Spektaklyje „Avinai“ – biografiniai motyvai ir savo šaknų paieškos

2023-05-09 menufaktura.lt
Akimirka iš spektaklio „Avinai“, režisierius Justas Tertelis, dramaturgas Raimondas Klezys. Gintarės Žaltauskaitės nuotrauka
Akimirka iš spektaklio „Avinai“, režisierius Justas Tertelis, dramaturgas Raimondas Klezys. Gintarės Žaltauskaitės nuotrauka

aA

Šią savaitę sostinėje pristatomas režisieriaus Justo Tertelio ir dramaturgo Raimondo Klezio monospektaklis „Avinai“, skirtas ne tik jaunimui. Kūrėjai kviečia svarstyti identiteto klausimus ir asmeninės biografijos vingius, o teatrą mato kaip priemonę pokalbiams.

Identitetas ir jo paieškos

Pasitelkdamas biografinius faktus, aktorius Raimondas Klezys siūlo ieškoti savo identiteto. Žiūrovų klausiama, ar jie žino savo vardo istoriją ir kitus faktus, kurie apie juos byloja šiandien. Koks jų ryšys su jais bei artimaisiais? Spektaklis kviečia prisiliesti prie patiriamo apmaudo, pykčio, liūdesio ir atleidimo. Tai temos, kuriomis įprastai jaunimui nedrąsu kalbėti, o mainais jie dažnai apsiginkluoja šviečiančiais telefonais.

Pjesės autorius ir atlikėjas R. Klezys atskleidžia, jog jau būdamas studentu išgyveno didelę dilemą ieškodamas savo autoriteto. Suprato, kad jo gyvenime tokių žmonių nebuvo. O atsitiktinai įvardytas žymus žmogus negali atstoti tikro, artimo žmogaus kaip sektino pavyzdžio. Dabar, keliaujant per ugdymo įstaigas ir paklausus jaunuolių, koks jų autoritetas - atsakymo dažnai tenka laukti labai ilgai. Tai ir tapo viena iš priežasčių sukurti spektaklį „Avinai“. „Kita priežastis - tai, kad jauniems žmonėms teatras dažnai būna neatrasta patirtis. Tačiau jie turi teisę į profesionalaus meno patyrimą nepaisant jų finansinės, socialinės ar gyvenamosios vietos demografinės padėties“, - atkreipia dėmesį R. Klezys. Jis pabrėžia, kad teatras jam tampa priemone kalbėtis, draugauti ir analizuoti. O tai padaryti įmanoma tik vienu būdu - būnant čia ir dabar. „Mokykloje dažnai dominuoja imitavimo kultūra, o vaidinant, jog tam tikri dalykai nėra matomi (pavyzdžiui, visada per pamokas kalbantis ar vėluojantis mokinys) - susiformuoja tam tikros to žmogaus elgesio normos. Todėl rodydamas spektaklį mokykloje, įtraukiu žiūrovus į gyvą veiksmą, vertindamas tai, kas vyksta čia ir dabar. Taip stengiuosi panaikinti tą imitaciją ir sukurti tokią erdvę, kurioje jaunas žmogus yra matomas, girdimas ir svarbus“, - savo darbo metodais dalijasi dramaturgas.

Jaunimui - jaunimo kalba

Režisierius Justas Tertelis atvirauja, kad jį sudomino galimybė dirbti kartu su Raimondu Kleziu: „buvau matęs jo ankstesnį darbą „Dulkėti veidrodžiai“ ir man atrodo, kad Raimondas, kaip dar jaunas teatro kūrėjas, turi labai aiškią savo kūrybinę-teatrinę kryptį, vertybes ir norą dirbti“, - pastebi J. Tertelis. Jį sužavėjo noras teatrą kurti būtent jaunimui ir vežti jį į mokyklas. „Tai yra būdas kalbėti su jaunąja karta, kuri galbūt neateina į teatrą, bei pasiekti tuos, kuriems teatras yra visai neįdomus. Mano manymu, tai sąmoningas bei brandus požiūris į teatrą, o ir aš pats savo ne tik teatrine veikla stengiuosi prisidėti prie to, kad šiandien mokyklose būtų kuo daugiau kultūros ir kūrybingumo“, - apie kūrybinės bendradarbystės prasmę pasakoja režisierius.

Spektaklį taip pat kūrė kompozitorius Matas Saladžius, scenografė Indrė Pačėsaitė, vizualiniais sprendimais rūpinosi Ramūnas Nėnius. Režisierius J. Tertelis džiaugiasi visų kūrėjų indėliu bei tuo, kaip jie puikiai pajuto atmosferą ir kūrė nuotaiką. „Šio spektaklio kūrybiniame procese turėjome staigesnių posūkių ir juos galėjome lengvai daryti tik dėl komandos atvirumo ir profesionalumo“, - kūrybiniais vingiais bei malonumu drauge dirbti dalijasi teatralas.

Monospektaklio pavadinimas „Avinai“ kilo iš dalies dėl to, kad mokiniai dažnai jaučiasi kaip minia, už kurią sprendimai jau yra priimti. R. Klezys mano, kad posakiai „kvailas kaip avis“ arba „kaip avių banda“ ypač dažnai transliuojami mokyklose. O dėl to ir pats dažnai pasijunti tarsi avinas, darantis kasdien tuos pačius rutinos darbus: keliesi, prausiesi, valgai, dirbi ar mokaisi, važiuoji, miegi ir vėl viską kartoji. „Gali pasijusti kaip tikras avinas, gyvenantis bandoje, už kurį viską nusprendžia piemuo, kurio atitikmuo gyvenime gali būti bet kas - likimas, Dievas, bosas ar kt. Šiame spektaklyje norisi supurtyti jauno žmogaus smegenis ir užduoti klausimą: ar tu tikrai darai, mokaisi, veiki tą, ką norėtum veikti savo gyvenime. Ar tai vėl ta pati imitavimo kultūra, kad darai dalykus tik tam, kad reikia juos daryti. Tik tam, kad tokios taisyklės ir taip darė tavo proseneliai, seneliai ar kiti artimieji“, - pavadinimo potekstę aiškina pjesės autorius ir atlikėjas R. Klezys.

Šį spektaklį kūrėjai rekomenduoja jaunam žmogui bei jo tėvams. Kviečia susitikti teatre, o grįžtant kiltų dar neaptartų temų pokalbiams.

Monospektaklis „Avinai“ bus rodomas gegužės 10 d., 19 val., Vilniuje, „Menų spaustuvėje“. Bilietai: bilietai.lt 

Rekomenduojamas žiūrovų amžius - nuo 14 metų.

Spektaklio sukūrimą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Organizatorių informacija

Anonsai