„Klausau, Jūsų Didenybe!“: kai vaikas tampa karaliumi

2025-05-14 menufaktura.lt
Akimirka iš spektaklio „Klausau, Jūsų Didenybe!“, režisierius Oskaras Wyganowskis (Vilniaus senasis teatras, 2025). Dainiaus Putino nuotrauka
Akimirka iš spektaklio „Klausau, Jūsų Didenybe!“, režisierius Oskaras Wyganowskis (Vilniaus senasis teatras, 2025). Dainiaus Putino nuotrauka

aA

Vilniaus senajame teatre (VST), gegužės 21 dieną įvyks spektaklio vaikams „Klausau, Jūsų Didenybe!“ (rež. Oskaras Wyganowskis) pagal Januszo Korczakopasaką „Karalius Motiejukas Pirmasis“ premjera. Spektaklis įtraukus, atviras, leidžiantis svarbiausiam žiūrovui – vaikui – ne tik stebėti, bet ir spręsti klausimus, mokytis pilietiškumo, prisiimti atsakomybę. Idėjos bendraautoriai – aktoriai Raimondas Klezys, Kamilė Petruškevičiūtė, Oskaras Wyganowskis. Spektaklio premjera bus rodoma lietuvių kalba, o rudenį prabils ir lenkiškai, ukrainietiškai, rusiškai.

Įtraukus, atviras, pilietiškas

„Klausau, Jūsų Didenybe!“ – tai interaktyvus spektaklis, paremtas ir įkvėptas XX a. pr. pedagogo novatoriaus, gydytojo, vaikų gynėjo Januszo Korczako pasakos „Karalius Motiejukas Pirmasis“ (lenk. „Król Maciuś Pierwszy“).

Spektaklis yra įtraukus, atviras, kviečia kartu kurti, leidžia svarbiausiam žiūrovui – vaikui – ne tik stebėti, bet ir spręsti klausimus kartu su pagrindiniu herojumi, mokytis pilietiškumo, prisiimti atsakomybę. Tapatinimasis su karaliumi Motiejuku – patirtis, kuri skatina mąstyti, o ne tik „suvartoti“ pasakojimą. Spektaklis neturi iš anksto numatyto siužeto – jis kis taip, kaip pasirinks žiūrovai. Tiek vaikai, tiek tėveliai tampa spektaklio „režisieriais“.

Spektaklio režisierius Oskaras Wyganowskis, 2016 m. baigęs Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (kurso vadovas Oskaras Koršunovas), prasitarė: „Norėjosi sukurti interaktyvų spektaklį, kuriame vaikai pajustų galią valdyti aktorius ir visą scenos vyksmą. Korczako kūrinys puikiai pasitarnauja jaunąjį žiūrovą mokant prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.“

Akimirka iš spektaklio „Klausau, Jūsų Didenybe!“, režisierius Oskaras Wyganowskis (Vilniaus senasis teatras, 2025). Dainiaus Putino nuotrauka

Aktorė Juliana Volodko teigia: „Esu labai sužavėta spektaklio idėja leisti vaikams rinktis čia ir dabar, realiu laiku, leisti jiems vertinti savo pasirinkimų pasekmes ir svarbą. Vaikai gali pakeisti pasaulį, ir ta žinia, kad nuo tavęs kartais priklauso ir kitų žmonių poelgiai, pasirinkimai ir gyvenimai, ugdo atsakomybės jausmą, gyvą, nesuvaidintą azartą gyventi. Spektaklio medžiaga man atrodo labai aktuali, dabar kalbėtis su vaikais apie tikrą nesavanaudišką draugystę, karą, pagarbą ir drąsą, daryti tai nepamokslaujant ir nemoralizuojant – didelis darbas. Svarbiausi čia ne mes, suaugę, o jie, šį pasaulį kuriantys vaikai.“

Kai vaikas tampa karaliumi

Spektaklio herojus – vaikas, vardu Motiejukas, kuris netikėtai tampa karaliumi. Jis ne tik karalius, bet ir paprastas vaikas, kuriam dar svetimos suaugusiųjų pasaulio nuostatos, vertybės. Tapęs valdovu Motiejukas susiduria su dilemomis ir iššūkiais, nes jį supa suaugėlių pasaulis, kuriame dažna neteisybė, abejotini sprendimai, tuščios ambicijos. Norėdamas būti geru karaliumi, jis mezga diplomatinius ryšius, sprendžia ekonominius karalystės klausimus, valdo taip, kaip tai supranta vaikas. Deja, kaimyninės valstybės naudojasi jo „nebrandžiu“ požiūriu ir paskelbia jam karą, kurio jis mažiausiai norėjo. Motiejukas susiduria su vidaus politinėmis intrigomis ir kitomis negandomis.

Dramaturgė bei inscenizacijos autorė Edita Rudak sako: „Šis kūrinys – tankus ir daugiabriaunis, svarbiausia buvo atrasti aiškią ašį, svarbią visai kūrybinei komandai. Ja tapo draugystė, atsakomybė ir diplomatija – temos, kurios aktualios ne tik vaikams, bet ir suaugusiajam. Man dramaturgija čia – ne tik struktūra, bet ir pasitikėjimo forma: pasitikėjimo vaiku kaip mąstančiu žmogumi. Tai kvietimas kelti klausimus, rizikuoti, klysti, mokytis, reflektuoti. Spektaklis gimė iš noro būti su vaikais, šalia, ne viršiau jų.“

Akimirka iš spektaklio „Klausau, Jūsų Didenybe!“, režisierius Oskaras Wyganowskis (Vilniaus senasis teatras, 2025). Dainiaus Putino nuotrauka

Novatorius, vaikų teisių gynėjas Januszas Korczakas

Januszas Korczakas (tikrasis vardas Herszas Goldszmitas) (1878 / 1879 ? – 1942) – žydų kilmės lenkų rašytojas, publicistas, gydytojas, visuomenės veikėjas, pedagogas novatorius, publikacijų apie ugdymo teoriją ir praktiką autorius. Pirmeivis, ėmęsis veiksmų vaikų teisėms ginti, lygiateisiškumui įvirtinti. Jis buvo ir vienas iš pirmųjų, atlikusių tyrimus vaiko vystymosi, psichologijos bei auklėjimo diagnostikos srityje.

Jis įkūrė pirmą savaitraštį („Mažoji apžvalga“), leidžiamą iš vaikų atsiųstos medžiagos ir skirtą daugiausia vaikiško amžiaus skaitytojams. Užsiimdamas gydytojo praktika kūrė dramas, esė pasirašydamas Januszo Korczako slapyvardžiu. Dėl savo originalių pažiūrų ir profesionalumo Korczakas greitai išgarsėjo plačiuose visuomenės sluoksniuose. Jo likimas tragiškas – 1942 m. buvo nužudytas Treblinkos koncentracijos stovykloje.

Korczakas savo žymiąją pasakų knygą vaikams „Karalius Motiejukas Pirmasis“ parašė dar 1923-iaisiais. Tai pasakojimas ne tik apie našlaitį ir jo tapsmą suaugusiu žmogumi, tai ir liudijimas to, kas vyko po Pirmojo pasaulinio karo – korupciją, godumą, cinizmą, neteisybę. Personažas Motiejukas Pirmasis neretai savo reikšme, populiarumu lyginamas su Piteriu Penu, Pinokiu etc.

Januszas Korczakas. Nuotrauka iš VST archyvo

Kiekvienam vaikui – „Karaliaus Motiejuko pasas“

Idėja pastatyti būtent tokį spektaklį kilo aktoriams Raimondui Kleziui, Kamilei Petruškevičiūtei ir Oskarui Wyganowskiui. Jie 2023 m. laimėjo konkursą „Atvira erdvė“, kuriam ir buvo kurtas spektaklis – jis galų gale rado namus Vilniaus senajame teatre. Spektaklio premjera bus rodoma lietuvių kalba, o rudenį prabils ir lenkiškai, ukrainietiškai, rusiškai. Taip teatras siekia plėsti auditoriją, atliepti Lietuvoje gyvenančių tautinių bendrijų bei prieglobstį radusiųjų lūkesčius, prisidėti prie pilietiškumo, atsakomybės ugdymo.

Beje, kiekvienam į spektaklį atėjusiam vaikui kartu su programėle bus išduotas ir „Karaliaus Motiejuko pasas“, kuris taps ne tik edukacijos priemone, bet ir įpareigojimu.

Kompozitorė Kamilė Petruškevičiūtė pasakoja: „Klausau, Jūsų Didenybe!“ man yra sugrįžimas į vaikystę, į žaidimų aikštelę, kai galėjai įsivaizduoti, ką nori, kurti savo pasaulį, o jame priimti savo sprendimus. Man teatras visada ir buvo žaidimų aikštelė. Tarsi kompiuterinis žaidimas, kuriame nuo tavo sprendimo priklauso tolesnis žaidimas. Tai jauno žmogaus kelionė į suaugusiųjų šalį.“

-----

Kūrybinė grupė: režisierius – Oskaras Wyganowskis; dramaturgė, inscenizacijos autorė – Edita Rudak; scenografijos dailininkas – Olesis Makukhinas; kompozitorė – Kamilė Petruškevičiūtė; režisieriaus padėjėja – Eglė Kuzienė; spektaklio vadybininkė – Inga Sanakojevaitė.

Spektaklyje vaidina: Raimondas Klezys / Juliana Volodko, Kamilė Petruškevičiūtė, Oskaras Wyganowskis.

VST informacija

Anonsai