Tarptautinę šokio dieną vyks renginiai, kalbantys apie šokio galias

2023-04-25 menufaktura.lt
Lietuvos šokio informacijos centras kviečia švęsti balandžio 29-ąją - Tarptautinę šokio dieną. Gintarės Žaltauskaitės nuotrauka
Lietuvos šokio informacijos centras kviečia švęsti balandžio 29-ąją - Tarptautinę šokio dieną. Gintarės Žaltauskaitės nuotrauka

aA

Tarptautinę šokio dieną - balandžio 29-ąją - Lietuvos šokio informacijos centras (LŠIC) visus, kurie vertina šokį, kvies į renginius, dedikuotus keturiems pagrindiniams šokio aspektams: šokiui kaip kūrybiniam procesui, saviraiškai, komunikacijai tarp žmonių ir sričių, bei šokiui, kaip gyvenimo šventei.

Šokiui kviečiantis festivalis

„Švęsdami šokio dieną, nuoširdžiai skelbiame žinutę, kurią bandome perteikti visais šios dienos renginiais - šokis gali be galo daug! Savy talpindamas kuriantį, komunikuojantį, patyrimą ir pažinimą skatinantį poveikį - šokis, kaip meno rūšis, yra prieinamas kiekvienam! Todėl sveikiname visus šokančius, kuriančius šokį, mėgstančius jį ir dar neatradusius šokėjų savyje!“, - šiuolaikinio šokio bendruomenės vardu visuomenę sveikina Lietuvos šokio informacijos centro ir šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ vadovė Gintarė Masteikaitė.

Tarptautinė šokio diena sutampa ir su Vilniuje, Ukmergėje ir Žagarėje vyksiančio tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ pirmosiomis dienomis (04.26-05.14). Balandžio 29 dieną, apsilankę šokio dienos renginiuose, norintys vakare galės pasirinkti vieną iš dviejų festivalio pasirodymų: Nacionalinėje dailės galerijoje, 18 val. stebėti katalonų šokėjos Ainos Alegre kūrinį FANDANGO & OTHER CADENCES - STUDY 4, arba 19 val., „Menų spaustuvėje“ patirti itin jautrų Norvegijos kūrėjo Danielio Mariblancos darbą - 71BODIES 1DANCE.

Aina Alegre kartu su draugu ir choreografu Yannicko Hugrono papasakos apie baskų liaudies šokių šokėjo patirtį, ners į savo praeitį, į fizinę atmintį ir sukurs istoriją su keliomis spragomis ir laiko kišenėmis, leidžiančiomis suaktyvinti vaizduotę. O 71BODIES 1DANCE tarpdisciplininė, choreografinė Danielio Mariblancos iniciatyva papasakos 71 asmeninę istoriją, kuriomis pasidalijo Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje ir Ispanijoje gyvenantys translyčiai ir lyties neatitinkantys asmenys. Šokio spektaklis bus palydėtas „Black (Little) Boxes“ instaliacijomis, skirtomis ištrinti atstumą ir kurti artumo emociją tarp veikėjo ir žiūrovo. Žiūrovai taps vieno iš 12 veikėjų pasakojimo ir (arba) gyvenimo akimirkos dalyviais. 

Gydantis šokis

Apie šokį, kaip savairaišką ir būdą gerinti fizinę bei emocinę būklę (pripažintą tarptautinių organizacijų, tokių kaip PSO), jau dešimtmetį kalba bendruomenė „Dance Well“, kuri šiais metais, minėdama šokio dieną, pasirinko stabdyti gyvenimo tempą, savo šokėjus pakviesdama šokti pėsčiųjų perėjose. Tarptautinė „Dance Well“ bendruomenė savo kanaluose pasidalins trumpais filmais, kuriuos kūrė kartu su 8 organizacijomis iš 5 Europos šalių (tarp kurių yra ir Lietuva) - kaip sustabdę eismą ir greitą šiuolaikinį gyvenimo ritmą perėjose šoko judėjimo sutrikimų turintys žmonės. Lietuvos „Dance Well“ užsiėmimų dalyviams šis šokis perėjose buvo pirmasis projekto pagrindu įvykdytas viešas pasirodymas.

„Būdami iniciatyvos „Dance Well“ dalimi, jau ne pirmus metus jaučiame prasmę komunikuoti būtent šį šokio aspektą - išryškinti šokio svarbą įvairių visuomenės narių sveikatai ir gerovei“, - kalba Lietuvos šokio informacijos centro vadovė Gintarė Masteikaitė.

Europos choreografų, menininkų, šokio organizacijose dirbančių specialistų, mokslininkų ir medicinos atstovų bendruomenė, pasitelkdama kūrybos procesus, šokio technikas bei tarptautinę patirtį, skatina Parkinsono liga sergančių ir kitų judėjimo sutrikimų turinčių žmonių integraciją visuomenėje, kultūrinį dialogą bei kultūros, kaip vieno iš (savi)pagalbos įrankių, įgalinimą. 

Glaudžiai bendradarbiaujant su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi bei Kauno apskrities Parkinsono draugija, Lietuvoje nuo šių metų pradžios jau suorganizuota 15 užsiėmimų, skirtų Parkinsono liga sergantiems ir kitų judėjimo sutrikimų turintiems žmonėms. Užsiėmimus veda nepriklausomi Lietuvoje veikiantys šokėjai ir choreografai: Adrianas Carlo Bibiano, Erika Vizbaraitė, Gabija Blochina, Goda Laurinavičiūtė, Mantas Stabačinskas, Marius Pinigis. Ši profesionalų komanda nuolat bendrauja su tarptautine „Dance Well“ bendruomene, dalyvauja mokymuose, veiklos aptarimuose, dalijasi savo naudojamais metodais bei su kolegomis plėtoja naujus įrankius dirbdami judėjimo sutrikimų turinčių žmonių šiuolaikinio šokio užsiėmimuose.

Kuriantis šokis

Trečiasis tarptautinės šokio dienos akcentas - šokio dramaturgo ir kuratoriaus Thomaso Schauppo (Vokietija) sugrįžimas į Lietuvą! Balandžio 29 d., 10.30-13.30 val. „Menų spaustuvėje“ vyks nemokamas T. Schauppo seminaras, kurio metu visi norintys profesionalūs ir pradedantys šokio menininkai, šokio mokytojai, kitų scenos meno atstovai ners gilyn į dramaturgijos vandenis ir bandys tiesti tiltus tarp meno kūrinio ir žiūrovo bei ugdyti kūrybinį ir kritinį mąstymą. Šokio dramaturgas Thomasas Schauppas dėsto aukštosiose meno mokyklose Berlyne, Reikjavike, Pekine ir yra vienas iš seminarų bei tinklalaidžių „Kontekstualizuojant šokį“ kuratorių.

Komunikuojantis šokis

O balandžio 29 d., 15 val., Vilniaus miesto žiūrovai kviečiami į ypatingą kino seansą MO muziejuje. Ekrane - Lietuvos šiuolaikinio šokio ir kino kūrėjų sukurti filmai. Filmų programą parengė ir pristato trys scenos meno organizacijos: Lietuvos šokio informacijos centras, „Be kompanijos“ ir MMLAB („Meno ir mokslo laboratorija“). Pasak renginio organizatorių, tai yra puiki proga praplėsti suvokimą apie šokio ir kino galimybę veikti kartu, kurti naują šokio ir kino kalbą. Po peržiūros žiūrovai kviečiami pasilikti pokalbiui su filmų kūrėjais ir herojais apie šokio filmų žanrą, paliečiant ir asmenines šokio menininkų kūrybines tendencijas ir kūrimo procesus.

Šiuolaikinio šokio menininkė Greta Grinevičiūtė šokio filmų programoje pristatys net du naujausius savo kūrinius. Pirmasis - kartu su režisiere Marija Kavtaradze ir vaizdo operatoriumi Vytautu Katkumi kuriamo šokio filmo „Šokis tėčiui“ kūrybinio proceso pristatymas. Tai filmas apie du labai skirtingus, vienas kitam brangius žmones, kurie judesiu, tylos pauzėmis ir žvilgsniais bando parodyti vienas kitam meilę.

Antrasis G. Grinevičiūtės kūrinys - dokumentinis šokio portretas „Airos šokis“, prodiusuojamas Lietuvos šokio informacijos centro. Šis filmas kvies žiūrovą pažinti vieną garsiausių Lietuvos šiuolaikinio šokio kūrėjų - Airą Naginevičiūtę - nekonvenciniu būdu. Filmo realybėje susidurs šokio kūrėjai, vienu ar kitu būdu dalyvavę ir / ar vis dar dalyvaujantys menininkės gyvenime.

Trijų dalių psichologinės biografijos „Atsinešiau su savimi“ filmą pristatantis kūrėjas Marius Paplauskas kviečia naujai pažinti Lietuvoje žinomus šiuolaikinio šokio menininkus: Airidą Gudaitę, Mantą Stabačinską ir Agnietę Lisičkinaitę. Įdėmiu, tačiau itin jautriu žvilgsniu, bus tyrinėjamos asmeninėje erdvėje atsiveriančios šokio meno kūrėjų istorijos, žmogiškumo aspektai, paženklintos stiprių, dažnai ribinių išgyvenimų.

NBŠ informacija

Anonsai