
Gegužės 14 dieną, Juozo Miltinio dramos teatre, tarptautiniame „Asitežo“ festivalyje „Jėga!“, savo pirmąjį spektaklį pradinukams pristatys vaikų teatrui atsidavusi „No Shoes“ komanda.
Spektaklio „Kuris kurį“ duetas – „Auksiniu scenos kryžiumi“ įvertintas aktorius Raimondas Klezys ir iš Italijos atvykęs judesio teatro menininkas Sebastianoʼas Geronimoʼas. Režisierės Ievos Jackevičiūtės sumanyta idėja scenoje atsiskleidžia kaip sporto arena, kurioje du varžovai matuoja savo jėgas ir išmoksta pralaimėti.
Kodėl pradinukams?
„No Shoes“ jau yra sukūręs repertuarą kūdikiams, ikimokyklinukams ir paaugliams, tačiau pradinukų amžiaus grupė iki šiol buvo kiek primiršta. „Tai labai savita, kupina energijos auditorija, kurios patirtys smarkiai skiriasi tiek nuo darželio vaikų, tiek nuo paauglių“, – pažymi Ieva Jackevičiūtė, pernai apgynusi daktaro disertaciją apie teatro kūrybą vaikams iki penkerių metų amžiaus. Naujas spektaklis užpildo šią spragą, kalbėdamas pradinukų kasdienybei aktualiomis temomis.
Konkurencija geriausiai atsiskleidžia sporto varžybose
Spektaklis įkūnija pasakojimą apie konkurencijos jausmą per atpažįstamus sporto veiksmus, kurie perkeliami į šokio judesius. Šiai amžiaus grupei tai yra itin aktuali tema, nes ypač po darželio, pradėjus lankyti mokyklą, įvyksta lūžis, kyla noras lyginti save su kitais. „Pralaimėjimo jausmas pradinuko galvoje prilygsta tragedijai“, – sako režisierė, todėl scenoje jėgas išbandantys herojai padeda vaikui suprasti, kad taip jaučiasi ne jis vienas. Vaikams norima padėti suprasti kaip susitvarkyti su pralaimėjimu, pavydu ir juos įkvėpti niekada neprarasti vilties.
Žiūrovas – teisėjas, dalyvis, sirgalius
Kaip ir visuose „No Shoes“ darbuose, žiūrovo ribos čia tirpsta: pradinukai kviečiami tapti rungtynių teisėjais, sirgaliais, o kartais – ir pačiais sportininkais. „Vaikams sunku ramiai išsėdėti, todėl įtraukdami juos į veiksmą ne tik išlaikome dėmesį, bet ir mokome teatro žiūrėjimo kultūros, drąsos dalytis įspūdžiais“, – pabrėžia kūrėja.
Idėjos gimimas ir kūrybinio proceso iššūkiai
Spektaklio idėja gimė netikėtai, karaokė vakaro metu, po gastrolių Rygoje, kai režisierė pamatė, kaip natūraliai Raimondas Klezys ir Sebastianoʼas Geronimoʼas dera scenoje vos po kelių dienų pažinties. „Ir dainavo, ir improvizavo, jie taip nuostabiai kartu atrodė scenoje, kad vėlai vakare, važiuojant namo, jau turėjau visą būsimo spektaklio pavadinimą ir idėją. Pagalvojau, kad šiam duetui būtinai turiu sukurti kokį nors spektaklį, nes jų energija tiesiog neprilygstama“, – juokiasi Jackevičiūtė.
Vis dėlto, nuo sumanymo iki premjeros prireikė net dvejų metų: finansavimo paieškos užtruko, o repeticijose buvo išbandyta ne viena scenos versija su tiksline auditorija. Spektaklį jau išvydo Daugų, Žeimių ir Šėtos miestelių žiūrovai.
„Čia irgi kilo įdomių pastebėjimų, po kurių teko koreguoti ir patį spektaklį. Pavyzdžiui, vaikai susirinkę iš vienos sostinės klasės aktyviai įsitraukia į spektaklį, atvykę su tėvais – labai nedrąsūs ir neaktyvūs, o kaimo vietovių vaikai itin atsargiai priima spektaklyje pristatomą kitatautį. Kiekviena idėja, kuri atrodo gera, realybėje gali visai neveikti, todėl norint geriausio rezultato, būtina analizuoti žiūrovų reakcijas ir koreguoti spektaklį“, – sako režisierė.
Gyva muzika
Ieva Jackevičiūtė, pasitarusi su kompozitoriumi Matu Saladžiumi, kuris yra grupės „Kedrostubùras“ bendraįkūrėjis ir pagrindinis vokalistas, nusprendė, kad šiam spektakliui labiausiai tiktų sporto varžybų atidarymams būdinga muzika su daug iškilmingų pučiamųjų.
Įgyvendinant šią idėją būtų reikėję muzikantus įrašinėti, tačiau norėdami sukurti dar geresnį įspūdį spektaklyje, nusprendėme juos tiesiog pakviesti į sceną groti gyvai. Tad pasirodymo metu žiūrovai išvys ne tik du pagrindinius aktorius, bet ir „Kedrostubùras“ muzikantus: Pijus Grudė (mušamieji), Maksimas Leontjevas (saksofonas), Matas Saladžius (elektrinė gitara).
„No Shoes“ misija
Ieva Jackevičiūtė tiki, kad kokybiškas menas vaikams formuoja jų kūrybiškumą ir kritinį mąstymą. Ji vaikams nori suteikti galimybę patirti teatrą ir siekia, kad pradinukai pažintų spektaklio žiūrėjimo kultūrą. Režisierė įsitikinusi, kad to reikia mokytis, o patirties vaikams dar labai trūksta.
„Norime, kad vaikai iš „Kuris kurį“ išsineštų geros nuotaikos dozę, patirtų spektaklio teikiamą atmosferą ir suprastų, kad konkurencija yra normalu, bet varžytis geriausia ne su kitais, o su pačiu savimi. Svarbiausia – atrasti savo stipriąsias puses ir geriausias savybes“, – linki teatro įkūrėja.
Spektaklio „Kuris kurį“ premjera Panevėžyje įvyks jau šį trečiadienį, gegužės 14 dieną, J. Miltinio dramos teatre. Toliau trupė jį pristatys vilniečiams „Menų spaustuvėje“ – gegužės 23 d., o Kauno kameriniame teatre – gegužės 30 d.
Spektaklį finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
„No Shoes“ informacija