Gruodžio 13 ir 14 d., „Menų spaustuvės“ Juodojoje salėje bus pristatyta antroji „Meno ir mokslo laboratorijos“ (MMLAB) sezono premjera „Still life“. Drauge su Bristolio teatro kompanija „Mechanimal“ kuriamas eksperimentinis spektaklis nagrinėja, kaip žmogaus kūnas, susidūręs su mirtimi, vėl atranda gyvybės pulsą.
„Kai buvau 36-erių, man diagnozavo dvi itin sunkias vėžio formas. Laimei, išgyvenau abi. Man labai nepasisekė ir kartu labai pasisekė, – pasakojo spektaklio režisierius Tomas Baileyʼis. – Kiekvienas, susidūręs su vėžiu, žino, kad tokia patirtis tave keičia. Liga formuoja būties ir laiko pojūtį – tai savotiška vėžio psichologija. Jis priverčia labiau vertinti gyvenimą, bet kartu ir jo trapumą.“
„Still Life“– tai spektaklis apie gyvenimo laikinumą, mirties šešėlį ir žmogaus stiprybę sugrįžti į gyvenimą. Režisierius T. Baileyʼis, kaip įkvėpimo šaltinį pasitelkęs savo asmeninę patirtį pasveikstant nuo vėžio, teigia, kad sunkios medicininės istorijos apmąstymas yra būdas susigrąžinti savo gyvenimo naratyvo jausmą, atrasti savo vietą pasaulyje ir suteikti ligai prasmę.
Spektaklį kuria tarptautinė Lietuvos ir Anglijos menininkų komanda: T. Baileyʼis, Gediminas Rimeika, Ignė Barkauskaitė, Xavieras Velastinas, Julius Kuršis. Kūrinys pasižymi ryškia alternatyviosios angliškojo teatro tradicijos įtaka – nuo išskirtinės estetikos ir netradicinio pasakojimo būdo iki eksperimentinių teatrinių technikų. Šios priemonės kviečia žiūrovą pasakojimą išgyventi ne tik intelektualiai, bet ir emociškai.
„Lietuvos teatro kultūra labai skiriasi nuo tos, kurioje esu įpratęs dirbti, todėl čia kurti spektaklį man yra iššūkis. Bandžiau atrasti universalias temas, bet kartu esu labai angliško požiūrio – yra dalykų, kurių neįmanoma išversti kitų šalių kultūroms, – apie kūrybinį procesą sakė T. Baileyʼis. – Vis tik pasakojame paprastą istoriją apie ligą ir išgyvenimą. Tikėkimės, kad pavyko tai perteikti poetiškai ir gražiai. Supratau, kad asmeninės istorijos pasakojimas gali sujaudinti ir sudominti. Šis spektaklis – žaismingas, tragikomiškas ir kitoks požiūris į sudėtingą temą.“
Koprodiuseriai: „Mechanimal“ ir MMLAB. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
MMLAB informacija