Lapkričio 5, 6 ir 7 dienomis žiūrovai kviečiami stebėti šiuolaikinio šokio filmo „500 Moons” premjerą internete. Filmo choreografė ir režisierė - Ugnė Dievaitė, šokėjos - Ugnė Dievaitė ir Natalia Garcia Graus, kompozitorius Vidal, kinematografas Mikas Zabulionis.
Filmas „500 Moons“ judesio žodžiais kalba apie kūniškus moterų išgyvenimus skirtingais gyvenimo periodais, kurie pateikiami kaip natūralūs ir cikliški, sutapatinant juos su gamtoje vykstančiais nuolat atsikartojančiais procesais. Kūrinio autorė U. Dievaitė pastebi, kad „dėl civilizacijos progreso, gyvenimo būdo ypatumų, dirbtinės šviesos pertekliaus, prigimtiniai žmonių kūno ritmai vis labiau tolsta nuo natūralios gamtos tėkmės: dėl ryškaus kultūros ritmo esame persisunkę lūkesčių, normų, stereotipų, susijusių su socialinės lyties vaidmenimis - visa tai atsispindi išvaizdoje, elgesyje, aprangoje“. Filmas liudija šių biologinių ir kultūrinių įtakų egzistenciją, ir kaip atsvaros tašką išryškina priėmimą ir įsiklausymą į savo poreikius ir vidinius troškimus. „Tai kelionė, kurios metu ieškome artimo sau buvimo ir judėjimo per gyvenimą ritmo”, - teigia choreografė.
Kūrinio tema atskleidžiama keturiose dalyse, kurios atsispindi gamtos peizažo ir kūno judėjimo kaitoje. Fizinės ir emocinės būsenos, į kurias patenkama dėl cikliškos kūno ir gyvenimo prigimties, yra tarsi keturi metų laikai. Žmogaus fizinę ir emocinę žiemą apibrėžia slogios, sunkios mintys ir kūnas, letargiškumas, nuovargis, išsekimas. Ją pakeičia pavasaris - virsmo laikas, iššaukiantis vidinę kovą, frustraciją, erzulį, pyktį, emocijų proveržius. Vėliau ateina vasara - išsilaisvinimas iš kažkieno kito primestų pančių, sąmoningas pasirinkimas gyventi taip, kaip norisi. Ciklą užbaigia ir pratęsia ruduo, leidžiantis išjausti ne tik savo galimybes, bet ir suvokti ribas, įsiklausyti į save, atrasti pusiausvyrą. U. Dievaitė įsitikinusi, jog „šis ciklas, kaip ir metų laikai, nuolat sukasi mūsų gyvenimo ratu. Šiame prigimties ir kultūros šokyje kiekvienas kūnas ieško savo asmeniško ritmo, tarsi prieglobsčio, kuris leistų ramiai šokti savo gyvenimo šokį.“
U. Dievaitė - choreografė, šokėja, gyvenanti Madride. Kūrėją domina kūno plastiškumas ir galimybė judesio pagalba jį transformuoti taip, kad būtų papasakoti skirtingi išgyvenimai, atsiskleistų simboliai, emocijos ir būsenos, patiriamos asmeninėje bei socialinėje erdvėje. Pastarojo dešimtmečio Ispanijos visuomenės atsigręžimas į moters padėtį, aktyvus feministinis judėjimas sąmoningai ir natūraliai kreipia U. Dievaitės žvilgsnį į moters temą. Kūrėjos darbuose ši tema yra aktuali, ypač tai atsiskleidžia monospektaklyje „Moteris“ („Female“) bei dviejų skirtingo amžiaus moterų, Agnijos ir Marijos, dueto darbe „Nakties mirgėjimas“ („Flicker in the night“), pastatyto bendradarbiaujant su Šeiko šokio teatru, kuris per Salomėjos Nėries gyvenimo patirtį nagrinėja moters lemtį patriarchalinėje visuomenėje. Naujausias choreografės darbas „500 Moons“ ypatingas tuo, jog projekto įgyvendinimo laikotarpiu šokėja susilaukė dviejų vaikų: „Šokti nėščiai, būnant kitoje kūno realybėje yra ypatinga ir stipri patirtis, kuri paveikė ir „500 Moons“ projekto esmę ir dinamiką. Man šis faktas, kad abu mano sūnūs šoko kartu su manimi šiame projekte, atrodo truputį magiškas, ir tai suteikė jam visiškai naujų atspalvių“, - teigia U. Dievaitė.
Projektas iš dalies yra finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos.
Šokio filmo „500 Moons“ online premjera - lapkričio 5, 6 ir 7 dienomis nuo 20 iki 23 val., peržiūrėti galėsite ČIA arba YouTube kanale „Ugne Dievaite“, spausdami ant pavadinimo „500 Moons“.
Organizatorių informacija