![Aktorių kostiumai ir lėlės spektakliui „Pomirtinis tango“ pagal Jurijaus Viničuko [Yuriy Vynnychuk] romaną „Mirties tango“; režisierė Uljana Moroz, scenografijos ir kostiumų dailininkė Inesa Kulčicka (Lvivo lėlių teatras, 2021). Lvivo lėlių teatro nuotrauka Aktorių kostiumai ir lėlės spektakliui „Pomirtinis tango“ pagal Jurijaus Viničuko [Yuriy Vynnychuk] romaną „Mirties tango“; režisierė Uljana Moroz, scenografijos ir kostiumų dailininkė Inesa Kulčicka (Lvivo lėlių teatras, 2021). Lvivo lėlių teatro nuotrauka](https://menufaktura.lt/wp-content/uploads/2025/07/9-1-1024x683.jpg)
Liepos 10 dieną, 18 val., Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje (LTMKM, Vilniaus g. 41) atidaroma bendra Lietuvos ir Ukrainos teatro dailininkų paroda „Teatro scenos personažai: Ukraina – Lietuva“. Personažas yra pagrindinis teatro kūrinio veikėjas, vienintelė nepamainoma spektaklio dalis, kuri dalyvauja istorijoje ir apibūdina tam tikras asmens savybes ar reikšmes, atskleidžia gilesnius kultūrinius bei socialinius procesus ir atspindi istorinį tautos kontekstą.
Paroda yra bendrai vykdomo Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus bei Scenografijos galerijos (Lvivas) ir Lvivo kvadrienalės projekto „XXI a. teatro scenos personažai. Tapatybių dialogas: Ukraina – Lietuva“ dalis. Parodos atidarymo dieną, nuo 14 val., Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, Muzeotekoje, vyks dalyvių iš Ukrainos paskaitų ciklas „Tapatybių dialogas“, kuratorių ekskursija po parodą. Taip pat parodos veikimo metu vyks tinklaveikos renginiai, diskusijos.
Jungtinė Ukrainos ir Lietuvos teatrų dailininkų paroda – tai pirmoji šių šalių scenografų pažintis, kuri atskleidžia XXI a. kūrybinius menininkų ieškojimus skirtingomis sąlygomis, jų artimumą ir savitumą. Ši paroda Vilniuje – taipersonažų kostiumus ir lėles kuriančiųteatro dailininkų žvilgsnis į nacionalinės tematikos kūrinius, parodantis būtent kaip, pasitelkiant pagrindinio spektaklio elemento – personažo išvaizdą, atskleidžiami šiuolaikinės nacionalinės dramaturgijos ypatumai.
Daugelis eksponatų pristato 2024 metų ir net 2025 metų spektaklius. „Organizuojant šiuolaikinių menininkų parodą, norisi pristatyti jų naujausius įgyvendintus darbus. Be to, manau, kad Lietuvos žiūrovams bus įdomu pamatyti, kokios idėjos, temos, projektai įgyvendinami Ukrainos teatre karo metu, šiandien“, – sako vienas parodos kuratorių Bohdanas Poliščukas.
Apžvelgiant kūrybinę abiejų šalių teatro menininkų veiklą, išryškėja akivaizdus ukrainiečių dėmesys scenografijos sklaidai, populiarinimui, jos pažinimui. Jie rengia įvairaus masto parodas: Lvivas organizuoja scenografijos kvadrienales, Kyjive vyksta vieno žymiausių ukrainiečių scenografijos kūrėjo – Danyjilo Liderio scenografijos trienalės ir kt.
„Ukrainos scenografų iniciatyva įkurtoje ir jų rūpesčiu palaikomoje Scenografijos galerijoje nenutrūksta aktyvi veikla net dabartinio karo metais, o Lietuvos dailininkų kasdienybė prasideda ir baigiasitiktai teatre“, – teigia parodos koordinatorė, meno vadovė Auksė Kapočiūtė-Vaitkuvienė. Tačiau abiejų šalių teatro dailininkai panašiai kuria ir sprendžia visų spektaklio dizaino komponentų problemas, jie akcentuoja plastinę personažų išraišką kostiumuose ir lėlių formoje.
Nacionalinė dramaturgija inspiruoja ieškoti tautinio savitumo. Pastaruoju metu tiek Ukrainos, tiek Lietuvos teatre juntamas susidomėjimas nacionaline tematika. Tapo svarbu suvokti save įtemptų istorijos įvykių fone – karo akistatoje. Ukrainos ir Lietuvos teatro personažų įvaizdžiais išryškinamas panašus teatro siekis – susigrąžinti, atrasti užmirštas, unikalias neklasikines meno temas ir formas. Atsigręžiama į archajinę praeitį, prikeliamos legendos, senosios pasakos, kai kurių tautiškumo ugdytojų – Lesios Ukrainkos ir Vydūno – kūriniai.
Ukrainiečių ekspozicijai atstovauja septyni žinomi Ukrainos teatro dailininkai, kurie pristato savo pastarųjų metų kūrinius. Tai pripažinti kūrėjai, bendradarbiaujantys su iškiliais režisieriais, karo metais likusiais Ukrainoje. Visi šie dailininkai aktyviai dalyvauja parodose ir patys jas rengia, vykdo pedagoginę ir visuomeninę veiklą, įgyvendina edukacinius ir leidybinius projektus.
Ukrainos teatro dailininkai: Liubovė Dušina, Danyjila Kolot, Inesa Kulčicka, Bohdanas Poliščukas, Olena Poliščuk, Olehas Tatarynovas.
Lietuvos ekspoziciją sudaro kostiumai ir objektai, kuriuos sukūrė menininkai, pastaraisiais metais įdomiausiai dirbantys teatro kostiumų srityje. Tai žinomi rūbų dizaineriai ir teatro dailininkai, kuriantys įvairiuose Lietuvos teatruose, kritikų ir žiūrovų pripažinti ir – ne tik Lietuvoje – įvertinti valstybiniais bei kitokiais teatro apdovanojimais.
Lietuvos teatro dailininkai: Jonas Arčikauskas, Aušra Bagočiūnaitė-Paukštienė, Neringa Keršulytė, Julija Skuratova, Birutė Ukrinaitė, Renata Valčik. Kostiumų dizaineriai: Dovilė Gudačiauskaitė, Valdemara Jasulaitytė, Bartė Liagaitė, Sandra Straukaitė.
Plačiau apie parodą skaitykite muziejaus puslapyje. Paroda veiks iki rugsėjo 14 dienos.
Parodos kūrybinė komanda: parodos kuratoriai Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė, Bohdanas Poliščukas, parodos architektas Marius Nekrošius, grafikos dizainerė Monika Janulevičiūtė, parodos koordinatorė, meno vadovė – Auksė Kapočiūtė-Vaitkuvienė. Prodiuseris iš Ukrainos pusės – Olehas Oneščakas. Vadovė iš Ukrainos pusės – Viktorija Kornijenko.
Parodos organizatoriai: Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, Scenografijos galerija (Lvivas), Lvivo scenografijos kvadrienalė.
Parodos rėmėjai: Ukrainos institutas, Ukrainos kultūros fondas, Lvivo miesto savivaldybė.
Partneriai: Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinis Kauno dramos teatras, Vilniaus teatras „Lėlė“, Oskaro Koršunovo teatras / Vilniaus miesto teatras, Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Šeiko šokio teatras, Vilniaus mažasis teatras, Valstybinis jaunimo teatras, Lvivo akademinis Lesios Kurbasos teatras, Černihovo regioninis akademinis Taraso Ševčenkos muzikos ir dramos teatras, Ukrainos nacionalinis akademinis Marijos Zankoveckos dramos teatras (Lvivas), Donecko akademinis regioninis dramos teatras Mariupolyje (perkeltas į Užgorodą), Lvivo regioninis lėlių teatras.
-----
Liepos 10 d. (ketvirtadienis), atidarymo programa:
14–17.30 val. – „Tapatybių dialogas“ – Ukrainos paskaitų salė:
- Tetyanos Rudenko, scenografijos ir Ukrainos teatro tyrinėtojos, Ukrainos teatro, muzikos ir kino muziejaus vyriausiosios kuratorės, paskaita „Trumpas ekskursas į Ukrainos teatro kostiumų ir scenografijos pasaulį ir istoriją“, supažindinanti Lietuvos publiką ir kolegas su ryškiausiais Ukrainos scenografijos istorijos momentais: pirmaisiais profesionaliais scenografais Ukrainoje, XX a. pradžios Ukrainos avangardu, XX a. antrosios pusės scenografija ir eksperimentais.
– Menininko ir Danyjilo Liderio scenografijos trienalės kuratoriaus Oleho Tatarynovo paskaita „Kyjivo scenografijos mokykla. D. Liderio vardo scenografijos trienalė“.
- Kultūros mokslų daktaro, muziejų eksperto Serhijaus Rudenko paskaita „Ukrainos ir Lietuvos kultūrų sąsajų patirtis ir perspektyvos“.
18 val. – Parodos „Teatro scenos personažai: Ukraina – Lietuva“ atidarymas ir vieša kuratorių ekskursija po parodą. Ekskursiją ves projekto kuratorė iš Lietuvos pusės Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė ir iš Ukrainos pusės Bohdanas Poliščukas.
LTMKM informacija