Ar tau lengva keliauti be Google maps? Palaikyti ryšius? Susikalbėti be žodžių? Vieniems tai gali atrodyti kaip didžiulis iššūkis, kitiems - įkvėpimas. Kas vieniems nauja, nepažįstama ir sudėtinga, kitiems - įprasta ir lengva. Kiekvieno mūsų skirtybes ir (ne)galimybes išryškinantį judesio spektaklį kuria įvairias (ne)galias turintys atlikėjai kartu su profesionaliais Lietuvos šokėjais Ema Senkuviene ir Mariumi Eidrigevičiumi bei choreografėmis iš Ukrainos Inna Falkova ir Marija Bakalo. Tai - Kauno miesto kamerinio teatro (KMKT) ir „Kaunas 2022“ projektas, siekiantis į scenos menus aktyviai įtraukti ir skatinti kurti negalią turinčius žmones.
Improvizacinį šokį praktikuojanti Marija Bakalo įtraukiuoju menu užsiima nuo 2016-ųjų, kai buvo pakviesta kaip šokėja ir choreografė į įtraukiųjų teatrų festivalį gimtajame Lvive. „Mane sužavėjo tai, kad šis menas atveria ir praplečia kiekvieno pasaulio suvokimą, požiūrį ir idėjas. Tai, kas yra gražu ar kas yra „gerai“ - čia nėra apibrėžta. Tokiu būdu auditorijai leidžiama iš naujo permąstyti savo vertybių sistemą, iš naujo apibrėžti estetiką, grožį, meną, ir tai, ką reiškia būti žmogumi. Techniškas šokis - neįdomus ir nuobodus, kartais vien to neužtenka. Kartais tai, kas yra visai netechniška ir net nesistengia tokiu būti - labai unikalu, kyla iš gelmių ir tampa daug vertingesne meno forma“, - mintimis dalijasi choreografė Marija Bakalo.
Dirbtuvių ir repeticijų metu buvo taikomos kontaktinės improvizacijos, terapinės, judesio kalbos ir somatinės šokio bei teatro praktikos. „Manau, kad mano misija projekte yra įkvėpti dalyvius tobulėti, nepaisant apribojimų, ir stengtis jiems suteikti naujos patirties bei įgalinimo. Žiūrovams tikiuosi perteikti kiekvieno mažo žingsnelio vertę, pastangas gyvenimo kelyje ir vienybės visuomenėje jausmą“, - choreografo misiją projekte apmąsto Inna Falkova. „Šie projektai svarbūs, nes vis dar egzistuoja stigma, jog turi būti labai talentingas, kad galėtum būti scenoje. Aš su tuo nesutinku - kiekvienas žmogus yra menininkas, jei tik nori juo būti“, - teigia Marija Bakalo.
AR TAU LENGVA? - klausiama judesio spektaklyje, kuriame atsiskleidžia pasaulio trapumas, apjungiantis atlikėjų jautrumą ir nepaprastą stiprybę. „Projektas svarbus mano, kaip asmenybės, vidiniam tobulėjimui - pajutau paprastų gyvenimo apraiškų vertę. Mane labai paliečia, kaip šie žmonės atsiveria pasauliui, kaip jie pasitiki mumis ir greitai užmezga širdies ryšius. Aš to iš jų mokausi ir esu dėkinga, kad projektas man suteikė tokią patirtį. Jaučiuosi įkvėpta matydama tokias pažengusias, laisvas sielas labai skirtinguose, apribotuose kūnuose“, - patirtimis projekte dalinasi Inna Falkova.
Judesio spektaklio atlikėjai ir bendraautoriai: Ernesta Žemaitytė, Laura Stadalninkaitė, Rosita Aleksejunaitė, Eduardas Saprykinas, Marijus Tamošiūnas bei Simonas Kriaučiūnas. „Stebuklas iš tiesų slypi šio spektaklio užkulisiuose“, - pasakoja Kauno miesto kamerinio teatro direktorė Jurga Knyvienė, - „tai tarp dalyvių užsimezgęs artimas tarpusavio ryšys ir supratimas“.
Prieš spektaklį taip pat bus pristatytas Maksimo Golubevo kurtas trumpametražis filmas „Prakeikta Kauno Karalaitė ir požeminis miestas“. Filmo idėją įkvėpė „Kaunas - Europos kultūros sostinė 2022“ pasakos apie Kauno Žvėrį. Režisieriumi siekiantis tapti Maksimas kuria scenarijus, kuriuose susiduria legendų, pasakų pasaulis ir realybė. Jo trumpo metro filmas, sukurtas padedant profesionalų komandai - tai naujai „atverta“ Kauno Žvėries paslaptis. Idėjos ir scenarijaus autorius - Maksimas Golubevas, kuriam talkino režisierius-mentorius ir prodiuseris Kastytis Miliauskas bei prodiuserė Ieva Kupstė. Filme vaidina: Alina Česaitytė, Vytautas Gasiliūnas, Maksimas Golubevas.
Judesio spektaklis „Ar tau lengva?“ ir Maksimo Golubevo trumpametražio filmo „Prakeikta Kauno Karalaitė ir požeminis miestas“ peržiūra vyks kovo 18-19 d. 18 val. Kauno miesto kameriniame teatre.
KMKT informacija