Vilniaus teatras „Lėlė“ skelbia apie šiuolaikinio lėlių ir objektų teatro laboratoriją „SurReality Check“. Trečius metus iš eilės organizuojama laboratorija siekiama skatinti ne tik meno, bet ir kitų sričių profesionalus atrasti lėlių ir objektų teatrą bei jo galimybes, keisti paviršutiniškus lėlių teatro stereotipus, ieškoti bei su kūrybine komanda išplėtoti savitą ir inovatyvią meninę viziją.
Per pirmuosius dvejus metus laboratorijoje jau dalyvavo daugiau kaip 30 menininkų, buvo sukurti 7 skirtingų žanrų spektaklių eskizai, jie pristatyti 5 skirtingose erdvėse (nuo Vilniaus teatro „Lėlė“ fojė iki baro „Peronas“). Vienas iš laboratorijoje sukurtų darbų (režisieriaus Motiejaus Ivanausko spektaklis „Lizdas“) ne tik buvo įtrauktas į Vilniaus teatro „Lėlė“ repertuarą, bet ir nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“ geriausio objektų ir lėlių teatro spektaklio kategorijoje.
Trečiosios laboratorijos tema - „Tabu“
Laboratorija padalyta į du etapus - edukacinį ir kūrybinį. Kūrybiniame etape galės dalyvauti tik edukaciniame etape dalyvavę kūrėjai.
Edukacinėje programoje galės dalyvauti visi užsiregistravę ir su nurodytomis sąlygomis sutikę dalyviai. Šiuolaikinio lėlių ir objektų teatro laboratorijoje laukiami tiek teatro profesionalai (aktoriai, režisieriai, dailininkai, choreografai), tiek vizualiųjų menų kūrėjai, mokslininkai, inžinieriai, technikai ar animatoriai, t. y. visi, norintys pagilinti savo teatrines žinias bei susipažinti su lėlių ir objektų teatru.
Edukacinėje programoje užsiregistravę dalyviai turės galimybę praplėsti savo žinias ir sudalyvauti net devyniose birželio 14-26 dienomis vyksiančiose paskaitose, kurias ves įdomiausi Lietuvos ir užsienio kūrėjai bei dėstytojai.
„Tabu“ temą plėtos ir paskaitą „Menas, kaip simbolinis anapusinimas“ skaitys filosofas, kultūros teoretikas ir antropologas prof. Gintautas Mažeikis. Su lėlių teatro rūšimi, jo istorija ir galimybėmis supažindins lėlių teatro režisierius, dailininkas, teatro „Lėlė“ edukacinių programų koordinatorius Rimas Driežis. Apie šviesos meną teatre ir jo galimybes paskaitą skaitys šviesų dailininkas, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas Vilius Vilutis. Vilniaus teatro „Lėlė“ aktoriai Lijana Muštašvili ir Imantas Precas praktiškai supažindins dalyvius su skirtingais lėlių tipais ir pagrindiniais jų valdymo principais. Teatro režisierius, LMTA doktorantas bei dėstytojas, Vilniaus teatro „Lėlė“ kūrybinių programų koordinatorius Žilvinas Vingelis supažindins su įdomiausiais pasaulio šiuolaikinio lėlių ir objektų teatro bei vizualinio teatro pavyzdžiais. Dramaturgijos svarbą bei pagrindinius dramaturginius principus aptars poetas, dramaturgas, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas Mindaugas Nastaravičius. Paskaitą apie scenografiją ves scenografė, dailininkė, LMTA pedagogė, kelių „Auksinių scenos kryžių“ laureatė, doc. Renata Valčik. Su skirtingais erdvių kūrimo metodais ir konstrukcijų galimybėmis supažindins erdvių menininkas, Danijos vizualiųjų menų akademijos absolventas Vladas Suncovas. Nuotolinę paskaitą apie savo kūrybą, patirtį bei autentišką „Object Score“ lėlių valdymo techniką ves pasaulinė lėlių teatro žvaigždė, lėlininkas, šokėjas, „Duda Paiva Company“ įkūrėjas ir meno vadovas Duda Paiva (Nyderlandai).
Pasibaigus edukaciniam „SurReality Check“ dirbtuvių etapui, bus skelbiamas atviras konkursas kūrybinėms idėjoms, kuriame galės dalyvauti tik tos kūrybinės komandos, kurių nors vienas narys išklausė paskaitas ir dalyvavo edukaciniame dirbtuvių etape.
Taigi, net jei neturite išankstinės idėjos ar suburtos kūrybinės komandos, kviečiame rizikuoti - pasinerti į lėlių ir objektų teatro nuotykį ir sudalyvauti ypač stiprioje „SurReality Check“ edukacinėje programoje. Čia susipažinsite su kitais dalyviais, lektoriais ir teatru „Lėlė“. Galėsite diskutuoti, pažinti lėlių ir objektų teatro magiją bei plėtoti idėjas, kurias, radę bendraminčius, galėsite pateikti teatrui antrame dirbtuvių etape.
Per liepos mėnesį dalyviai bus skatinami teikti savo idėjas ir pretenduoti jas įgyvendinti. Liepos pabaigoje teatras atrinks dalyvių idėjas, kurias rugpjūčio mėnesį kūrėjai galės praktiškai išsibandyti teatro „Lėlė“ scenoje.
Rugpjūčio pradžioje patvirtintos komandos gaus optimalų biudžetą savo kūrybinės idėjos eksperimentams bei paieškoms (eskizo ar dalies kūrinio sukūrimui), o teatro infrastruktūra ir personalas talkins kūrybinių komandų repeticijoms bei kūrybinėms idėjoms. Repeticijos vyks rugpjūčio mėnesį. Viešas kūrybinių projektų eskizų pristatymas planuojamas 2023-2024 m. sezono atidarymo metu (rugsėjo 1 d., penktadienį).
Po pristatymo bus toliau svarstomas kūrybinių komandų ir teatro bendradarbiavimas, kūrėjai skatinami pabaigti geriausius darbus ir įtraukti juos į Vilniaus teatro „Lėlė“ repertuarą.
Pasitikrink savo netikėčiausią kūrybinę idėją lėlių ir objektų teatro laboratorijoje „SurReality Check“!
Registracija: https://forms.gle/jUPLcAzXmQi2R19NA
Atsakymai į klausimus ir daugiau informacijos: zilvinas@teatraslele.lt
Projektą remia Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.
Teatro „Lėlė“ informacija