Jaunieji Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai kviečia žiūrovus į pirmąjį susitikimą

2019-09-18 menufaktura.lt
Aktorė ir režisierė Aldona Vilutytė su jaunaisiais aktoriais. NKDT archyvo nuotrauka
Aktorė ir režisierė Aldona Vilutytė su jaunaisiais aktoriais. NKDT archyvo nuotrauka

aA

Rugsėjo 26 d. jaunieji Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai kviečia žiūrovus į pirmąjį susitikimą - tragikomišką spektaklį „Bestuburiada“ apie vieną opiausių XXI a. žmonijos problemų - išlikimą darbo rinkoje ir konkurenciją. Spektaklio kūrimo, jo kelio iki profesionalios scenos žingsniais dalijasi aktorė ir kurso dėstytoja Aldona Vilutytė.

Šiuolaikinės vokiečių dramaturgės Ingrid Lausund pjesė „Bestuburiada“, nagrinėjanti moderniai vakarietiškajai visuomenei pažįstamas aktualijas, dažnai statoma pasaulio scenose. Pastatyta ji buvo ir Lietuvoje. Su jaunaisiais aktoriais scenai šį kūrinį pritaikiusi aktorė Aldona Vilutytė prisimena: „Vaidinau Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklyje, pastatytame pagal šią pjesę, vieną iš personažų - Kristensen. Spektaklį režisavo mano studentė Giedrė Kriaučionytė. Tuo metu jau dėsčiau Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, o dabartiniai aktoriai buvo antro kurso studentai. Jau tada kolegoms sakiau, kad ši pjesė - puiki medžiaga scenos kalbos pratimams: staigus žodžių pingpongas, staigi reakcija, žodžiu, gera medžiaga, kurią galima panaudoti dėstymo procese. Šis pastatymas gimė kaip trečio kurso scenos kalbos egzaminas. Nebuvo net minties, kad tai gali išsirutulioti į spektaklį, bet po egzamino kurso vadovai Vidas Bareikis ir Algirdas Latėnas paragino parengti diplominį spektaklį. Minimaliomis priemonėmis buvo sukurtas spektaklis be techninių triukų - tiesiog žaidimas situacijomis.“

Pjesės personažai - penki ambicingi darbuotojai, laukiantys susitikimo su vadovu ir akimirkos, kai bus paskelbtas nugalėtojas į naują darbo vietą. Šiame spektaklyje - net 13 aktorių, o scenos erdvė - laukiamasis, nesvarbu, biuro, akademijos, teatro, kitos įstaigos. Čia kiekvienas žiūrovas gali susitapatinti su savo profesija ir momentu, kai tenka įtikti vadovui, jaudintis, laukiant, ką jis pasirinks. O jeigu ne tave?

„Personažus kuriantiems studentams sakiau, kad jie prisimintų save įvairiose situacijose: stojamuosiuose, baigiamuosiuose egzaminuose, atrankose į filmus bei spektaklius - visur, kur verda konkurencinė kova. Siekdami sėkmės, norėdami įtikti, neretai tampame tragikomiškais personažais. Todėl ir spektaklis yra tragikomiškas, jame persipina absurdo elementai, komiškos situacijos.

Mūsų kuriami personažai yra žmonės, siekiantys tikslo, bet užstrigę laukiamajame, toje pačioje erdvėje ir situacijoje, problemose. Juos vienija didelis stresas, nesaugumo jausmas, pasimetimas ir inercija. Tai ir yra bestuburiada - kai neturi savo stuburo, pozicijos, elgiesi taip, kaip geriau kitiems, svarbu, ką kiti pagalvos. Personažų lūpomis kalbame apie desperatiško užstrigimo stadiją, kai niekas nebedžiugina, apie baimes, nuolatinį jausmą kad esi nevykėlis, antrarūšis. Juk ir tikrovėje daugėja informacijos, kad jaunoji karta neatlaiko konkurencinės kovos, suserga depresija. Vadinamosios perkrovos įvyksta per anksti, jauname amžiuje, apie 20-26 gyvenimo metus. Taip neturėtų būti. Kita spektaklio tema - apie buvimą ne savo vietoje, apie ne tau skirtą darbą, kurį dirbi, nes galbūt taip reikia.

Manau, kad šios temos yra labai aktualios visų profesijų atstovams, jos būdingos šių dienų didiesiems miestams, kuriuose vyrauja tempas, greitis, didžiuliai reikalavimai ir galimybės, kurios taip pat žmogų varo į neviltį. Atrodo, kad tu daug dirbi, bet dar tiek daug visko nepadarai, nes galimybės yra neribotos“, - spektaklio temas atskleidžia Aldona Vilutytė.

Spektaklyje debiutuos jaunųjų aktorių 13-tukas: Aistė Zabotkaitė, Andrius Alešiūnas, Ieva Stašelytė, Kamilė Lebedytė, Marius Karolis Gotbergas, Saulė Sakalauskaitė, Jurgita Maskoliūnaitė, Mantas Bendžius, Roberta Sirgedaitė, Deividas Breivė, Greta Šepliakovaitė, Motiejus Ivanauskas, Povilas Jatkevičius. Kūrėjams talkina kostiumų dailininkė Rūta Lečaitė, šviesų dailininkas Darius Malinauskas. Spektaklio režisierė neslepia: „Mūsų procesas buvo ne tiek siekti rezultato, kiek kalbėtis, analizuoti temą. Tai, kad kursas ateina su savo diplominiais darbais, nes jų bus ir daugiau, nėra blogai - galima stebėti, kokie jie atėjo iki šios dienos, kaip jie skleisis, augs ir įsilies į teatro bendruomenę. Nesu režisierė, bet dėstytoja. Pristatyti kursą, pripažinsiu, yra didelė atsakomybė. Labai gerai, kad šis kursas turi galimybę toliau tęsti darbus, kad Nacionalinis Kauno dramos teatras suteikė tokią progą. Norisi pakviesti teatro publiką pamatyti, kaip šie jauni žmonės žengia pirmus žingsnius, stebėti, kaip jie auga susidurdami su vis įdomesne ir gilesne dramaturgija, režisieriais, naujais kolegomis.“

Spektaklis sukurtas kartu su LMTA (Lietuvos muzikos ir teatro akademija)

Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija 

Anonsai