną, bet ir svarbius sprendimus, renkantis ne mažiau sudėtingą gydymo kelią.
„Big Pharma“ kūrėjai: režisierius - Arturas Bumšteinas, kostiumų dailininkė - Gailė Griciūtė, šviesų dailininkas - Renaldas Bartulis, fotografas - Arvydas Gudas, režisieriaus asistentė - Kotryna Siaurusaitytė. Vaidina: Giedrius Arlauskas, Ieva Brikė, Marius Cemnickas, Kamilė Galkutė, Donatas Kalkauskas, Ieva Labanauskaitė, Emilis Pavilionis, Jolita Skukauskaitė, Vita Šiaučiūnaitė, Gintautas Žiogas.
J. Miltinio dramos teatro informacija