Sausio 31 ir vasario 1 d., „Meno ir mokslo laboratorija“ (MMLAB) žiūrovus pakvies į pirmąją 2025 metų premjerą „tremolo“. Režisierės Lauros Kutkaitės kuriamas spektaklis-performatyvi paskaita drąsiai ir atidžiai gilinasi į malonumo temą, kartu nagrinėja moters kūno pažinimo, seksualinės sveikatos ir savivertės klausimus. Premjera įvyks Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Didžiojoje auditorijoje.
Pasirinktas pavadinimas „tremolo“ interpretuojamas kaip virpėjimas – tiek emocinis, tiek fizinis. Šis virpėjimas atspindi dvejopą patirtį: malonumą, kylantį iš seksualinio potyrio ir savęs priėmimo, bei baimę, kurią sukelia gyvenimas pagal visuomenės primestas normas, kurių nekvestionuojame savo kasdienybėje.
„Man malonumas yra pasipriešinimo aktas. Nusprendus gyventi atsižvelgdama į savo malonumą ir iš jo kylančius poreikius, tu jau maištauji. Moterims malonumas tampa ginklu, – sako režisierė Laura Kutkaitė. – Mąstyti apie malonumą pradėjau neįtikėtinai vėlai ir tik po daugybės nemalonių patirčių. Iki tol apie malonumą – seksualinį ar kitokį – beveik negalvojau. Kas yra malonumas? Žinau, kas man malonu, bet pati sąvoka – neapčiuopiama, priklausoma nuo konteksto. Būtent dėl savo kontekstualumo malonumas yra politiškas.“
Spektaklyje-performatyvioje paskaitoje „tremolo“ ieškoma kūrybinių jungčių tarp mokslinės informacijos, dokumentikos ir meninės išraiškos. Scenoje veiks dvi moterys – režisierė Laura Kutkaitė ir aktorė Kristina Morta P. B.
„Nors mano ir Kristinos kasdienybė labai skiriasi, ji yra viena artimiausių mano draugių. Tai, beje, man buvo svarbus kriterijus renkantis su kuo leistis į šį eksperimentą. Šis ryšys leido abiem nusimesti savo dažnai dėvimus „šarvus“ ir atvirai kalbėtis apie tai, kas mums yra malonu. Kūrybiniame procese turėjome įvairių pokalbių – svarbu tai, kad nė vienos iš mūsų gyvenimas ar malonumas nėra svarbesnis už kitos. Mūsų dinamika įdomi: aš remiuosi „faktais“, o Kristina – tantros praktika. Vis dėlto, jei man įvairūs tyrimai padėjo į save seksualinio malonumo kontekste pažvelgti atlaidžiau, tikiu, kad padės ir kitiems“, – dalijosi režisierė.
Kūrinyje skamba ne tik atlikėjų balsai. Ruošiantis „tremolo“, buvo surengtas viešas kvietimas žmonėms, identifikuojantiems save kaip moteris, prašant jų pasidalyti savo mintimis ar istorijomis apie malonumą. Pasak L. Kutkaitės, gebėjimas atpažinti save kito istorijoje tampa savotišku gydančiu procesu, kuris stiprina savivertę ir skatina priimti save įvairiuose kontekstuose. Bendruomeniškumas šiuo atveju apima ne tik aplinkos priėmimą, bet ir drąsą būti savimi tau nesvetingoje aplinkoje. Tad ir patys kūrėjai šį darbą apibūdina kaip „švelniąją jėgą“ – kvietimą atvirai kalbėti ir kalbėtis apie tai, kas dažnai lieka nutylėta.
Choreografiją kuria Agnietė Lisičkinaitė, kostiumus – Elena Marija Veleckaitė, muziką – Jūra Elena Šedytė. Spektaklio šviesų dailininkas – Julius Kuršis, grafikos ir animacijos autorė – Sofija Laurinavičiūtė, prodiuserė – Rusnė Kregždaitė, asistentė dramaturgijai – Emilija Griškonytė.
Organizatoriai: MMLAB teatras ir „Bilietų nėra“. Finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.
MMLAB informacija