Rugsėjo 27-29 dienomis Liepojos koncertų salė „Lielais dzintars“ (liet. „Didysis gintaras“) švęs penktąjį šiuolaikinio meno festivalio „Liepājas Mākslas forums“ (liet. „Liepojos meno forumas“) gimtadienį. Šiųmetė festivalio programa išsiskirs didele žanrų įvairove ir aktualiąja šiandieninio pasaulio problemika. Visa tai bus įkūnyta ir atskleista tiek pasaulinę šlovę jau pelniusių, tiek kūrybinį kelią dar tik pradedančių menininkų kūriniuose. Į šį festivalį nusprendusiųjų atvykti laukia puikios pasirinkimo alternatyvos: koncertai, šokio spektaklis, dailės paroda, teatras, kinas ir opera.
„Šiuolaikinio meno festivalis „Liepojos meno forumas“ - tai trys dienos, dešimt išskirtinių meno renginių ir šimtas talentingų menininkų. Tai naujos koncepcijos muzika, neprijaukintas šokis, neregėta dailė ir netradicinis teatras. Tai trys dienos Liepojoje, per kurias privalu išbandyti naujus dalykus, mąstyti, stebėtis ir nustebinti pačiam save“, - tokiais žodžiais į artėjančią meno šventę kviečia festivalio meno vadovė Baiba Bartkeviča.
„Liepojos meno forumą“ pradės koncertų salėje dar neregėtas renginys. Subtiliojo amerikiečių minimalisto Mortono Feldmano muzikos didžiojoje „Lielais dzintars“ salėje publika bus kviečiama klausytis gulint. Šio kompozitoriaus darbas „Nesimetriška simetrija“ (latv. „Nesimetriskā simetrija“) yra meditacinis egzistencinis atsakas į beprotiškai greitą šiuolaikinio gyvenimo tempą. Ramios kūrinio dinamikos, simetrinių-asimetrinių garsų modelių ir lėtų jų tempų geriausia klausytis laisvoje atmosferoje. Dėl šios priežasties vietoj įprastinių koncertų salės kėdžių festivalio svečiai išvys jaukius namus primenančius kilimus, užklotus ir pagalves.
Dialogas su dirbtiniu intelektu, žmogaus ir nežmogaus ateities bendradarbiavimo galimybės - visa tai bus analizuojama liepojiečių parengtoje naujųjų medijų meno parodoje „Iškarpinė“ (latv. „Starpliktuvē“). Susitikti su išskirtinėmis praėjusio amžiaus asmenybėmis kvies didžiosios koncertų salės scenos. Šios asmenybės - tai XX a. pirmos pusės latvių keistuolis tapytojas Voldemaras Irbė (latv. Voldemārs Irbe) ir XVI amžių menanti bei legendomis apipinta Škotijos karalienė Marija Stiuart. Pastarosios asmenybės žavesys tapo įkvėpimo šaltiniu daugeliui kompozitorių sukurti naujas kompozicijas. Į dailininko Irbės vaidmenį gilinsis aktorius Juris Bartkevičas, o Marijos Stiuart gyvenimo ir asmenybės paslaptis kamerinėje operoje atskleis solistai iš Olandijos.
Kulminacinį tašką festivalis pasieks Virpi Pahkinen šokio spektakliu. Virpi yra laikoma viena iš ryškiausių Skandinavijos choreografių ir šokio solisčių. Liepojos publikai kartu su penkiais kolegomis ji pristatys savo šokio spektaklį „Deep Time“. Pirmapradžių būtybių riksmų ir viduramžių mistikės šv. Hildegardos Bingenietės sakralinių giesmių lydimi šokėjai pavirs zoomorfinėmis būtybėmis ir primins žiūrovams, kad žmogaus egzistencija šiame pasaulyje yra tik trumputė akimirka.
Elektroninės muzikos gerbėjus festivalio rengėjai pakvies į koncertą-susitikimą su teremino (muzikos instrumentas) virtuoze, rusų-britų instrumentaliste Lidija Kavina. Publikos nuostabai, muzikantė šiuo retu ir išskirtiniu instrumentu gros be jokio mechaninio sąlyčio su juo. Į koncertinę programą bus įtraukti XX a. dvasios galiūnų - Cage´o, Messiaeno, Gubaidulinos - bei kitų kompozitorių kūriniai. Duoklę šiam muzikos žanrui taip pat atiduos elektroninės muzikos ambasadoriai „Dirty Deal Audio“, kurių suorganizuotos stovyklos „Baltic Trail“ baigiamasis koncertas žiūrovų dėmesį patrauks populiariausiais Pabaltijo eksperimentinės elektroninės muzikos projektais.
Mažųjų festivalio svečių ir jų tėvelių laukia speciali kino programa. Bendradarbiaujant su šiuolaikinių operų ciklu „LULU“, kino formatu vaikams bus rodomi operos ir baleto spektakliai. Vaikai turės galimybę pažiūrėti Maurice´o Ravelio pasaką-operą „Vaikas ir burtai“ (spalvingąjį Glenburno festivalio pastatymą) ir Johno Lanchbery´o baletą „Beatričės Poter istorijos“, kuriame Londono karališkojo baleto virtuozai įkūnys garsiosios britų rašytojos ir iliustratorės Beatričės Poter (Beatrix Potter) sukurtus personažus - triušiuką Piterį, pelytę Hanką Manką ir kitus.
Festivalį užbaigs Grammy laureatų - valstybinio kamerinio orkestro „Sinfonietta Rīga“ ir dirigento Normundo Šnė - koncertas. Jų rūpesčiu į dienos šviesą bus sugrąžintas vienas ryškiausių latvių postmoderniojo avangardo muzikos pavyzdžių - tik kartą plačiajai publikai pristatyta „NSRD“ albumo „Kuncendorfs un Osendovskis“ aranžuotė styginiam orkestrui. Premjera parengta Latvijos šiuolaikinio meno centro projekto „Hardija Lediņa gads“ iniciatyva (liet. „Hardijo Ledinio metai“) (2015).
„Liepojos meno forumo“ programa:
09.27 PENKTADIENIS
17.30 Naujųjų medijų meno parodos „Starpliktuvē“ (liet. „Iškarpinė“) atidarymas (paroda veiks iki pat spalio 30 d.).
19.00 LMF atidarymas. Mortonas Feldmanas. Koncertas gulintiems.
21.00 Juro Bartkevičo pasirodymas „Zibeņu domas. Irbīte“ (liet. „Žaibiškos mintys. Irbīte“).
09.28 ŠEŠTADIENIS
12.00 Juro Bartkevičo pasirodymas „Zibeņu domas. Irbīte“ (liet. „Žaibiškos mintys. Irbīte“).
12.00 Pasaka-opera „Bērns un burvības“ (lt. „Vaikas ir burtai“). Kinas visai šeimai.
17.00 Teremino skambesys.
20.00 Virpi Pahkinen. Šokio spektaklis „Deep Time“.
22.00 Elektroninės muzikos stovyklos „Baltic Trail“ baigiamasis vakaras (k/c WISE, Alejas iela 9).
09.29 SEKMADIENIS
12.00 Baletas „Beatričės Poter istorijos“. Kinas visai šeimai.
14.00 Kamerinė opera „Marija Stiuart“.
18.00 LMF baigiamasis koncertas. Skiriamas Hardijui Lediniui.
Šiuolaikinio meno festivalį „Liepojos meno forumas“ finansiškai remia valstybinio kultūrinio kapitalo fondas ir Liepojos miesto savivaldybė, organizuoja Liepojos koncertų salė „Lielais dzintars“. Šiuo festivaliu tęsiama Liepojos koncertų salės koncertinė programa „Pasaulis didžiajame gintare“ (latv. „Pasaule Lielajā dzintarā“), kuri atveria galimybę apsilankyti ypač aukštos meninės vertės koncertuose ir renginiuose, atspindinčiuose naujausias meno realijas pasaulyje.
Daugiau informacijos: http://lielaisdzintars.lv/en
Bilietai: www.bilesuparadize.lv