Reginys scenos menų gurmanams – Philo Vono solo spektaklis „Human, lost & found“

2019-12-12 menufaktura.lt
Philas Vonas spektaklyje „Human, lost & found“. Svetlanos Baturos nuotrauka
Philas Vonas spektaklyje „Human, lost & found“. Svetlanos Baturos nuotrauka

aA

Gruodžio 17 d. Menų spaustuvėje vyks Europos alternatyvios scenos ir performanso įžymybės Philo Vono (Prancūzija) solo spektaklis „Human, lost & found“.

„Human, lost & found“ - neįprastas darbas, alsuojantis įvairialypėmis asmeninėmis patirtimis. Sujungiant performanso meną, flamenko šokį, postelektro muziką ir teatrą, iškristalizuojama unikali ir virtuoziška raiška, kurią išpildyti gali tik menininkas, pasiekęs savo karjeros brandą.

Philas Vonas sako, kad šis spektaklis - „tai pasakojimas apie žmogaus kelionę iš savo vidaus gelmių į išorinį pasaulį, tai poetinė kontempliacija kryžkelėje. Juk visi, priimdami sprendimą, esame patyrę abejonių, nežinios.“ Kūriniu menininkas nagrinėja šią latentinę būseną, skiriančią stingdančią abejonę ir įgalinantį veiksmą, taip pat iškelia klausimus, būdingus pasiekus amžiaus vidurį, kvestionuoja skubantį ir susvetimėjusį šiuolaikinio žmogaus pasaulį. Philas Vonas klausia, ar žmonės, būdami taip susitelkę į save, nepraranda žmogiškumo.

Scenoje matomi tik parduotuvės vežimėlis, kėdė ir „štampavimo“ dėžė (Philo Vono sukurtas muzikos instrumentas su amplifikuojančiais mikrofonais). Vyresnio amžiaus vyriškis, dirbantis ofise, grįždamas iš prekybos centro, netikėtai sustoja ir susimąsto apie savo gyvenimą. Prisiminęs praeities nesėkmes ir užvaldytas emocijų, jis nusprendžia nesitaikstyti su likimu.

Pasirodymo dramaturgija prisodrinta trumpų ispaniškų, prancūziškų ir angliškų haiku stiliaus poetinių sakinių, sinchroniškai verčiamų į lietuvių kalbą ir rodomų projekcijose. Daug dėmesio skiriama emocijoms - vienatvei, pykčiui, nevilčiai, džiaugsmui ir palaimai, kurios suskamba akustiniais garsais, panardintais į elektroninę muziką.

Philui Vonui scenoje be galo svarbu nuoširdumas, čia ir dabar išgyvenamas momentas, judesio technikos, garso ir scenografijos juvelyrinis tikslumas. Kasdienybėje spinduliuojantis asketišką ramybę menininkas, atsidūręs scenoje, žiūrovą pavergia itin plačiu emocijų spektru, ypatinga koncentracija, sprogdinančia energija ir išprotėjusiomis idėjomis.

Apie paskutinį menininko muzikos albumą „Made Underclouds“ kultūriniame mėnraštyje „370“ buvo rašoma, kad „būtent tokie kūriniai padeda nuo masinės prastybės ir vėl primena, kad pasaulyje yra labai daug kūrybingų žmonių.“ (aut. Jonas Braškys)

Philas Vonas yra legendinės devintame dešimtmetyje Londone įkurtos „Von Magnet“ grupės lyderis, palikęs savo pėdsakus performanso meno istorijoje, Paryžiaus „Meta Meat“ muzikinio dueto įkūrėjas ir atlikėjas bei šokio teatro „Okarukas“ Vilniuje vienas iš įkūrėjų ir meninis direktorius. Menininkas, dar vadinamas žmogumi orkestru, visuomet ieško dialogo tarp disciplinų ir naujų raiškos priemonių, yra itin lankstus atlikėjas ir unikalaus postelektro muzikos ir flamenko technikos junginio tėvas. Jis visada laukiamas didžiosiose pasaulio alternatyvaus ir eksperimentinio meno scenose ir išleidęs ne vieną klausytojų ir kritikų vertinamą postindustrinės muzikos albumą.

Spektaklio tekstai, muzika, choreografija, šokio ir dainų atlikimas: Philas Vonas, žvilgsnis iš šalies: Sakurako, šviesų dizainas: Norvydas Birulis, kostiumai: Kristina Gudaitė.

Anonsai